Тема 6. Станово-представницькі монархії в країнах Західної Європи. Англія

 

Переміни в суспільному ладі Європи в ХІІІ-XV ст. Формування основних станів: духовенства, дворянства і городян. Досягнення містами незалежності від феодальних сеньйорів. Організація міського самоврядування. Цехи та гільдії. Магдебурзьке право. Основи союзу монархії та міського патриціату. Станово-представницькі установи: Генеральні Штати, кортеси, парламент, ландтаги, рейхстаг та ін.

Франція в період станово-представницької монархії (XIV-XV століття).

Функції та повноваження Генеральних Штатів у Франції. Великий березневий ордонанс 1357 р. Причини занепаду Генеральних Штатів, Рада нотаблів. Формування загальнофранцузького права.

Золота булла 1356 р. Колегія курфюрстів та її роль в системі державного управління Німецької імперії.

 

Суспільний і державний лад англосаксів. Феодальна монархія в Англії після нормандського завоювання (XI-XII століття). Судова та військова реформи Генріха II. Утворення станово-представницької монархії в Англії.

Велика хартія вольностей 1215 р.(«Хартія вольностей англійського народу»), її структура та сутність. Становлення common law і прецедентного права.

Парламент у Англії. Успіхи англійського парламентаризму у XIII-XIV ст. Реформа виборчого законодавства (1430 та 1445 рр.), її завдання. Місцеве самоуправління. Подальше становлення системи прецедентного права. Джерела та основні риси права середньовічної Англії.