Полімерні лицювальні матеріали

Полімерні лицювальні матеріали (пластмаси на основі синтетичних, термопластичних і термореактивних полімерів з добавками у вигляді наповнювачів, пластифікаторів, барвників і т.п.) при нормальній температурі добре опираються зношуванню, склеюються, зварюються. При низьких температурах вони стають тендітними, а при високих розм'якшуються.

Матеріали на основі термопластичних полімерів ( лінолеум, декоративні плівки, плитки) одержують прокаткою, екструзією ( видавлюванням), литтям під тиском й іншими способами. Вони менш жорсткі й тверді в порівнянні з керамікою й склом, розчиняються в органічних розчинниках. Їх можна натягати, згинати, зварювати. Найпоширенішими матеріалами цього типу є полівінілхлориді:

- плитки для підлог одно - і багатобарвні мармуроподібні, краплисті, муарові; пресовані плитки для будинків з інтенсивним рухом людей

- листовий вініпласт товщиною 1...3 мм, а також листи з рельєфною поверхнею, що імітує різьблення по дереву, карбування по металу;

- м'які, напівтверді й тверді погонажні вироби: лицювальна рейка, плінтуси суцільного профілю; лиштви суцільні;

- розкладки для закладення суміжних аркушів в одній площині, обмеження торців аркуша, для внутрішніх і зовнішніх кутів, торців панелей і дверей; поріжки для закладення стиків покриття підлоги у дверних прорізах; накладки для поступів сходових маршів; нащільники для закладення щілин між стіною й ванною.

Стіни й стелі обробляють полістероїдними лицювальними виробами (плитами, панелями, листами), які добре варбуються й піддаються механічній обробці. Застосовувати ці вироби в приміщеннях, де є відкритий вогонь, а також у дитячих установах, на сходових клітках, забороняється, тому що вони легко займаються.

У приміщеннях з вологим режимом експлуатації доцільно використати лицювальні матеріали на основі синтетичних каучуків (плитки з гумового лінолеуму - релина або асбестоебонітові).

Лицювальні матеріали на основі термореактивних полімерів (наприклад, деревинностружчі й деревинноволокнисті плити, паперово-шаруваті пластики) мають більше високу твердість і менше піддані деформації, чим термопластичні.

Деревинностружчі плити, облицьовані шпоною, декоративною фанерою, текстурним папером, застосовують для внутрішньої обробки стін, стель суспільних будинків. Деревинноволокнистими плитами обробляють стіни, підлоги, убудовані меблі.

Паперово-шаруватим пластиком облицьовують стіни суспільних будинків, прилавки в магазинах і підприємствах громадського харчування, кухонні меблі й т.д. Це водостійкий, гігієнічний, теплостійкий, декоративний матеріал.

Лицювальні матеріали на основі природних полімерів (бітумні, асфальтові або асфальтобетонні плитки, звуковбирні мінераловатні лицювальні плити) застосовують у виробничих і суспільних будинках.

В інтер'єрі широко використовують синтетичні матеріали: вологостійкі шпалери, що миються, на паперовій основі (матові, глянсові, рельєфні, фактурні, тиснені й т.п.), лицьову поверхню яких, покриту плівкоутворювальним складом, можна мити або протирати вологою ганчіркою; полівінілхлориду декоративну плівку, що самонаклеюється, що імітує текстуру коштовних порід деревини.