Хід роботи.

1. Запустіть текстовий процесор командою Пуск ► Программы ► Microsoft Word.

2. Відкрийте наперед підготовлений файл (довільний).

3. Відкрийте меню настройки панелей управління (Вид ►Панели управления) і переконайтеся в тому, що включене відображення тільки двох панелей: Стандартная і Форматирование.

4. Як режим відображення документа виберіть Режим разметки. Для цього використовуйте відповідну кнопку в лівому нижньому кутку вікна документа або команду Вид ► Разметка страницы.

5. Якщо шрифт на екрані виглядає дуже дрібним, настройте масштаб відображення командою Вид ►Масштаб. Можна також використовувати список, що розкривається, Масштаб на панелі інструментів Стандартная. Якщо бажаного масштабу немає в списку (наприклад, 125%), введіть потрібне значення безпосередньо в поле списку і натисніть клавішу ENTER. Для ефективного використання площі вікна документа при достатньому дозволі екрану можна використовувати пункти По ширине страницы або По ширине текста.

6. Як одиниця вимірювання для настройки параметрів документа виберіть міліметри (Сервис ► Параметры ► Общие ► Единицы измерения).

7. Настройте список швидкого відкриття документів. Після запуску програми в меню Файл можна знайти список з декількох документів, що відкривалися в текстовому процесорі останнім часом. Це зручно для швидкого відкриття потрібного документа,, Кількість документів, що відображаються в цьому списку, задайте лічильником Сервис ► Параметры ► Общие ► Помнить список из ... файлов.

8. Відключіть заміну виділеного фрагмента при правці тексту, скинувши прапорець Сервис ► Параметры ► Сохранение ► Разрешить быстрое сохранение. Це декілька знижує продуктивність праці при редагуванні тексту, але страхує початківців від небажаних помилок. З набором досвіду практичної роботи цей прапорець можна встановити знов.

9. Включіть контекстно-чутливе перемикання розкладки клавіатури (Сервис ►Параметры ► Правка ► Автоматическая смена клавиатуры). Ця функція зручна при редагуванні тексту. При приміщенні курсора в англійський текст автоматично включається англомовна розкладка, а при приміщенні його в текст російській мовою – російськомовна.

10. Забороніть «швидке» збереження файлів, скинувши прапорець Сервис ► Параметры ► Сохранение ► Разрешить быстрое сохранение. При «швидкому» збереженні зберігається не сам файл, а тільки його зміни в порівнянні з попередньою збереженою версією. Це дійсно скорочує час операції збереження, але уповільнює інші операції з документами. При цьому також помітно зростають розміри підсумкового файлу.

11. Настройте функцію автозбереження за допомогою лічильника Сервис ► Параметры ► Сохранение ► Автосохранение каждые... минут. Майте на увазі наступні обставини:

· при автозбереженні дані записуються в спеціальний файл, який в аварійних ситуаціях може бути використаний для відновлення незбережених даних, але тільки одноразово(!);

· функція автозбереження не відміняє необхідності періодично під час роботи і після її завершення зберігати файл прямими командами Сохранить або Сохранить как.

12. Тимчасово відключите засоби перевірки правопису. На вкладці Сервис ► Параметры ► Правописание скиньте прапорці Автоматически проверять орфографию и Автоматически проверять граматику. На ранніх етапах роботи з документом треба зосередитися на його змісті, а засоби перевірки правопису можуть відволікати від цього. Завершуючи роботу над документом, необхідно знов підключити і використати ці засоби.

13. Тимчасово відключите функцію автозаміни при введенні скиданням прапорця Сервис ► Параметры автозамены ► Автозамена ► Заменять при вводе

14. Включіть автоматичну заміну «прямих» лапок парними: Сервис ► Параметры автозамены ► Автоформат при вводе ► Заменять при вводе «прямые» кавычки парными. У російськомовних текстах прямі лапки не застосовуються. Для підготовки англомовних текстів і лістингів програм відключите цю функцію.

15. Тимчасово відключите ряд засобів автоматичного форматування, зокрема автоматичне маркерування і нумерацію списків. На вкладці Сервис ► Параметры автозамены ► Автоформат при вводе скиньте прапорці Применять при вводе стили маркированных списков и Применять при вводе стили нумерованных списков.Після придбання первинних навиків роботи з текстами знов підключите ці засоби.

16. Відключіть Помощника. Помощник – зручний інтерактивний засіб для отримання конкретної довідки, але довідкова система програми в цілому володіє вищою методичною цінністю. У текстовому процесорі Microsoft Word XP Помощник «перехоплює» всі запити до довідкової системи, тому для повноцінної роботи з довідковою системою його треба примусово відключити.

· Викличте Помощника: Справка ► Справка: Microsoft Word.

· Клацніть на зображенні Помічника правою кнопкою миші і виберіть в контекстному меню пункт Параметры – відкриється діалогове вікно Помощник.

· На вкладці Параметры скиньте прапорець Использовать Помощника,

· Закрийте діалогове вікно Помощник клацанням на кнопці ОК|.

Перевірте, як працює вхід в довідкову систему: Справка ► Справка: Microsoft Word.. Замість Помощника повинне відкриватися вікно довідкової системи.

17. Відключіть автоматичну розстановку перенесень. У абсолютній більшості випадків на ранніх етапах роботи з документами вона не потрібна. Для Web-документів, для документів, поширюваних у форматі текстового процесора, і для документів, передаваних на подальшу обробку, розстановка перенесень не тільки даремна, але і шкідлива. Для документів, які остаточно форматуються і роздруковуються в одній робочій групі, розстановка перенесень може бути корисною, але і в цьому випадку її застосовують тільки на завершальних етапах форматування і при цьому дуже ретельно перевіряють відповідність перенесень, розставлених автоматично, нормам і правилам російської чи української мови.

Розстановку перенесень відключають скиданням прапорця Сервис ► Язык ► Расстановка переносов ► Автоматическая расстановка переносов.

18. Включіть запит на підтвердження зміни шаблону «Обычный»; Сервис ► Параметры ► Сохранение ► Запрос на сохранение шаблона Normal.doc. Шаблон «Обычный» є першоосновою для всієї решти шаблонів (вони створюються на його базі і успадковують його властивості). При звичайній роботі з програмою необхідність його зміни не виникає (якщо треба щось замінити в цьому шаблоні, досить створити його копію під іншим ім'ям і працювати з нею). Включенням даного прапорця попереджаються випадкові внесення змін в шаблон з боку користувача, а також спроби макровірусів зберегти свій код в даному шаблоні (для подальшого розмноження в документах, що створюються на його основі).

Ми навчилися виконувати первинні настройки текстового процесора і дізналися, що доступ до них здійснюється наступними командами:

· Сервис ► Параметры;

· Сервис ► Параметры автозамены;

· Сервис ► Язык;

· Вид ► Панели инструментов;

· Вид ► Масштаб.

Контрольні питання:

1. Перерахуйте основні елементи управління робочого вікна Microsoft Word XP?

2. Який режим зручний на ранніх етапах розробки документа (введення тексту, редагування, рецензування?

3. Якою командою запускається текстовий процесор Microsoft Word?

4. З поміж яких одиниць вимірювання для настройки параметрів документа можна вибрати у Сервис ► Параметры ► Общие ► Единицы измерения?

5. Як вмикається контекстно-чутливе перемикання розкладки клавіатури?

6. Як відключити засоби перевірки правопису, Помощника, розстановку перенесень та «швидке» збереження файлів?

7. Як можна відкрити меню настройки панелей управління?

8. Як настроюється масштаб відображення документу?

9. Чи можна настроїти панель інструментів в Microsoft Word XP?

10. Елементи управління якої панелі інструментів дозволяють правити структуру документа

Самостійна робота №7

Тема: Первинні настройки Параметрів друкованого документа.