Основні вимоги до методів психології

Психологія як наука має певні предмет і методививчення психічних явищ. Знання методів і вміння за їх допомогою вивчати вікові та індивідуальні особливості психічного розвитку особистості — шлях до глибшого пізнання психологічних особливостей особистості й ви­користання цих знань у практичній діяльності.

Психологія висуває до методів дослідження психічних явищ певні вимоги:

психічні явища потрібно вивчати в їх розвитку, взаємозв'язку та
взаємозалежності;

метод психологічного дослідження має бути адекватним предметові дослідження, розкривати істотні, а не випадкові, другорядні
особливості досліджуваного психологічного процесу, стану чи властивості.

Основним принципом психологічного дослідження є його об'єк­тивність.Методами, які забезпечують об'єктивність розкриття досліджуваного психічного явища, є спостереження, експерименталь­не дослідження, аналіз продуктів діяльності (навчальної, трудової, спортивної), бесіда, інтерв'ю та ін. Метод самоспостереження, особли­во інтроспективна його форма, не може бути єдиним і вірогідним спо­собом вивчення особливостей психічних процесів, станів і властивос­тей особистості. Самоспостереження легко піддається суб'єктивному тлумаченню психічних явищ, особливо тоді, коли досліджувана особа малорозвинена і не здатна до самоспостереження. Перевірити ж описи психічних переживань, що досліджуються самоспостережен­ням, здебільшого неможливо. Втім, при дослідженні об'єктивними методами самоспостереження може використовуватись у формі сло­весного звіту піддослідного про те, що і як він переживає під час само­спостереження психічного процесу чи стану. При самоспостереженні особистість одночасно постає як суб'єкт та як об'єкт дослідження, що унеможливлює успішність дослідження. Кращою формою самоспосте­реження є ретроспективне спостереження, засадовим стосовно якого


є згадування про перебіг досліджуваного психічного явища після то­го, як воно відбулося. Людина може в такий спосіб описати, що вона відчувала у стані радості, суму, страху, як вона запам'ятовувала чи міркувала, розв'язуючи завдання.

Провідним принципом об'єктивних методів у психологічному дослідженні є єдність свідомості та діяльності,опосередкованість пізнання внутрішніх, психічних явищ зовнішнім їх виявленням у вчин­ках, поведінці, мовленні, мімічних рухах, жестах та інших реакціях. Наприклад, закономірності спостереження виявляються у ступені адекватності та швидкості розпізнавання предмета, виокремлення його серед інших об'єктів, знаходження спільного та відмінного в них.