Методологічна основа технології соціально-психологічного забезпечення

Прийнято вважати, що в структуру будь-якої технології входять та­кі елементи: цілісна теоретична концепція, яка відображає закономір­ності функціонування об'єкта впливу; об'єкт і предмет впливу; алго­ритм; технологічні способи і засоби перетворення предмета.

Як методологічна основа технології соціально-психологічного за­безпечення, відповідно до реалізованого в цьому дослідженні підходу, використовується взяте уявлення про психологічний потенціал особи­стості військовослужбовця.

У зв'язку з цим об'єктом технології виступає система «військово­службовець — середовище», а предметом — «психологічний потенціал особистості» як основний, діючий елемент цієї системи.

Психологічний потенціал різних людей і самого військовослужбов­ця у будь-який час відрізняється обсягом, якісним станом і ступенем відповідності меті бойових дій. При цьому психологічний потенціал мо­же бути:

—невідомим самому військовослужбовцю й оточенню;

— відсутнім чи неповною мірою відповідати вимогам бойової діяль­ності;

— свідомо чи неусвідомлено замінений квазіресурсом (наркотики, алкоголь, «загороджувальні» загони тощо);

— виснаженим у процесі діяльності й дезорганізації внаслідок ці­леспрямованого психологічного впливу противника, втраченим і зруй­нованим;

—неактуальним, неадекватним до нових соціально-діяльних умов;

—цілком відповідним вимогам умов бойового завдання.

Поточний стан і якісний зміст ППВ багато чим характеризують усі

інші складові технології соціальної роботи.

Третя складова технології — алгоритм. Це — послідовність застос­ування психологічних засобів і технологічних способів з метою перетво­рення ППВ.

Технологічні способи — це правила, відповідно до яких здійснюється весь комплекс аналітичних, діагностичних, профілактичних, корекцій- них, реабілітаційних заходів, професійні й етичні норми, обумовлені специфікою об'єкта.

Засіб як компонент технології психологічної роботи — це комплекс­ні чи часткові психодіагностичні, психокорекційні, психореабілітаційні, психопрофілактичні й інші методики та психотехніки, що дозволяють змінювати параметри (обсяг і якісний зміст) ПП військовослужбовців відповідно до вимог умов бойового завдання.

Стан ППВ визначає і види часткових технологій, які використову­ються у рамках соціально-психологічного забезпечення для вирішення завдань на етапах його застосування (табл. 13.2).

Управління (вплив на об'єкт з метою його упорядкування, збере­ження якостей, специфіки, вдосконалювання і розвитку) психологіч­ним потенціалом військовослужбовців включає такі основні елементи, як проектування психологічних умов майбутньої бойової діяльності та корекція психологічних обставин здійснюваної діяльності.

Таблиця 13.2. Залежність виду технології соціально-психологічного забезпечення від стану ППВ
Стан ППВ Заходи управління ППВ Види технологій соціально- психологічного забезпечення
Повністю відповідає вимогам умов бойового завдання Не потребує Моніторинг
Невідомий Вивчення Психодіагностика, психологічний відбір
Відсутній, не відповідає вимогам дійсності Формування Психологічна підготовка
Піддається дезорганізації Корекція, компенсація Психологічна допомога: підтримка, реабілітація
Зруйнований, втрачений Відновлення
Втрата актуальності Відновлення ППВ Соціально-психологічна реадаптація

 

Проектування полягає у прогнозуванні психологічного змісту си­туацій майбутньої діяльності й «закладанні» в них психологічних умов, які забезпечують оптимальне вирішення бойових завдань. Іншими сло­вами, психологічне проектування припускає виявлення всієї сукупності факторів, що тією чи іншою мірою визначатимуть установки, мотиви, психічні стани, бойову активність військовослужбовців у майбутній діяльності та побудову адекватних до неї психодіагностичних, психо­профілактичних і психокорекційних програм роботи з людьми з метою створення й підтримки відповідного ПП.

Виявлення психологічного змісту ситуацій майбутньої діяльності дозволяє з упевненістю припустити:

— які люди потрібні для її виконання (їхні психологічні якості, пси­хофізіологічні характеристики тощо);

— до вирішення яких завдань їх потрібно готувати (які професійно важливі якості розвивати);

—як оптимізувати умови, в яких здійснюватиметься діяльність.

На цій основі проводяться: психологічний добір військово-служ- бовців; їх доцільний розподіл за підрозділами (екіпажами, розрахунка­ми) з урахуванням психологічної сумісності; психологічна підготовка до дій у конкретних соціально-психологічних, бойових, ергономічних (природно-географічних, погодно-кліматичних, техніко-технологічних) й інших умовах.

Корекція як вид діяльності забезпечення у бойовій обстановці при­пускає виявлення, оцінку та зміну психологічних умов уже здійснюваної діяльності. Для цього необхідно, щоб у розпорядженні командирів, їх за­ступників з виховної роботи, психологів був своєрідний еталон норми - модель оптимальних психологічних умов і ПП для конкретного виду дій військовослужбовців. За його допомогою посадові особи зможуть вча­сно виявляти відхилення від норм у психічних станах, мотивації та пове­дінці підлеглих і вживати екстрених заходів з їх корекції.

Досвід психологічної роботи в бойовій обстановці у наших Зброй­них силах та іноземних арміях свідчить про те, що коригуються:

- когнітивний образ бойової ситуації;

- система бойових установок і мотивів;

- психічні стани окремих військовослужбовців і воєнних підрозділів;

- стан психічного здоров'я людей, стосунки між військово-служ- бовцями тощо.

Психологічна корекція здійснюється за двома напрямами:

а) оптимізація зовнішніх умов діяльності (попередження, нейтралі­зація і ліквідація наслідків психологічних операцій противника, оптимі­зація середовища існування (проживання), раціоналізація режиму діяльності, зниження психологічного потенціалу противника, підтрим­ка почуття психологічної єдності зі своїм народом тощо);

б) психологічна допомога військовослужбовцям у подоланні психо- травмуючих факторів бойової обстановки і наслідків бойового стресу (психологічна підтримка і реабілітація).

Таким чином, вищезазначене дозволяє констатувати, що соціаль­но-психологічне забезпечення бойових дій є технологією управління психологічним потенціалом військовослужбовців, розпізнаною і реалі­зованою на практиці закономірністю його оптимізації в інтересах підви­щення ефективності бойових дій.

Таким чином:

1. Методологічною основою цієї праці є панівна у сучасній вітчиз­няній психології концепція про технологію як багаторівневу систему, що включає:

- загальну методологію як загальний спосіб пізнання, обраний дос­лідником;

- спеціальну методологію - сукупність вихідних дослідних принци­пів, що застосовуються у даній галузі знань;

- інструментальну методологію як сукупність конкретних методич­них прийомів дослідження чи методику.

2. Соціально-психологічне забезпечення - невід'ємний елемент усебічного забезпечення бойових дій військ і має технологічну систему, що дозволяє здійснювати управління психологічним потенціалом уча­сників бойових дій у процесі локального воєнного конфлікту. Метою психологічного аналізу бойової діяльності військовослужбовців є мак­симальне розширення їхніх психологічних можливостей щодо ефектик- ного вирішення бойових завдань, збереження психічного здоров'я на полі бою і повернення в суспільство психологічно повноцінних громадян.

3. Об'єктом технологічного впливу при здійсненні соціально-пси- хологічного забезпечення є система «військовослужбовець — середови­ще», а предметом — психологічний потенціал військовослужбовця. Пси­хологічний потенціал військовослужбовця - це сукупність наявних пси­хологічних можливостей військовослужбовця, доступних для викори­стання таких стенічних умов соціального та ергономічного середовища, що дозволяють йому ефективно діяти і виживати в бойовій обстановці.

ППВ включає два види засобів і можливостей: реальні та базисні. Головним призначенням соціально-психологічного забезпечення бойо­вих дій є переведення базисного ПП військовослужбовців у реальний з використанням спеціально створеного (штучного) механізму, побудова­ного з урахуванням закономірностей прояву людської психіки й пове­дінки в бойовій обстановці.

4. Управління ППВ включає дві основні стратегії: психологічне проектування і психологічну корекцію. Проектування припускає прог­ностичний аналіз психологічних обставин майбутньої бойової діяльно­сті й закладання в них умов (ППВ), що забезпечують ефективні дії осо­бового складу. Корекція полягає у психологічному вивченні реалізова­ної бойової діяльності військовослужбовців і здійсненні заходів щодо підтримання ПП воїнів у рамках заданої норми.

5. Специфіка збройних конфліктів, в яких є особливості тактичних і ергономічних характеристик діяльності підрозділів військ, обумовлю­ють змістовну своєрідність системи їх соціально-психологічного забез­печення. Виявлення цієї своєрідності й подальше її врахування при ор­ганізації функціонування особового складу в бойових діях - неодмінні умови його високої ефективності.

Запитання для самоконтролю

1. Назвіть складові компоненти психологічної готовності.

2. У чому полягає сутність структурно-змістовної характеристики психоло­гічного потенціалу військовослужбовців?

3. Що таке соціально-психологічний потенціал особистості?

4. Яким чином впливає емоційний настрій на психологічний потенціал військовослужбовця?

5. В яких якісних станах функціонує психологічний потенціал військово­службовців?

6. Назвіть структурні компоненти будь-якої технології?

7. У чому полягає сутність методологічної основи соціально-психологічно­го забезпечення?

8. За якими напрямами здійснюється психологічна корекція?

Використана і рекомендована література

1. Габриэль P.A. Героев больше нет. Умственные расстройства и проблемы военной психиатрии в условиях войны / Пер. с англ. — Нью-Йорк: Хилли Вонг, 1986.

2. Дьяченко М.И. Психологический анализ боевой деятельности советских воинов. - М.: ВПА, 1974.

3. Корольчук М.С. Психофізіологія діяльності: Підручник для студентів ви­щих навчальних закладів. — К.: Ельга, Ніка-Центр, 2004. — 400 с.

4. Корольчук М.С., Крайнюк В.М. Соціально-психологічне забезпечення діяльності в звичайних та екстремальних умовах. — К.: Ніка-Центр, 2006. — 580 с.

5. Корчемный П.А. Психологический компонент морально-психологическо­го обеспечения деятельности Вооруженных сил // Морально-психологиче­ское обеспечение деятельности ВС РФ в современных условиях: Материа­лы межвузовской научно-теоретической конференции. — М., 1994.

6. Крайнюк В.М. Психологія стресостійкості особистості: Монографія. — К.: Ніка-Центр, 2007. - 432 с.

7. Крысько В.Г. Влияние национально-психологических особенностей на деятельность личного состава империалистических государств: Дис.... д-ра психол. наук. — М., 1988.

8. Москвин Н. Морально-психологическая подготовка личного состава бун­десвера // Зарубежное военное обозрение. — 1988. — № 1. — С. 12-20.

9. Основи психології: Підручник / За заг. ред. О.В. Киричука, В.А. Роменця. — К.: Либідь, 1996.-632 с.

10. Психологическая подготовка воина. — М.: Воениздат, 1971.

11. Психологія: Підручник/За ред. Трофімова ЮЛ. — К.: Либідь, 1999.

12. Стасюк В.В. Окремі аспекти психологічної підготовки військовослужбов­ців до бойової діяльності // Збірник наукових праць ВГІ НАОУ. — К., 2003. - Вип. 4. - С. 49-53.

13. Стасюк В.В. Система соціально-психологічного забезпечення функціону­вання військових підрозділів в умовах збройних конфліктів. — К.: НАОУ. — 322 с.

14. Утлик Э.П. Психологические основы укрепления воинской дисциплины // Ориентир. - 1995. - № 3. - С. 48-50.

15. Худяков В. Исследование воздействия боевых психических травм на израиль­ских военнослужащих // Зарубежной военное обозрение. — 1989. — № 5. — С. 19-27.

16. Юсов В.Т. Психологическое обеспечение безопасности полетов в авиа­ционных частях: Дис. ... д-ра психол. наук. — М., 1984.

 

Тема 13

Актуальні проблеми професійного психологічного відбору

Логіка викладу: сутність, об'єкт, предмет, методи, види, показання та принципи професійного відбору. Професіографічний опис трудового про­цесу. Історичні аспекти профвідбору. Методологія професійного психоло­гічного відбору. Принципи визначення професійної придатності. Органі­заційні основи профвідбору. Науково-практичні проблеми професійного відбору спеціалістів.

♦ ♦ ♦