Формування статутного капіталу в акціонерному підприємстві

На підприємствах статутний капітал формується за рахунок внесків учасників (акціонерів) в грошовій, матеріальній чи нематеріальній формі та є їх власністю. Розмір статутного капіталу недержавних підприємств є величиною фіксованою, що визначається їх статусом. Власники можуть змінити розмір статутного капіталу після реєстрації нової його величини державним органом, в якому зареєстровано статут. Тому, в цих підприємствах у бухгалтерському обліку відображається фактична величина статутного капіталу, яка дорівнює його зареєстрованому розміру..

У зв’язку з тим, що при створенні підприємства зареєстрований статутний капітал формується певний період, для визначення фактичної величини сплати внесків у статутний фонд визначено рахунок 46 «Неоплачений капітал». За дебетом рахунку відображають заборгованість засновників (учасників) господарського товариства за внесками до статутного капіталу підприємства, за кредитом – погашення такої заборгованості.

Аналітичний облік неоплаченого капіталу ведеться за видами неоплачених акцій ( для акціонерних товариств) та за кожним засновником (учасником) підприємства.

В акціонерних товариствах до рахунку 40 можуть бути відкриті субрахунки 401 «Прості акції» та 402 «Привілейовані акції». Основні проводки з формування статутного капіталу господарських товариств наведено в таблиці 11.1.

Таблиця 11.1. основні бухгалтерські проводки з формуванню статутного капіталу акціонерних товариств

Господарська операція Дебет Кредит Сума
Формування статутного капіталу
Зареєстровано підписку на акції
Фактичне надходження активів від засновників та учасників відкритого акціонерного товариства після реєстрації інформації про випуск акцій 14,20,31,35
Відображено зареєстрований статутний капітал
Відображено емісійний доход
Списання сум, отриманих за підпискою, на зменшення неоплаченого капіталу

Оприбуткування майна внесеного засновниками в натуральній формі проводиться в оцінці визначеній сумісним рішенням учасників ( акціонерів) товариства.