Приклади практичних завдань

Проаналізуйте консультативне звернення. Виокремте психологічний запит клієнта, спрогнозуйте його очікування, окресліть психологічну проблему та сформулюйте терапевтичні завдання. Вкажіть список діагностичних методів доцільних для використання.

Змоделюйте первинне (діагностичне) інтерв’ю.Послідовно зазначте питання психолога. Врахуйте необхідність вирішення базових консультативних завдань цього етапу роботи (збір інформації про клієнта та його оточення, аналіз очікувань клієнта, дослідження та конкретизація проблеми, дослідження особистості клієнта).

Побудуйте пояснювальну терапевтичну модель. Вкажіть причини виникнення проблеми клієнта, фактори, що впливають на його поведінку та реакції. Використовуйте ідеї, розроблені в межах однієї або кількох теорій особистості, знання з базових психологічних дисциплін. Опишіть одну терапевтичну техніку, доцільну для використання в ході консультативної роботи. Вкажіть її мету, опишіть зміст та особливості проведення. Змоделюйте реакції клієнта.

Підготуйте просвітницьку бесіду. Поясніть прийомній матері, яке значення для дитини має актуалізація її спогадів. Опишіть усі етапи підготовки до такої бесіди, вкажіть необхідні види робіт. Спрогнозуйте можливі запитання матері, підготуйте відповіді на них.

Розробіть систему консультативних рекомендацій. Змоделюйте бесіду, в ході якої психолог формулює рекомендації щодо вербальних, емоційних і поведінкових реакцій матері на запитання дочки. Дотримуйтесь принципів обґрунтованості рекомендацій та активної позиції клієнта. Спрогнозуйте можливі запитання матері, підготуйте відповіді на них.

 

За консультацією звернулася мати п’ятирічної дівчинки, яку удочерила рік тому. Її турбують постійні питання дочки (Каті) щодо подій раннього дитинства. Мати не знає, як реагувати на запитання типу: “Ти пам’ятаєш як ми ходили в ліс разом з тіткою, коли я була маленька?”. Усі спогади про минуле є фрагментарними та спонтанними, вони не супроводжуються смутком або печаллю. У спогадах дівчинка не згадує рідну матір, яка була позбавлена батьківських прав, коли Каті було три роки. За рік спільного життя у мами та прийомної дитини склалися гарні стосунки. (За Бурменская Г.В. и др., 1990, с. 34 – 35.).

Професійно-орієнтоване завдання(максимальна кількість балів – 40).

Звіт за результатами самостійної консультативної роботи (лабораторні заняття 3.1. -3.4.).