Характерні особливості правового статусу комерційного банка як структурного елемента банківської системи України.

Основною (базовою) ланкою дворівневої банківської системи України є комерційні банки.

Сьогодні в групу комерційних банків у різних країнах відноситься цілий ряд інститутів з різною структурою і різним співвідношенням власності, їх головна відмінність від центральних банків - відсутність права емісії банкнот.

Комерційний банк - це багатофункціональний фінансовий інститут, що здійснює широкий спектр послуг кредитного, страхового і платіжного характеру, а також виконує різноманітні фінансові функції щодо будь-якого підприємства в економіці з метою одержання прибутку. Основними сферами діяльності комерційних банків в Україні:

• прийом заощаджень та інших коштів, що підлягають поверненню;

• надання кредитів за рахунок власних і залучених коштів;

• здійснення інвестицій за рахунок власних коштів;

• переміщення коштів у рамках платіжної системи України.

Комерційні банки мають право на здійснення іншої комерційної діяльності, що не суперечить чинному законодательству.Коммерческим банкам забороняється діяльність у сферах матеріального виробництва і торгівлі (крім золота, дорогоцінних металів, монет, цінних паперів), а також діяльність у всіх видах страхування. Тому межа між банківськими та небанківськими інститутами досить. условна.Ізвестная фінансова компанія «Miril Linch» (США) отримала статус позабанківського банку, оскільки в 80-х роках почала надавати кредити приватним особам та сім'ям.

Питання реєстрації та ліцензування нових банків має велике значення, так як нові банки особливо схильні банкротства.Регістрація повинна запобігати проникненню в банківську справу людей з недостатніми професійними навичками, досвідом, фінансовим забезпеченням, етичними стандартами. Для уникнення зловживань, пов'язаних із створенням банків в інтересах вузькозацікавленіх груп, реєстрація банків здійснюється при виконанні чітких критеріїв і необхідних мінімальних вимог. Реєстрація і ліцензування комерційних банків проводить Національний банк України.

Головною вимогою, яку ставить Національний банк України при реєстрації комерційного банку, є наявність мінімального розміру статутного фонду.

Мінімальний розмір статутного фонду на момент реєстрації банку не може бути менше:

1) для місцевих кооперативних банків - 1 мільйона євро;

2) для комерційних банків, які здійснюють свою діяльність на території однієї області - 3 мільйонів євро;

3) для банків, що здійснюють свою діяльність на території всієї України - 5 мільйонів євро.

Перерахування розміру статутного капіталу у гривні здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на день укладення установчого договору. Власний капітал в структурі банківських коштів відіграє дуже важливу роль для забезпечення міцності банку та ефективності його роботи. По-перше, власний капітал є джерелом фінансових ресурсів банку і незамінний на початкових етапах діяльності. По-друге, капітал виконує захисно-гарантійну функцію, тобто роль страхового фонду для покриття непередбачених витрат і збитків, що виникають в процесі операційної діяльності банку. Структура банківського капіталу така:

• статутний капітал;

• загальні резерви;

• нерозподілений фінансовий результат минулих років

• фінансовий результат поточного року;

• фонд переоцінки основних засобів.

Сприятливі умови для рекапіталізації банків сприяли закріпленню тенденції до зростання капіталу банківської системи. На кінець першого кварталу 2001 р. за розміром сплаченого статутного капіталу відбулося перегрупування комерційних банків. Зокрема, кількість банків з капіталом до 10 млн грн. зменшилася з 27 до 26 одиниць. Найбільша за кількістю група комерційних банків з капіталом понад 50 млн грн. збільшилася на 2 банки. Всього сплачений статутний капітал останніх двох груп в поточному році збільшився на 205 млн грн., А його питома вага в загальному обсязі зросла до 94,4%. Традиційно в комерційних банках близько 90% всієї потреби в грошових ресурсах для активних операцій покривається за рахунок залучених коштів. Основну частину цих коштів складають депозити, тобто гроші, вкладені в банк клієнтами (приватними особами та компаніями), які зберігаються на їх рахунках і використовуються згідно режиму рахунку і банківського законодавства. Поряд з веденням депозитних рахунків банки використовують інші методи мобілізації грошових капіталів головним чином шляхом отримання позик на грошовому ринку. Основна мета таких операцій - поліпшення ліквідної позиції банку. До таких операцій відносяться: одержання позик на міжбанківському ринку, угоди «репо» (продаж цінних паперів з зворотним викупом), випуск облігацій. Однією з основних цілей комерційних банків є відповідність структури їхніх активів структурі пасивів.

Якісна і кількісна рівновага між залученими і розміщеними коштами - одна з головних умов підтримки на необхідному рівні ліквідності банків як гарантії своєчасного виконання зобов'язань перед клієнтами та розширення сфери діяльності. Активні операції комерційних банків з надання кредитів є однією з пріоритетних сфер банківської діяльності, оскільки доходи від кредитів дають значний прибуток.