Розділення та кооперація праці

 

Розділення праці– це розмежування (відокремлення) діяльності людей у процесі сумісної праці.

Основними видами розділення праці на підприємстві є: функціональне, професійне і кваліфікаційне.

Функціональне розділення праці – це розмежування діяльності згідно з виконуваними функціями. Наприклад, праця в основному виробництві, допоміжному чи обслуговуючому виробництві, керівництво, пожежно-сторожова охорона тощо.

Професійне розділення праці – це відокремлення груп робітників усередині функції в залежності від професії (спеціальності) і виду робіт. Воно засновується на технологічному та поопераційному розділенні праці.

Кваліфікаційне розділення праці – це розділення праці у відповідності з кваліфікацією (розрядом, освітою) в залежності від складності, точності та відповідності виконуваних робіт. Наприклад, робітник 5-го або 6-го розряду, майстер або старший майстер виробничої дільниці.

Роздільна праця у суспільному виробництві може бути ефективна при раціональній кооперації праці.

Кооперація праці – це об’єднання працівників для сумісної роботи. Особливо це необхідно на потокових лініях. Ця кооперація праці здійснюється в першу чергу у формі бригад.

Бригадна форма організації праці забезпечує більш високу продуктивність і дисципліну праці за рахунок взаємодопомоги, взаємозаміни та взаємоконтролю працівників. У бригаді підвищується оперативність у розподілі робіт, особливо, якщо бригада працює на єдиний наряд (єдиний кінцевий результат).

Існують: спеціалізовані, комплексні та наскрізні бригади.

Спеціалізовані бригади складаються з працівників однієї професії, які виконують однорідні операції. Наприклад, бригади вантажників.

Комплексні бригади складаються з працівників різних спеціальностей і виконують комплекс взаємопов’язаних, але технологічно різнорідних робіт. Такі бригади, як правило, застосовуються на потокових лініях.

Наскрізні бригади (добові) включають працівників усіх змін, працюють на один наряд без передачі змін. За рахунок цього скорочуються простої при перезмінах, виключаються недоробки заділів однієї зміни для другої.

Кооперацію робіт може здійснювати один працівник у вигляді суміщення професій та функцій або розширення зон обслуговування. Це можливо, якщо зайнятість робочого дня працівника по основній роботі не повна і є можливість залишити на деякий час основне РМ для роботі на другому робочому місці.