Дахи. Підвісні стелі

Дах складається з двох конструктивних частин: несучої – покриття і верхньої – несомої крівлі.

Покриття передає навантаження від снігу, вітру (тимчасове навантаження) і своєї маси на стіни і окремі опори (постійне навантаження). Воно складається зі стропил (залізобетонних або деревинних) і стропильних ферм (залізобетонних, деревинних, сталевих) або з рам, зводів, арок і т.п. Покриття розраховують на міцність і стійкість.

 

 

 

 

 


Рис.2.12. дахи з горищем, скатні (а) і сполучені перекриття (б)

Крівля складається з самої крівлі (самої верхньої водонепроникної оболонки).

Правильне конструктивне рішення даху, в тому числі визначення його форми, - важлива умова його довготривалості, індустріальності, економічності.

Дахи бувають з горищем і без горища. Дахи з горищем мають скати, без горища – сполучені. Перекриття горища забезпечує теплозахист приміщення верхнього поверху. В приміщенні горища розташовують інженерне обладнання будинку. Для забезпечення стоку води дахи виконують у вигляді похилих площин – скатів. Залежно від кута скату дахи ділять на скатні (з кутом більше 5%), малоуклонні (2,5 – 5%) і плоскі (до 2,5%). Уклон даху призначають з урахуванням матеріалу крівлі і кліматичних умов. Кожний вид матеріалів крівлі має свій оптимальний і граничний уклон.

Обертання будинку в плані визначаються формами горищних скатних дахів, які залежать від матеріалу і в основному від вимог архітектурної виразності. Дахи можуть бути одно-, двох-, чотирьохскатними (шатровими, вальмовими, піввальмовими), а також багато скатними, в тому числі пірамідальними і зводчастими. Вальмою називають трикутний скат, яким завершують торець двохскатного даху. Якщо похилий скат покриває тільки верхню або нижню частину торця, його називають піввальмою.

Перетин скатів, які утворюють виступаючі кути, називають ребрами; вхідні кути, які утворюються – єндовами, або розжолобками , верхнє горизонтальне ребро – коником, або гребенем. Якщо скати перекривають торцеву стіну і виступають у вигляді звєся , то утворюється фронтон . Якщо торцева стіна піднімається вище крівлі і виступає над неї у вигляді парапету, то утворюється щипець. В межах горища іноді передбачають житлові приміщення – мансарди, в цьому випадку двохскатний дах може мати додаткові ребра, паралельні конику, а скати – різний уклон.

Несучі конструкції скатних дахів складаються зі стропил і обрешітки. Стропила – основна несуча конструкція даху, яка визначає кількість скатів і кут їх нахилу. Стропила бувають наслоними і висячими. Наслоними називають стропила, основні елементи яких – стропильні ноги – працюють як похило покладені балки. Наслонні стропила складаються з стропильних ніг, конкового прогону, який спирається на стійки, які в свою чергу, спираються на нижній прогін з поперечних та поздовжніх підкосів.

В будинках значної ширини, де немає внутрішній опор, , застосовують стропильні ферми (трикутні, полігональні, сегментні), як несучу конструкцію даху. Стропильна ферма є несучім елементом покриття у вигляді плоскої решітчастої наскрізної системи стержнів, які з’єднані між собою з кінців.

Висячі стропила є найпростішим типом стропильної ферми, де стропильні ноги (верхній пояс ферми) передають розпір на затяжку (нижній пояс ферми). Висячими стропилами перекривають пролети до 12м. в дахах з висячими стропилами горищні перекриття підвішують до нижнього поясу ферми на хомутах зі стрічкової сталі. Такі перекриття називають підвісними стелями.

Підвісні стелі є характерним елементом інтер’єру громадських будівель. Вони ховають неприглядні на вид інженерні комунікації, несучі елементи покриття, надають приміщенню нові пропорції, ритм. Підвісними стелями можливо регулювати акустику залу, вони можуть відігравати роль віддзеркаленого екрану. Конструкція підвісної стелі дозволяє розширити можливості архітектора в вирішенні композиції інтер’єру.

Довговічність і красота крівлі залежать від вибору матеріалів. Їх можна поділити за видом вихідної сировини (органічні, мінеральні); за видом в’яжучої речовини (бітумні, дьогтеві і ін.); структурі ( покривні, безпокривні); наявністю основи (з основою, без основи). Нарешті за формою і зовнішнім виглядом:

- штучні (листові) – азбестоцементні листи, плитки, листова сталь, глиняна черепиця, пластикова черепиця, пластмасові листи, плитки і т.ін.;

- рулонні – пергамін, руберойд, толь, гідроізол;

- мастичні – бітумні, дьогтеві матеріали, які застосовуються для безшовних крівель.