Спрощена система оподаткування по діючову законодавству.

(Спрощена система оподаткування в Україні)

Не випадково фізичні та юридичні особи обирають спрощену систему оподаткування (єдиний податок). Спрощена система оподаткування в Україні дає право не платити безліч податків і зборів, що спрощує ведення бухгалтерії.

На спрощену систему оподаткування (єдиний податок) можуть стати як фізичні особи - підприємці та юридичні особи.

Згідно зі змінами спрощена система оподаткування з 2012 року (єдиний податок з 2012 року) тепер розділяється на чотири групи:

1-а група - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та здійснюють господарську діяльність з надання побутових послуг населенню та обсяг доходу, яких протягом року не перевищує 150 тис. грн. Єдиний податок від 1% до 10% мінімальної заробітної плати.

2-я група - підприємці, які використовують працю не більше 10 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 1 млн грн., Які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, в т.ч. побутових, платникам єдиного податку та населенню, виробництво і продаж товарів, діяльність, у сфері ресторанного господарства. Єдиний податок - від 2% до 20% мінімальної заробітної плати.

3-я група - до неї відносяться особи, які мають не більше 20 найманих осіб та обсяг доходу не перевищує 3 млн грн. Єдиний податок - 3% від отриманої виручки за умови сплати ПДВ або 5% без сплати ПДВ.

4 - група - юридичні особи середня кількість робітників не більше 50 чол. Дохід не більше 5 млн. грн .. Єдиний податок для них визначається так само, як і для третьої групи.

Платники єдиного податку, які відносяться до третьої або четвертої групи, мають право обрати єдиний податок у розмірі 5% від доходу без сплати ПДВ або 3% від доходу із сплатою ПДВ.

Платники спрощеної системи оподаткування (єдиний податок) повинні здійснювати розрахунки за поставлені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та безготівковій). При розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку - фізичною особою, не враховуються наймані працівники, які перебувають:

у відпустці по вагітності та пологах;

у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку.

Ставки єдиного податку.

Спрощена система оподаткування (єдиний податок) має фіксовані ставки, які встановлюються у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати. Процентні ставки єдиного податку встановлюються у відсотках до доходу. Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими Радами.

Ставки для платників єдиного податку:

першої групи єдиний податок встановлюється в межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати;

другої групи єдиний податок встановлюється в межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.

У разі сплати податку на додану вартість процентна ставка єдиного податку для третьої та четвертої груп платників єдиного податку встановлюється в розмірі 3 відсотки доходу.

У разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку процентна ставка єдиного податку для третьої та четвертої груп платників єдиного податку встановлюється у розмірі 5 відсотків доходу. Платникам єдиного податку першої, другої і третьої груп сумі перевищення обсягу доходу застосовується ставка у розмірі 15 відсотків.

Податковий період

Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку: першої групи це календарний рік. другої, третьої груп є календарний квартал.

Перехід на єдиний податок

Згідно ПКУ підприємство на загальній системі, може перейти на єдиний податок тільки один раз протягом календарного року. Для цього потрібно подати заяву до податкової інспекції не пізніше 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу, також подається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Якщо платник єдиного податку перевищив граничний обсяг доходу, то тоді платник єдиного податку повинен або перейти в наступну групу або на загальну систему оподаткування: - першої групи (понад 150 тис. грн.) - За заявою з наступного календарного кварталу переходять на вживання ставки єдиного податку , визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від вживання спрощеної системи оподаткування; - другої групи (понад 1 млн грн.) - за заявою в наступному податковому (звітному) кварталі переходять на вживання ставки податку для третьої групи або відмовляються від вживання спрощеної системи оподаткування; - третьої групи (понад 3 млн грн.) - зобов'язані перейти на сплату інших податків встановлених ПКУ.

Сумі перевищення граничного обсягу доходу, встановленої для кожної групи треба застосувати ставку єдиного податку - в розмірі 15% для фізичних осіб (перша, друга, третя групи) - в подвійному розмірі ставок 3% або 5% для юридичних осіб (четверта група).

Порядок нарахування та строки сплати єдиного податку.

Перша і друга група платників єдиного податку сплачують авансом не пізніше 20 чисел поточного місяця. Платники єдиного податку першої та другої груп можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більше ніж до кінця поточного звітного року, третя і четверта група платників єдиного податку сплачують протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації (подача декларації - 40 календарних днів, наступних за звітним кварталом) єдиний податок, нарахований на суми перевищення граничного обсягу доходу сплачується протягом 10 календарних днів після граничного терміну подання декларації, - для всіх груп. Порядок видачі отримання та анулювання свідоцтва платника єдиного податку Єдиний податок, точніше свідоцтво платника єдиного податку видається безстроково

При поданні заяви про перехід на спрощену систему оподаткування свідоцтво платника єдиного податку видається податковим органом протягом 10 календарних днів з дня подання суб'єктом господарювання заяви.

У разі відмови у видачі свідоцтва платника єдиного податку податкова інспекція зобов'язана надати письмову мотивовану відмову.

Платник вважається платником єдиного податку: - з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому виписані свідоцтво платника єдиного податку, - для першої і другої групи, - з дня державної реєстрації - для третьої і четвертої групи. Якщо заяву на перехід на спрощену систему оподаткування подана за 15 днів до початку нового кварталу, підприємство буде вважатися платником єдиного податку з нового кварталу.

Підприємці, які не можуть бути платниками єдиного податку

Спрощена система оподаткування (єдиний податок) має деякі обмеження, які виписані в Податковому Кодексі України. А саме зазначені види діяльності, займаючись якими можна стати платником єдиного податку. Це:

діяльність з організації, проведення азартних ігор;

обмін іноземної валюти, виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу пально-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива і столових вин); видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каменів, у тому числі органічної освіти;

видобуток, реалізація корисних копалин;

діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, здійснювана страховими агентами, визначеними Законом України "Про страхування" (85/96-ВР), сюрвейєра, аварійними комісарами і аджастер, визначеними розділом III цього Кодексу;

діяльність з управління підприємствами;

діяльність з надання послуг пошти та зв'язку;

діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;

діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

Також платниками єдиного податку не можуть бути:

фізичні особи - підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження, діяльність у сфері аудиту;

фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (будинку, будівлі) та / або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів;

страхові (перестрахувальної) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом;

реєстратори цінних паперів;

суб'єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відсотків;

представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, єдиного податку, не є платником;

фізичні та юридичні особи - нерезиденти;

суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин)