Мета: Ознайомитися з оформленням Рабочего стола, пошуковою системою Windows XP. Одержати навик роботи з програмою Проводник.

Теоретичні відомості.

Настройка фону Рабочего стола.Операційна система Windows XP дозволяє використовувати як фон Рабочего стола заливку суцільним кольором, фоновий малюнок або ж документ або ілюстрацію у форматі, прийнятому в Інтернеті. Вибір методу оформлення здійснюють на вкладці Рабочий стол діалогового вікна Свойства: Экран, яке відкривають за допомогою значка Экран у вікні Панель управления або за допомогою пункту Свойства контекстного меню Рабочего стола (мал. 4.1).

 

Мал. 4.1. Засоби настройки фонового узору Рабочего стола.

Вибір одноколірного фону Рабочего стола здійснюється в палітрі, що розкривається, Цвет. При виборі малюнка, використовуваного як фон, передбачається, що він знаходиться в системній папці \Windows. Якщо це не так, відшукати відповідний малюнок можна за допомогою командної кнопки Обзор. При виборі фонового малюнка надаються засоби для вибору способу його розташування (По центру екрану або на повному екрані). У останньому випадку можливий вибір варіанту Растянуть (з перемасштабуванням зображення відповідно до розміру Рабочего стола) або варіанту Замостить (без перемасштабування, але з розмноженням копій малюнка по всьому полю Рабочего стола).

Вибір як фон документа HTML (формат сторінок Інтернету) застосовують в тих випадках, коли на Рабочем столе треба розмістити текстову інформацію, а також в тих випадках, коли необхідно забезпечити динамічну зміну фонового зображення під управлінням зовнішньої програми або видаленого Web-сервера.

Настройка екранної заставки.Экранные заставки – це динамічні зображення, відтворення яких включається автоматично за відсутності протягом заданого часу подій, викликаних користувачем. Первинне призначення заставок полягало в тому, щоб понизити загрозу «вигорання люмінофора» на тих ділянках екрану, які схильні до особливо тривалої стаціонарної дії електронного променя. Результатом цього ефекту була поява в місцях тривалої дії променя бурих плям. Сучасним моніторам ефект «вигорання люмінофора» не загрожує, але екранні заставки продовжують використовувати як засіб заховання екранної інформації від сторонніх спостерігачів в період відсутності власника комп'ютера на робочому місці.

Вибір і настройку режиму дії екранної заставки здійснюють на вкладці Заставка діалогового вікна Свойства: Экран. Представлені тут засоби настройки дозволяють задати інтервал часу, після якого за відсутності подій, викликаних користувачем, відбувається автоматичний запуск заставки, а також настроїти параметри заставки. Якщо при початку сеансу поточного користувача був потрібен пароль, то його необхідно ввести і для того, щоб відключити заставку і повернутися до поточної роботи. У попередніх версіях Windows спеціальний пароль для відключення заставки можна було ввести прямо тут. На цій же вкладці є засобу для управління енергозберігаючими функціями монітора (кнопка Питание).

Настройка оформлення елементів управління Windows.Концепція оформлення зовнішнього вигляду елементів управління Windows XP зазнала істотні зміни в порівнянні з попередніми версіями Windows. Сукупність всіх візуальних і звукових настройок інтерфейсу Windows розглядається як тема Рабочего стола. Тема включає набір реквізитних значків Рабочего стола, шрифти і кольори, використовувані для елементів оформлення, покажчики миші, звуки, екранна заставка.

Вибрати одну з наперед певних тем можна на вкладці Темы діалогового вікна Свойства: Экран. При зміні в ході настройки будь-якого елементу заздалегідь певної теми операційна система розглядає виниклу сукупність настройок як особливу тему оформлення.

Стиль оформлення на основі заданої теми – це особливий стиль оформлення Windows XP. На вкладці Оформлення діалогового вікна Свойства: Экран такий стиль задається вибором пункту Стиль Windows XP в списку Окна и кнопки, що розкривається.

Пункт Классический стиль використовує прийоми оформлення, типові для попередніх версій Windows.

Сукупність настройок, що описують тільки графічні характеристики вікон і значків Windows, називається колірною схемою. Така схема може бути збережена і завантажена згодом. Засоби настройки оформлення дозволяють завантажувати готові колірні схеми, створювати на їх основі нові схеми шляхом редагування і зберігати їх під заданими іменами.

Для редагування поточних колірних і шрифтових настройок треба клацнути на кнопці Дополнительно. У діалоговому вікні Дополнительное оформление можливо зміна кожного з двох десятків елементів оформлення по використовуваному шрифту і кольору. Для деяких елементів оформлення Windows XP дозволяє використовувати багатоколірне оформлення шляхом створення градієнтних розтяжок (плавних переходів) між двома заданими краєвими кольорами. Вибір кольору здійснюють в палітрі, що розкривається, з фіксованою кількістю кольорів. Будь-який колір палітри можна визначити самостійно – доступ до колірної матриці відкриває командна кнопка Другой в палітрі кольорів.

Додаткові засоби оформлення Рабочего стола.Ряд додаткових засобів оформлення Рабочего стола доступний через додаткові діалогові вікна. Якщо клацнути на кнопці Настройка Рабочего стола на вкладці Рабочий стол діалогового вікна Свойства: Экран, відкриється діалогове вікно Элементы Рабочего стола. Тут можна управляти відображенням і зовнішнім виглядом реквізитних значків Рабочего стола.

Якщо клацнути на кнопці Эффекты на вкладці Оформление діалогового вікна Свойства: Экран, відкриється діалогове вікно Эффекты. Дія візуальних ефектів, представлених тут, добре прокоментована назвами відповідних елементів управління і легко перевіряється практичними експериментами.

Засоби оформлення активного Рабочего стола.У режимі активного Рабочего стола оформлення розглядається як аналог Web-сторінки. На Рабочем столе можливо розміщення декількох активних об'єктів. Активними вважаються об'єкти, які можуть динамічно змінюватися під управлінням зовнішньої програми або видаленого сервера. Таким чином, активний Рабочий стол може виконувати функції динамічного відображення вмісту, що поставляється.

Для додавання на Рабочий стол активних елементів треба клацнути на кнопці Настройка Рабочего стола на вкладці Рабочий стол діалогового вікна Свойства: Экран і в діалоговому вікні, що відкрилося, Элементы Рабочего стола вибрати вкладку Веб. Щоб додати новий активний елемент, треба клацнути на кнопці Создать і далі слідувати вказівкам майстра.

Як активні елементи можна використовувати як локальні файли, так і документи, що приймаються з Інтернету. У останньому випадку для створення і оновлення таких активних елементів необхідно встановити підключення до Інтернету.

Розміщенням активних компонентів Рабочего стола можна управляти безпосередньо на Рабочем столе шляхом перетягання їх за допомогою миші. Складніші операції (підключення і відключення активних компонентів, призначення зв'язку між активним компонентом і постачальником його вмісту) виконуються з вкладки Веб діалогового вікна Элементы Рабочего стола.

Настройка параметрів екрану.До параметрів екрану, що настроюються, відносяться:

· величина екранного дозволу (вимірюється в крапках по горизонталі і вертикалі);

· величина колірного дозволу (виражається кількістю кольорів, що одночасно відображаються, або розрядністю кодування кольору крапки).

Граничні значення обох параметрів залежать від властивостей відеоадаптера і монітора. Їх можна задати на вкладці Параметры діалогового вікна Свойства: Экран. Колірну роздільну здатність (глибину кольору) вибирають в списку, що розкривається, Качество цветопередачи, а дозвіл екрану встановлюють за допомогою движка Разрешение экрана. При недостатньому об'ємі відеопам'яті, присутньої на платі застарілого відеоадаптера, установка підвищеного дозволу екрану приводить до скорочення списку можливих значень параметра глибини кольору.