Мета: Навчитися створювати таблиці методом малювання.

Теоретичні відомості.

Текстовий процесор Microsoft Word володіє дивно гнучкими і могутніми засобами створення таблиць як для друкованих, так і для електронних документів. Три основні засоби створення таблиць – це:

· кнопка Добавить таблицу на панелі інструментів Стандартная;

· діалогове вікно Вставка таблицы (Таблица ► Вставить ► Таблица);

· засіб малювання таблиць Таблицы и границы (Таблица ► Нарисовать таблицу).

Створення таблиць.Кнопку Добавить таблицу використовують для створення простих таблиць невеликого розміру. Створені таким методом таблиці можна надалі розвивати в міру необхідності збільшуючи в них кількість рядків і стовпців командам меню Таблица ► Вставить.

Команду Таблица ► Вставить ► Таблица використовують для створення складніші таблиць. Вона відкриває діалогове вікно Вставка таблицы, в якому задають число рядків і стовпців, а також ширину стовпців. Якщо замість конкретного розміру задати параметр Авто, включається режим Автоподбор, завдяки якому стовпці можуть еластично форматуватися відповідно до наявного змісту. Режим автопідбору задають відповідним перемикачем:

· постоянная ширина – загальна ширина таблиці рівна ширині поля набору документа, а ширина кожного стовпця постійна і залежить від кількості стовпців (режим зручний при створенні друкованих документів);

· по содержимому – ширина кожного стовпця пропорційна об'єму даних, що містяться в ньому (режим зручний при створенні електронних документів, поширюваних у форматі текстового процесора);

· по ширине окна – спеціальний режим для таблиць, що розміщуються на Web-сторінках (остаточне форматування таблиці відбувається не у момент її створення, а під час перегляду).

Таблиці складної структури зручно створювати методом «малювання». Необхідні для цього елементи управління зосереджені на панелі інструментів Таблицы и границы (відкривається командою Таблица ► Нарисовать таблицу).

Редагування таблиць. Кажучи про редагування таблиць, ми маємо на увазі не редагування їх вмісту, а тільки редагування їх структури. Редагування вмісту здійснюється звичайними засобами, розглянутими в попередньому розділі. Фактично редагування структури таблиць зводиться до наступних операцій:

· додавання заданої кількості рядків;

· додавання заданої кількості стовпців;

· видалення виділених комірок, рядків і стовпців;

· злиття виділених комірок;

· розбиття виділених комірок.

Комбінуючи вищезгадані операції, можна на базі таблиць з простою структурою готувати таблиці, що мають складну структуру. Засоби для виконання цих операцій знаходяться в меню Таблица (можливо, потрібно буде розкрити розширене меню) або доступні через контекстні меню виділених об'єктів.

Форматування таблиць.При роботі з таблицями слід розрізняти форматування таблиць і форматування вмісту. У першому випадку відбувається управління розмірами структурних елементів таблиці (комірок , рядків, стовпців і т. п.), а в другому – управління розміщенням вмісту комірок .

Форматування таблиць можна виконувати в командному або інтерактивному режимі. У командному режимі для цієї мети використовують діалогове вікно Свойства таблицы (Таблица ► Свойства таблицы). Його можна відкрити і з контекстного меню таблиці, якщо клацнути в її межах правою кнопкою миші. Елементи управління вкладок діалогового вікна Свойства таблицы. дозволяють:

· задати метод вирівнювання таблиці щодо сторінки документа (Таблица ► Свойства таблицы ► Таблица ► Выравнивание);

· задати метод взаємодії таблиці з навколишнім текстом (Таблица ► Свойства таблицы ► Таблица ► Обтекание);

· визначити або перевизначити варіант оформлення зовнішніх і внутрішніх рамок таблиці, а також настроїти характер оформлення комірок (Таблица ► Свойства таблицы ► Таблица ► Границы и заливка);

· задати розміри внутрішніх полів в комірках і інтервали між комірками (Таблица ► Свойства таблицы ► Таблица ► Параметры);;

· призначити параметри поточного рядка або виділених рядків (Таблица ► Свой­ства таблицы ► Строка);

· призначити параметри поточного стовпця або виділених стовпців (Таблица ► Свойства таблицы ► Столбец);

· призначити параметри поточної комірки або виділених комірок (Таблица ► Свойства таблицы ► Ячейка).

У інтерактивному режимі таблицю форматують за допомогою маркерів, що з'являються при наведенні покажчика миші на таблицю або її елементи. Маркер в лівому верхньому кутку таблиці дозволяє переміщати таблицю по робочому полю документа. Маркер в правому нижньому кутку дозволяє управляти загальними розмірами таблиці. Маркери зміни розміру, миші, що з'являються при наведенні покажчика, на рамки таблиці, дозволяють інтерактивно змінювати розміри стовпців і рядків методом перетягання.

 

Мал. 12.1. Засіб автоматичного форматування таблиць.

Введення і форматування вмісту таблиць.Виділення потрібної комірки для введення тексту виконують за допомогою миші. Окрему комірку виділяють потрійним клацанням лівої кнопки. Переміщення між комірками виконують клавішею TAB (до наступної комірки) або комбінацією SHIFT+TAB (до попередньої комірки). Для навігації по елементах таблиці можна також використовувати клавіші управління курсором. У тексті курсорні клавіші виконують переміщення курсора усередині комірки, але після досягнення межі тексту вони дозволяють переходити до сусідніх комірок .

Всі команди форматування тексту відносяться до виділеного елементу. Виділеним елементом може бути будь-який комірка, рядок (група рядків), стовпець (група стовпців) або вся таблиця в цілому. Групи комірок виділяють методом простягання миші. Більшість команд, пов'язаних з форматуванням елементів таблиці і об'єктів, що містяться в них, можна виконати за допомогою панелі інструментів Форматирование.

Автоматичне форматування таблиць.Автоматичне форматування таблиць виконують за допомогою вбудованого засобу Автоформат (мал. 12.1), яке запускається командою Таблица ►Автоформат таблицы (за наявності виділеної таблиці). Набір пропонованих форматів представлений в списку Стили таблиц, а результат, що виходить при їх використанні, – в полі Образец. Робота по форматуванню таблиці повністю автоматизована і зводиться до того, щоб вибрати такий формат і так встановити супутні елементи управління, щоб представлений зразок найбільш відповідав запланованому результату.