Мета: Освоїти прийом вставки зображення в текст.

Теоретичні відомості.

Робота з графічними об'єктами.У документах Microsoft Word можна використовувати два типу графічних об'єктів: малюнки і зображення.

Малюнки – об'єкти векторної природи (лінії, прямі і криві, геометричні фігури, стандартні і нестандартні). Прості засоби для їх створення є в самому текстовому процесорі.

Зображення – растрові об'єкти. Текстовий процесор не має засобів для їх створення, тому вони вставляються як зовнішні об'єкти з файлу, підготовленого іншими засобами (графічним редактором, за допомогою сканера, цифрової камери, графічного планшета).

Малюнки завжди упроваджені в документ – їх можна редагувати безпосередньо по місцю. Зображення вставляють в документ методом зв’язування або впровадження. Їх редагування засобами текстового процесора можливо, але тільки в обмежених межах.

Робота з малюнками. Створення і редагування малюнків.Для роботи з векторними малюнками служить панель інструментів Рисование (Вид ► Панели инструментов ► Рисование). Основним засобом цієї панелі, призначеним для створення простих об'єктів, є список Автофигуры, що розкривається. У його категоріях представлені заготовки для створення ліній, прямих і кривих, простих геометричних фігур, фігурних стрілок і виносних ліній, креслярських елементів для блок-схем і функціональних схем і іншого. При створенні і редагуванні векторних об'єктів використовують наступні прийоми і засоби.

1. Векторні об'єкти створюють шляхом їх вибору з категорій списку Автофигуры.

2. Їх розмір редагують шляхом перетягання маркерів виділеного об'єкту в полі документа.

3. Зручним засобом, що спрощує створення геометричних фігур, є допоміжна координатна сітка. Командою Действия ► Сетка відкривають діалогове вікно Привязка к сетке. У ньому задають крок сітки і спосіб відображення горизонтальних і вертикальних ліній. Прапорець Привязать к сетке забезпечує точне позиціонування вузлових точок фігур у вузлах координатної сітки. Він зручний, якщо створюються прості (переважно прямолінійні) геометричні фігури. При редагуванні готових фігур прив'язка до вузлів сітки може створювати незручності – в цьому випадку її відключають або виконують переміщення об'єктів при натиснутій клавіші ALT.

4. Товщина контурної лінії і колір заливки об'єкту відносяться до властивостей об'єкту. Всі властивості об'єктів можна редагувати в діалоговому вікні Формат автофигуры, яке відкривають командою Формат ► Автофигура або через контекстне меню об'єкту, або подвійним клацанням на самому об'єкті. Зокрема, для управління товщиною і формою контурних ліній, а також параметрами заливки служать елементи управління вкладки Цвета и линии даного діалогового вікна.

5. Поворотом об'єкту можна управляти дискретно і безперервно. Для довільного повороту фігури використовують команду Действия ► Повернуть/отразить ► Свободное вращение з панелі інструментів Рисование. Для повороту на фіксований кут значення кута вводять в поле лічильника Поворот на вкладці Размер діалогового вікна Формат автофигуры.

6. Взаємодія мальованого об'єкту з навколишнім текстом може бути достатньо складною. Так, наприклад, текст може обтікати малюнок по заданій схемі, але він може лежати і поверх малюнка, і під ним. Вибір методу взаємодії малюнка з текстом виконують на вкладці Положение в діалоговому вікні Формат автофигуры.

Створення написів в полі малюнка.Мальовані об'єкти можуть містити текстові елементи, наприклад заголовки, буквені або цифрові позначення на схемах і кресленнях. У принципі, необхідні написи можна створити і основними засобами текстового процесора, але в цьому випадку дуже важко забезпечити точне положення малюнка щодо пов'язаного з ним тексту, особливо якщо текст не остаточний і може далі редагуватися і форматуватися. Для Web-сторінок цей метод взагалі неприйнятний, оскільки вони форматуються при кожному перегляді, причому непередбачуваним чином.

Для створення текстових елементів, приєднаних до автофігур або малюнків, служить спеціальний засіб Надпись (Вставка ► Надпись). Створивши автофігуру, поряд створюють елемент Надпись. У поле напису вводять необхідний текст, після чого напис можна редагувати. Її розмір підганяють під розмір тексту, що міститься в ній, перетяганням маркерів. Інші властивості напису задають в діалоговому вікні Формат написи, яке для виділеного напису відкривають командою Формат ► Надпись. Елементи управління, представлені на вкладках цього вікна, дозволяють настроїти:

· фоновий колір (якщо задати параметр Немає заливки, напис лежатиме на прозорому фоні);

· колір, тип і товщину обрамляючих ліній (якщо при виборі кольору задати параметр Немає ліній, то інші параметри не мають сенсу);

· розміри внутрішніх полів між текстом і зовнішньою рамкою поля Надпись (призначаються на вкладці Надпись).

Створивши об'єкт Надпись, його можна згрупувати з малюнком, і тоді вони представлятимуть цілісну композицію.

Для автофігур є особливий засіб створення текстового оформлення – текст може розміщуватися в полі автофігури. Це виконують командою Добавить текст в контекстному меню автофігури. Якщо текст дуже великий, можна або замінити розмір автофігури шляхом перетягання її маркерів, або замінити формат тексту, зменшивши розмір шрифту засобами панелі Форматирования. Цей прийом використовують при створенні блок-схем і функціональних схем пристроїв.

Спеціальні засоби оформлення.Ці засоби оформлення представлені кнопками на панелі інструментів Рисование. Вони дозволяють:

· управляти кольором заливки, кольором контуру і кольором тексту;

· управляти завтовшки суцільних ліній і параметрами штриха для штрихових ліній;

· перетворювати лінії в стрільці і управляти формою їх кінців;

· створювати тіньові ефекти;

· створювати тривимірні ефекти.

Для кожної з вказаних кнопок відкривається палітра, що дозволяє настроїти результат дії ефекту. Якщо до об'єкту застосований тіньовий або тривимірний ефект, то редагувати результат цього ефекту безпосередньо в полі документа не можна, оскільки на відміну від контурів плоских об'єктів контури тривимірних ефектів не є об'єктами і не мають маркерів, що управляють. Тому для об'єктів, що мають тіньове або тривимірне оформлення, використовують інші прийоми редагування:

· виділяють об'єкт в полі документа;

· використовують кнопку Тень або Объем на панелі інструментів Рисование;

· у палітрі, що відкрилася, вибирають елемент управління Настройка тени або Настройка объема;

· при цьому відкривається однойменна панель інструментів, за допомогою яких і редагують спеціальні об'єкти.

Робота із зображеннями.Під зображеннями розуміються растрові графічні об'єкти, виконані сторонніми програмними засобами або одержані із зовнішнього джерела. Вони вставляються в документ методом зв’язування або впровадження. Загальна команда для вставки таких об'єктів – Вставка ► Рисунок ► Из файла. По цій команді відкривається стандартне діалогове вікно Добавление рисунка, в якому і проводиться вибір файлу, що містить зображення.

Вибір методу вставки. У текстовому процесорі Microsoft Word XP вибраний малюнок можна вставити в документ трьома способами: впровадженням, зв’язуванням і впровадженням з зв’язуванням.

1. У першому випадку об'єкт увійде до документа і може передаватися разом з ним.

2. У другому випадку він залишиться по місцю свого зберігання, а до документа увійде тільки покажчик на першоджерело.

3. У третьому випадку об'єкт увійде до документа, але його зв'язок з першоджерелом збережеться. Це корисно, якщо передбачається можливість редагування першоджерела і треба забезпечити синхронне редагування і упровадженого об'єкту.

Вибір методу вставки виконують в діалоговому вікні Добавление рисунка. У його правому нижньому кутку є список, що розкривається, в якому слід вибрати один метод з трьох можливих.

Зміна методу вставки. Якщо як метод вставки було вибране впровадження, то нічого замінити вже не можна. Користувач документа, в який упроваджене зображення, природним чином позбавлений доступу до оригіналу. Якщо ж при вставці був використаний один з двох методів, що мають на увазі зв'язок з оригіналом, то метод замінити можна.

При виділенні об'єкту, що має зв'язок з оригіналом, в меню Правка активізується пункт Связи, що відкриває діалогове вікно Связи. Елементи управління цього діалогового вікна дозволяють:

· відновити зв'язок (якщо оригінал змінився);

· розірвати зв'язок (і перейти до зберігання об'єкту в документі);

· змінити джерело (встановити зв'язок з іншим об'єктом або з тим же об'єктом, але що зберігається у іншому місці);

· перейти до методу одночасного впровадження і зв’язування шляхом установки прапорця Хранить в документе..

Взаємодія зображення з текстом. Основна частина інструментів для настройки властивостей зображень в текстовому документі зосереджена на панелі інструментів Настройка изображения (Вид ► Панели инструментов ► Настройка изображения). Як правило, при виборі малюнка в тексті документа ця панель відкривається автоматично.

За способом взаємодії з текстом виділяють два основних типу зображень: упроваджені в рядок (inline) і вільні (floating). Зображення першого типа можна умовно розглядати як окремі символи: при русі тексту в процесі редагування зображення переміщається разом з ним і залишається в тому місці тексту, куди його помістили. Положення вільного зображення на сторінці не пов'язане з позицією введення. Зображення взаємодіє з текстом за допомогою обтікання.

Для управління методом взаємодії зображення з текстом служить вкладка Положение в діалоговому вікні Формат рисунка, яке відкривають командою Формат ► Рисунок або кнопкою Формат рисунка на панелі інструментів Настройка изображения. Елемент управління В тексте забезпечує впровадження зображення в текстовий рядок. Інші елементи служать для вибору одного з методів обтікання. Якщо зображення вставлене в документ як вільне, додаткові кошти настройки обтікання можна одержати з меню, яке відкривається кнопкою Обтекание текстом на панелі інструментів Настройка изображения. Зокрема, тут присутній пункт Изменить контур обтекания, який дозволяє створювати цікаві варіанти обтікання зображення по криволінійному контуру.

Прийоми редагування зображення. У текстовому процесорі Microsoft Word XP є два засоби редагування вбудованого растрового зображення.

Перший засіб – внутрішнє, а друге – зовнішнє, таке, що підключається при установці процесора. Внутрішній засіб представлений елементами управління панелі інструментів Настройка изображения (Вид ► Панели инструментов ► Настройка изображения). Зовнішнім засобом редагування зображень є редактор Microsoft PhotoEditor3.0. Він повинен бути підключений при установці Microsoft Word ХР точно так, як і редактор формул Microsoft Equation 3.0 і редактор діаграм і графіків Microsoft Chart.

Внутрішній засіб редагування зображень має відносно малі можливості, і, якщо говорити строго, його не цілком коректно вважати засобом редагування зображень. При його використанні оригінал зображення не міняється, а міняється тільки спосіб його відображення в документі. Фактично тут редагується не зображення, а фільтр, що управляє тим, як воно виглядає в документі.

На панелі інструментів Настройка изображения засобу настройки зображення представлені наступними кнопками:

· Увеличить контрастность;

· Уменьшить контрастность;

· Увеличить яркость;

· Уменьшить яркость;

· Обрезка;

· Установить прозрачный цвет.

Функція установки прозорого кольору має особливе значення для створення Web-сторінок. Вона дозволяє призначити один (будь-який) з кольорів зображення як «прозоре». При розміщенні такого графічного об'єкту поверх інших об'єктів (це виконується настройкою методу обтікання) всі об'єкти пролягаючого нижче шару видно через ті ділянки верхнього зображення, які мають колір, призначений прозорим. Зрозуміло, зображення, використовувані для такого уявлення, треба готувати особливо. Вони повинні мати великі ділянки, забарвлені однорідним фоновим кольором. Для цього зображення або заздалегідь обробляють в графічному редакторі, або відразу знімають цифровою фотокамерою на однорідному фоні (як правило, синього кольору).

Зовнішній засіб редагування зображень (редактор Microsoft PhotoEditor 3.0) розрахований на зміну файлу оригіналу і тому застосовується тільки до зображень, упроваджених в документ, але не зв'язаним. Більш того, вставку зображення в документ в цьому випадку треба виконувати не як звичайно (Вставка ► Рисунок ► Из файла), а іншим способом – Вставка ► Объект ► Microsoft Photo Editor 3.0 Photo. При цьому відкривається вікно створення нового зображення Создание рисунка, в якому слід включити перемикач Открыть имеющийся

Наперед підготовлене зображення відкривається з файлу і може редагуватися засобами редактора Microsoft Photo Editor3.0. Після закінчення редагування вікно редактора закривають, і зображення автоматично вбудовується в текстовий документ. Якщо надалі потрібно буде продовжити його редагування, то при подвійному клацанні на об'єкті зображення відкриється безпосередньо в редакторі Microsoft Photo Editor 3.0.