СУМАРНІ МЕТОДИ

За їх допомогою встановлюють агреговані норми на весь процес, операцію без розчленування на трудові прийоми, елементи. Тому неможливо визначити ступінь їх раціональності.

Сумарні методи мають такі різновидності:

- статистичні;

- розцінні (дослідні);

- порівняльні (аналогії).

Статистичні методи засновані на використанні статистичних даних про витрати часу на вироблення одиниці продукції за попередні періоди.

Виявити резерви підвищення продуктивності праці по таких нормах неможливо. Інколи для цього застосовується не зовсім коректний метод – метод середньопрогресивних норм (оцінок). Він заснований на тому, що з статистичних даних вибирають кращі значення показників, ніж їх середнє значення, і по відібраних даних знаходять середнє (тобто середньопрогресивне) значення. Це і буде більш прогресивна норма.

Розцінні (дослідні) методи вживають керівники, які використовують свій досвід і часто для підгонки норм під заробітну плату. Це не прогресивний метод, а навпаки, регресивний метод.

Порівняльні методи засновані на застосуванні вже відомих норм, які використовують на других роботах з аналогічними процесами та умовами праці. Цей метод застосовується тимчасово, доки не встановлять норми на даній роботі, операції.