Класицизм. Рококо

 

Класицизм як стиль виник у Франції ще в середині XVІІ ст., передбачивши на сторіччя загальний розвиток європейського класицизму середини XVШ ст. Класицизм проголошував античну архітектуру зразком, а наслідування їй - єдиним шляхом творчості (лат.classіcus - зразковий), протиставляючи волі композиції й достатку декору бароко врівноважені композиції й розумні форми. Композиціям класицизму властиві симетрія й супідрядність частин.

В перший період класицизму (друга половина XVІІ ст.) зразком стала архітектура Древнього Рима. Типовий приклад - заміський палац Людовика XІ - Версаль. Одним фасадом він звернений до величезного парку із широкою головною алеєю, розрахованою на ефект перспектив, що йдуть удалину, з фонтанами, квітниками, скульптурою. З боку головного фасаду до палацу сходилися трьома променями проспекти з Парижа й передмість.

 

 

 

Рис.1.19 Класицизм. Фасад Лувра. Париж, Франція

 

Східний фасад Лувра в Парижі в цей період збагатився потужною колонадою коринфського ордера зі здвоєними колонами, що є зразком для архітектури класицизму в різних країнах.

 

 

Рис.1.20 Класицизм. Версаль. Париж. Франція

 

На початку XVШ ст. у Франції поряд з класичним стилем з його суворою величчю виник легкий, як би вбраний стиль рококо (франц. - раковина), що особливо яскраво виявився в інтер'єрі. Декор інтер'єра маскує конструкцію приміщень, чому сприяє пишна різьблена орнаментика (здрібнені несиметричні рослинні форми, раковини, гірлянди), бронза, дзеркала, мальовничі панно, світлі кольори, позолоть. Прикладом стилю рококо є готель де Субиз, де витончено-розкішним інтер'єрам протипоставлений геометричний ритм стіни, фільонки, лопатки, оброблені плоским дощатим рустом на фасаді, дрібні скульптурні прикраси віконних і дверних лиштв, фронтонів.

 

 

 

Рис.1.21 Інтер’єр в стилі рококо

 

Стиль рококо не проіснував і кілька десятиліть. Із другої половини XVШ ст. пануючим знову стає класицизм, який взяв за зразок архітектуру Древньої Греції. Був напрацьований канонічний набір форм і правил в архітектурі. Наприклад, палац Малий Трианон в парку Версаля (1762 – 1768) – майже квадратний в плані будинок з гладкими, облицьованими мармуром стінами, яке є прототипом міських особняків класицизму. В цей час створюються ансамблі нових площ в Парижі і інших містах Франції і монументів на честь Людовіка XV. Франція стає ведучою в Західній Європі за розмахом парадної забудови міст.

 

 

 

Рис. 1.22 Прикрашення споруд в стилі ампір

 

Завершальна форма класицизму початку XІ ст. - ампір (стиль імперії Наполеона), що відрізняється монументальністю, лаконічністю, контрастом рельєфних деталей і приставних колон на тлі поверхні стіни, використанням елементів давньоєгипетської й пізньої античної архітектури. Прямим наслідуванням споруді імператорського Риму – Арці Септимія Севера – зявилася Арка Карусель в Парижі (1806), арка Зорі (1806 -1836), Вандомська колона (1806).

 

 

Рис. 1.23 Тріумфальна арка. Париж ( побудована у вигляді воріт повинна була славити перемоги французької армії Наполеона)