рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Работа сделанна в 2006 году

ТАРАС ШЕВЧЕНКО - Реферат, раздел Литература, - 2006 год - Найважливіше надбання української літератури XIX століття Тарас Шевченко. Не Тльки Поет, А Й Драматург, Прозак, Мислитель, Сторик, Етно...

ТАРАС ШЕВЧЕНКО. не тльки поет, а й драматург, прозак, мислитель, сторик, етнограф, фольклорист, художникживописець, гравер, який залишив велику образотворчу спадщину-понад тисячу творв.

Генй Шевченка надзвичайно широкий, багатогранний. Попередники великого поета в укранськй лтератур в свох творах критикували окрем явища тогочасного життя, як-от знущання помщикв з селян, хабарництво чиновникв. Шевченко ж виступив як грзний суддя обличитель усього самодержавно-крпосницького ладу, як непримиренний ворог помщикв царизму. У його творах змальований новий позитивний герой борець проти самодержавно-помщицького ладу, борець за щаст народу.

Найгострш соцальн драми найтонш нюанси нтимного, гнвний бль безправства, невол, хвилин розпачу, що х теж знав поет, смутки знвеченого життя, голос потоптано пробуджено людсько гдност, сила непокори, що не раз переходить у скрик прокляття, у грзн вибурхи прометевського титанзму все клекоче, все скиплося в художню цльнсть поез Шевченка, вд початку до кнця перейнято вогнем, може, насильншого поетового почуття. Поезя Шевченка зявилася на гребен вку як бунтвний голос найбльш покривджених соцальних низв, голос тих, що вже почували потребу громадою обух сталить.

Тараса Шевченка не випадково визнано фундатором ново укрансько лiтератури. Хоча деякi тенденцi розвитку вже можна було побачити в окремих творах деяких письменникiв, саме Шевченко перетворив укранську лiтературу на явище лiтератури всесвiтньо, його творчий генiй нiби подолав звичнi кордони. Саме в його творчостi найповнiше розвинулися засади, що згодом стали провiдними для передових укранських i не лише укранських письменникiв друго половини ХIХ - початку ХХ столiть народнiсть i реалiзм, що розкривали справжн життя в усiй його повнотi та багатогранностi.

Тльки лтературна спадщина Шевченка - це Кобзар, 9 повстей, пса Назар Стодоля, уривки драматичних творв, щоденник та листи. З помж безлч книг, з якими ма справу сторя свтово лтератури поодиноко видляються т, що ввбрали в себе науку вкв мають для народу значення заповтне. До таких належить Кобзар, книга, яку народ укранський поставив на першому мсц серед успадкованих з минулого нацональних духовних скарбв.

У Кобзар поет зняних митцiв, а й поетiв iнших лiтератур. Це поняття узагальню метро-ритмiчнi форми органiзацi вiрша на основi народно-пiсенно лiрики, при чому виразнiсть досягаться через переходи вiд одного метру до iншого. Бiльше того, використання рiзних вiршованих форм усерединi однi композицi, вперше введене Шевченком, стало основою поетично технiки лiтератури ХХ сторiччя. З виходом Кобзаря вдкриваться нова епоха в розвитку укранського красного письменнства, яке вднин незрвняно розширило сво тематичн й флософськ обр Шевченко востину виводив рдну лтературу на простори вселюдськ.

Отже, цiлком справедливим i природним той факт, що твори великого Кобзаря були перекладенi майже всiма мовами свiту. I досi лiтературознавцi вивчають, а письменники творчо використовують спадщину укранського народного поета Тараса Шевченка. Для генiв не iсну дати смертi. Шевченка не без пдстави називають революцонером художньо форми, вказуючи на те, як смливо вдходив вн вд лтературних канонв, хоча навряд чи вн ставив соб на мет свдомо руйнувати устален художн форми.

ВАН ФРАНКО 1916 У лтературному рус друго половини XIX столття ван Франко найвидатнший дяч. Його поетична творчсть вража глибиною багатством дей, Широким колом тем сюжетв, великою рзномантнстю форм. Сво палке слово Каменяр спрямовував на захист трудящих, проти несправедливого ладу, проти експлуататорв.

Франко легендарний Каменяр, генальний поет, видатний прозак драматург, критик, публцист лтературознавець, фольклорист етнограф, перекладач. Видатний громадський дяч, борець за волю народу. Найвидатншим внеском у скарбницю укрансько поез стала збрка З вершин низин. Провдне мсце у збрц посдають поез, спрямован на боротьбу проти соцального нацонального поневолення укранського народу. Збрка вдкриваться програмним вршем Гмн, у якому автор створив образ вчного революцонера як прояв могутност незламност трудящих.

У тяжкий для трудового населення Галичини час встав на бй з темними силами реакц за соцальн права поневоленого народу. У важк часи безправя темряви, писав П. Тичина, вн був для Захдно Украни унверситетом, енциклопедю, академю наук, народним, не затвердженим някою монаршою ласкою мнстерством культури освти. Вн обрав шлях боротьби тяжких випробувань. Франко назавжди повязав свою долю з робочим людом, боровся проти неправди та соцально несправедливост, активно пропагував революцйн де, закликав до боротьби, ставши в центр громадського життя Галичини.

Трич був заарештований, але не змнив свох дейних переконань. Наслдком глибокого вивчення економчного становища народу були твори Франка з життя трудящих, головне ж збрка Борислав, в якй змальовано тяжке життя робтникв-рпникв. Франко все життя сво твердив боротися лише за нацональне визволення свого народу значить обдурювати соцальн сподвання трудящих, адже замсть чужих панв на шию сядуть сво, ще лютш, ще захланнш.

Вра поета у свтле майбутн народу була непереможною Франко був справжнм народним трибуном, пророком, який вдчував у соб велику силу повести за собою мльйони безправних, змучених людей, врив у свтле прийдешн народу Украни. Франко корифей науково-лтературного життя Захдно Украни. Твори великого Каменяра були вираженням його громадсько-полтичних деалв, метою життя його було служння нтересам укранського народу Втчизн, загальнолюдським поступовим деям. Ми не можемо назвати, мабуть, жодно длянки людського духу, в якй би не працював ван Франко в якй вн би не був великий.

П. Загребельний Серед культурно-громадських полтичних дячв слов янства останньо чверт ХХ столття Франков належить одне з найпочеснших мсць. Значення його в розвитков громадсько думки на Украни виходить далеко за межами. Провдною зорею його трудного життя, що весь час вонним табором тяглося, була дея дружби народв без рзниц рас, вр нацональностей, у визвольний боротьб проти свту рабства, капталстично експлуатац й дискримнац трудящих.

ПАНАС МИРНИЙ 1849 - 1923 Панас Мирний суворий лтописець епохи, основоположник укранського соцально-психологчного роману повст. У творах письменника глибоко вдображене життя боротьба укранського народу проти несправедливого суспльного ладу. Свтогляд Панаса Мирного формувався пд впливом таких дячв укрансько культури Лисенком, Старицьким, Карпенком-Карим, Кропивницьким, Коцюбинським, Лесею Укранкою, Заньковецькою, Блиловським, Жарком. Панас Мирний найвизначнший укранський повстяр. Франко.

Панас Мирний увйшов у лтературу як основоположник соцально-психологчного роману, видатний майстер великих прозових жанрв, з появою романв повстей письменника в укранську художню прозу прийшла повнь народного життя з надзвичайно багатим емоцйним свтом простих людей. Творчу дяльнсть Панас Мирний починав як поет. Все сво життя вн повертався до поез, наголошуючи, що вона допомага йому осмислювати навколишню дйснсть, щоб потм писати прозу. Та все ж таки в укранську лтературу Панас Мирний увйшов неперевершеним майстром прози. Провдною темою в творчост майстра було викриття лиха давнього крпацтва сьогочасного напвкапталстично напв-крпацько дйсност.

Це питання порушене в роман Хба ревуть воли, як ясла повн Роман Хба ревуть воли, як ясла повн найвидатнший твр Панаса Мирного. У ньому письменник ставить соб за мету глибоко розкрити соцальн умови, що породили таку особу, як Чпка, широко вдображу тяжке життя укранського селянства у дореформений пореформений пероди. Композиця роману Хба ревуть воли, як ясла повн, його сюжет пдпорядкован головному завданню розкрити соцально-психологчн мотиви протесту селянства, зокрема Чпки, показати причини того, чому розумна, енергйна й здбна людина ста на шлях розбою.

Наскрзним образом роману Хба ревуть воли, як ясла повн образ Чпки Вареника. При всй ндивдуальнй свордност, винятковост це один з найтиповших образв укрансько дожовтнево лтератури. У його створенн найповнше розкрився величезний лтературний талант Панаса Мирного.

Кожен епзод життя Чпки, рисочка характеру, портретний штрих допомагають краще уявити цього сильного, розумного й талановитого чоловка, який мг би принести багато корист людям, а силою соцальних обставин став розбйником-каторжником. Такий Чпка Варениченко. Розумний вд природи, кмтливий, працьовитий, гордий, вн гостро пережива соцальну несправедливсть. Таким чином, внутршня масштабнсть роману, його проникливий психологзм, флософчнсть дають пдстави твердити про появу в укранськй проз нового типу епчного полотна, вдмнного багатьма жанровими якостями вд зразкв, створених не тльки ранше, а й одночасно з ним. Життя трудящого селянства улюблена тема письменника.

Це повст Лихо давн й сьогочасне, Голодна воля, оповдання Морозенко, Як ведеться, так живеться. Вс ц твори пройнят глибоким уболванням за долю трудвника. Повсть Лих люди вдповдь письменника на злободенн питання часу. У нй письменник уперше в укранськй лтератур змальову антагонстичн табори демократичний реакцйний у середовищ нтелгенц.

Твр був надрукований за кордоном в 1877 роц ввозився в Украну нелегально. В ньому було показане розмежування в середовищ нтелгенц. Письменник смливо наголошував, що лих люди не революцонери, а т, хто намагаться врятувати занепадаючу систему. Повя роман про трагедю жнки в умовах буржуазного суспльства. Героня роману Христя образ жночо пропащо сили. Оповдання Лихий попутав, повсть Пяниця обвинувачення свту пдлост насильства. Твори письменника значно розширюють тематичн обр укрансько прози.

ОСНОВН ТВОРИ Оповдання Морозенко, повст Лих люди, Лихо давн й сьогочасне, романи Повя, Хба ревуть воли, як ясла повн, пса Лимервна. ЛЕСЯ УКРАНКА 1871 - 1913 Швидкому розвитку письменницьких здбностей Лес Укранки сприяла творча атмосфера, в якй зростала, оточення, серед якого були Михайло Старицький, Микола Лисенко, ван Франко. Великий вплив на духовний розвиток мав дядько Михайло Драгоманов, вдомий громадський культурний дяч. Вн намагався ввести Лесю у свт культури рзних народв, виховати як свдому громадянку, консультував з найрзномантнших питань.

Маючи незрвнянний дар перевтлюватись, озброна широчезними знаннями, Леся Укранка не раз вдгукувалась своми творами на рзн лтературн голоси. Шевченко, якого вона божествила, тльки за ранньо пори творчост мав на не безпосереднй стилстичний вплив. Зате взяла вона вд нього невгамовний незламний бунтарський дух, на всю путь озбролась його гаслом Бортеся поборете. Не можна не побачити в поез Лес слдв навчання у античних трагкв, у Пушкна, Лрмонтова, Некрасова, Мцкевича, а також у Гейне. Але н на кому не позначаться з такою очевиднстю, що творче засвоння великих майстрв одно, а наслдування, епгонство зовсм нше, як на Лес Укранц.

Уперше м я Лес Укранки з явилось у 1884р. у льввському журнал Зоря, де було надруковано врш 13-лтньо поетеси Конваля Сафо. З того часу твори все частше публкуються в рзних виданнях, а 1893 р. у Львов вийшла перша поетична збрка На крилах псень.

Революцйн под 1905 року вносять новий струмнь у творчсть письменниц. Мр, не зрадь хочу дихать вогнем, хочу жити твою весною такими словами зустрла вона час народного повстання. У свой творчост Леся Укранка тяжла до лро-епосу, вона написала багато поем, серед яких видляються Давня казка, Роберт Брюс, король шотландський, Вла посестра, зольда Блорука. хоч переважають тут сюжети, але це не значить, що авторка вдривалась вд рдного грунту. Незважаючи на чуж образи, поетеса ставить проблеми, як були злобою дня Особливе мсце у творчй бограф Лес Укранки займа фольклор. Починаючи з дитячих лт Русалка кнчаючи останнми творами Про велета, вн органчно входить в образний свт письменниц.

Цьому прислужилась невтомна систематична праця над збиранням скарбв народно духовно культури. Вона збирала записувала обряди, псн, думи у виконанн кобзарв, щоб врятувати вд забуття. З цих зацкавлень у спадщин письменниц збергаться рукописний зошит колодяженських псень весльн, обжинков, родинно-побутов, веснянки, колядки, друкована збрка Дитяч гри, псн й казки 1903, упорядкований збрник Народн псн до танцю54 тексти. 30 записв веснянок псень з голосу Лес Укранки зробив Микола Лисенко, 225 псень увйшло до збрки Народн мелод.

З голосу Лес Укранки, яку упорядкував видав 1917 р. чоловк Климент Квтка. На повний зрст показала себе Леся Укранка як творець, як борець, як мислитель, як мужчина в отому франквському розумнн, у свох поемах, а найбльше драматичних творах. Отже, нин не можемо Леся Укранка увйшла в сторю лтератури головним чином як автор драматичних творв поем, в яких також сильний драматичний елемент.

Виступила вона, однак, на лтературному терен як поет-лрик. на протяз всього свого недовгого, герочного страдницького життя весь час зверталася до лрики, бурхливо неухильно пднмаючись на вершини, надзвичайно вддален вд перших дитячих спроб, у яких вддала свою данину сентименталзмов, що панував тод в укранськй лтератур. Але й т спроби були позначен рисами справжнього таланту.

Цей талант одним з перших помтив привтав ван Франко, чия критична чуйнсть проникливсть були востину чудовими. Правда, нод ще луна у Лес мотив самотньо боротьби. Примром, поезя У чорную хмару збралася туга моя кнчаться такими рядками Нехай там збираться грша, страшнша негода, Нехай там щоброться в гостру огненную зброю, Я вийду сама проти не стану помрям силу Леся Укранка, що взагал мала нахил по-свому освтлювати по-свому повертати свтов теми, роблячи це з дивовижною мало зрозумлою для бльшо частини сучасникв смливстю, пдкреслювала символчне значення прометевського мфа, прометевського духу, прометезму Леся Укранка була поетом боротьби дей, але ц де вона завжди одягала в конкретн форми.

Вона любила реальне життя. Прикладом тому хоч би драматичн твори з античного свту, зокрема ремарки в них з докладними описами життя, побуту, одеж т. д. Перш вдом нам твори Лес Укранки були значною мрою наслдуванням народних псень. Крзь усе сво життя пронесла вона любов до народно творчост, яку прекрасно знала, що з особливим блиском виявилось у Лсовй псн. Раз у раз у поезях Лес до само кончини стрчамо ми фольклорн елементи, уживан дедал з бльшим тактом, дедал з бльшою художньою виправданстю.

Та коли ми говоримо про музичнсть врша Лес Укранки, то вона, ця музичнсть, не пояснються, безперечно, н знанням музики, як мистецтва, н любовю до народно псн, яка з такою силою проявилась в драм-фер Лсова псня. Поетична музикальнсть дар особливого роду. Чудовий майстер звукопису Олександр Блок не був, наскльки мен вдомо, музикальною людиною у звичайному розумнн, хоч любив користуватися музичними термнами для визначення видатних явищ людського життя та стор. Поетична музикальнсть йде вд гострого тонкого вдчуття слова.

Це вдчуття було надзвичайно розвинене у Лес Укранки, яка прекрасно знала лтературну народну мову з надзвичайною легкстю та водночас з великим тактом творила, в раз художньо потреби, неологзми, як здавалися абсолютно природними, такими, що нбито давно побутували у житт, словами.

У поднанн з витонченою гостротою зору, з чудовим даром бачення свту, це почуття слова робило Лесю Укранку, великого борця великого громадянина, великим художником. МИХАЙЛО КОЦЮБИНСЬКИЙ 1864 - 1913 У дитинств Михайло пробував складати укранськ псн на взрець народних, написав росйською мовою велику повсть з фнського життя. У 1875 1876 pp. вн навчався у народному училищ в м. Бар, потм у Шаргородеькому духовному училищ. Захоплювався читанням творв укранських, росйських зарубжних класикв, вивчав флософськ твори Фербаха Фур. Протягом 1881 1882 pp. жив у Камянц-Подльському, де зблизився з групою молодих семнариств, ентузаств-народникв.

У 1887р. вн написав врш Як раннм морозом побит квти Як променем щастя Марус Н. та нш. Займався, перекладами а польсько мови, був обраний гласним до Внницько мсько думи на чотири роки. У 1890 р уперше в льввському журнал Дзвнок надрукований врш Коцюбинського Наша хатка. Вн перекладав укранською мовою твори Достовського, Мцкевича, Ожешко.

Написав статтю Життя укранцв по малих мстах. З укранського Подлля. У 1891 р. склав спити при Внницькому реальному училищ й одержав посвдчення народного вчителя. Вчителював у с. Лопатинцях на Внничин. Написав оповдання Харитя, Ялинка, Пятизлотник, повсть На вру, статтю Якв Кухаренко. У 1901р. письменник написав оповдання Лялечка, а 1902р. став членом Чернгвсько архвно комс, написав новели На камен, Цвт яблун. Оповдання Fata morgana, що стало першою частиною однойменно повст, та збрка оповдань Подинок, були написан в 1903р. У 1904р. письменник вийшов з членв Чернгвсько архвно комс. Написав оповдання У гршний свт, Пд мнаретами.

У лтератур М. М. Коцюбинський дебютував вршем Наша хатка, але першими звернули на себе увагу його оповдання про. дтей та для дтей Харитя, Ялинка, Маленький гршник, повсть На вру. Коцюбинський стояв на шляху мистецьких пошукв, розширення жанрово-тематично системи та дейно-художнх розвязок. Це помтно у творах кримсько-молдавсько тематично групи На камен, В путах шайтана, Для загального добра, Пд мнаретами.

Вд захоплення етнографзмом, через поглиблене психологчне трактування образв Цвт яблун художньо-психологчний аналз Intermezzo, вн приходить до неоромантизму в Тнях забутих предкв потужно стильово теч мпресонзму. Перу М. Коцюбинського належать довершен, флгранно опрацьован твори, що складають нацональну класику й збагачують свтову лтературу Fata morgana, Тн забутих предкв, Вн де, Смх, Подарунок на менини та нш. Шедевром стала новела М. Коцюбинського Intermezzo.

Твр розпочинаться посвятою Присвячую Кононвським полям та перелком незвичайних дйових осб Моя утома, Ниви у червн, Сонце, Три блих ввчарки, Зозуля, Жайворонки, Залзна рука города. Людське горе. Однак Intermezzo залишаться не драматичним, а епчним твором. За жанром Intermezzo лрико-психологчна поема в проз, написана в мпресонстичнй манер. Безперечно, це новела з глибоким психологчно-флософським змстом. Це твр, який водночас сприйматься да свордний естетичний манфест письменника про завдання митця в переломн часи. Проведенню заповтних думок автора сприяла форма оповд вд першо особи.

Вдомо, що тема твору завжди корниться в його назв, тому необхдно згадати, що intermezzo вд лат. промжний, середнй невелика нструментальна пса довльно будови, виконувана мж дями, драматичного чи оперного твору. Коцюбинський, же вклав сюди, глибокий флософський смисл У риторичних запитаннях героя, звернених до себе самого, вдчуваться стверджувальна, позитивна вдповдь.

Так переконливо розкриваться тема митця людини, з демократичних позицй намчене розвязання проблеми мсця митця в суспльному житт. Наголошуться думка, що в природ людина мусить шукати перепочинку, душевно гармон. Природа це останнй шанс для тих, хто втратив вру у власн сили, вру в життя Образом intermezzo новелст вказував на перепочинок утомленого митця. ОСНОВН ТВОРИ Харитя, Ялинка, Маленький гршник, Intermezzo, Цвт яблун, Смх, Persona grata, Дорогою цною, На камен, Сон, Дебют, Fata morgana, Тн забутих предкв.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Найважливіше надбання української літератури XIX століття

Творчсть великого народного поета внесла в нашу лтературу незнане багатство тем жанрв, прилучила до кращих досягнень свтово лтератури.Шевченко… Основн мовн джерела великий народний поет черпав з скарбв фольклору живо… Генй Шевченка надзвичайно широкий, багатогранний. Попередники великого поета в укранськй лтератур в свох творах…

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Эта работа не имеет других тем.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги