Основні фактори становлення індустріального суспільства. Мануфактури.

Розклад феодального господарства був пов'язаний з такими процесами, як розвиток товарного госпо­дарства; посилення майнової та соціальної диферен­ціації; формування великих капіталів і розвиток розширеного відтворення; перетворення феодальної земельної власності на об'єкт купівлі-продажу; ви­користання найманої робочої сили тощо.

Значну роль у занепаді феодального господарства та становленні індустріального суспільства відігра­ло мануфактурне виробництво. Оскільки від ролі мануфактури в економічній структурі країн залежав розвиток їх у цілому, господарство XVI — XVIII ст. можна охарактеризувати як мануфактурне.

Мануфактура — підприємство, засноване на ре­місничій техніці, поділі праці, вільнонайманій ро­бочій силі. Це стадія промисловості, що історично передувала великому машинному виробництву. Існу­вали два типи мануфактур — розсіяна (децентралі­зована) та централізована.

Розсіяна мануфактура, що розвивалася в основ­ному в XVI — першій половині XVII ст., ґрунтувала­ся на сільських промислах і дрібному ремеслі. Робіт­ники при даному типі виробництва, не зважаючи на їхню просторову відособленість, були пов'язані поді­лом праці: одні робили з сировини напівфабрикат, інші доводили його до необхідної кондиції.

Централізована мануфактура характеризува­лася територіальною єдністю виробництва і утвер­дилася в другій половині XVII ст.

Мануфактури виникали в тих галузях, де рівень спеціалізації та технічного розвитку створював умови для реорганізації виробництва. Такі умови в XVI ст. були в сукняному виробництві, металургії, суднобудуванні, книгодрукуванні. Одночасно в промисловості зберігалося ремесло і дрібне товарне виробництво.

Передумови індустріалізації сільського господарства формувалися у трьох основних напрямах: ство­рення буржуазних форм земельної власності, перетворення феодальної ренти на капіталістичну, зростання товарності.

Відбулися значні зрушення у сфері торгівлі, обігу розподілу. Просте товарне виробництво переростало в ринкове, поглиблювався міжнародний поділ праці, формувалися національні, європейський та світовий ринки товарів і грошей. З'явилися моно­польні торгові компанії, вдосконалилися товарні біржі. Панівну роль відігравали Голландія і Англія. Європейські феодальні країни практично були вилучені зі світового ринку і перетворилися на країн-продавців продукції своїх аграризованих економік. Значну роль у процесі генези індустріальної цивілізації відіграли буржуазні революції в Нідерлан­дах, Англії, Північній Америці, Франції.

 

5.4. Соціально-економічні передумови і наслідки Нідерландської революції (1566—1609 рр.)

У першій половині XVI ст. господарство Ні­дерландів досягло високого рівня розвитку. У пів­нічних провінціях населення займалося хлібороб­ством, розведенням худоби. Більшість селян були цільними. Питома вага феодального землеволодін­ня становила лише 20—25%. Створювалися фер­мерські господарства, райони "торговельного земле­робства", що спеціалізувалися на вирощуванні пев­них культур. Успішно розвивалося рибальство, а нідерландська риба мала великий попит і збут у бага­тьох країнах.

Південні провінції крім хліборобства мали розви­нуту промисловість мануфактурного типу. Фландрійські ткацькі верстати були відомі ще з часів середньо­віччя і відзначалися високою досконалістю. Виробля­ли тут сукно, полотно, шовкові тканини. Значного розвитку досягла залізорудна промисловість. Сфор­мувався національний ринок.

Успішно розвивалася торгівля Нідерландів з Іта­лією, Францією, Англією й балтійськими країнами. Найголовнішим портовим містом був Антверпен. Сюди причалювало по кілька тисяч кораблів, іно­земні фірми мали тут своїх представників, антверпенська біржа займала одне з перших місць у Європі.

Важливою передумовою Нідерландської революції і становлення нового типу суспільства була рефор­мація, ідеї якої знайшли у Нідерландах добрий ґрунт. Саме вона розбудила дух індивідуалізму, раціоналі­зму і прагматизму в матеріально-практичній діяль­ності людей. Релігійно освячена установка на пра­цю при категоричному протестантському осуді мар­нотратства сприяла нагромадженню капіталу, а відтак і зміцненню почуття особистої свободи пред­ставників підприємницьких кіл.

Хід економічного розвитку Нідерландів гальму­вала феодальна католицька Іспанія, яка в середині XVI ст. перетворила країну у свою провінцію. Жор­стока інквізиція щодо населення протестантських північних провінцій Нідерландів, високі податки щодо купців, промисловців, обмеження у торгівлі та підприємництві призвели до масового невдово­лення і врешті до революції, яка мала національно-визвольний характер.

Революція та визвольна війна перемогли тільки у північних провінціях, які 26 липня 1581 р. проголо­сили свою повну незалежність. Утворилася нова бур­жуазна держава — Голландія ( Іспанія визнала її не­залежність лише в 1609 р.).

Звільнення від іспанського феодального панування стало додатковим стимулом для економічного зростан­ня Голландії. У середині XVII ст. голландські ману­фактури (кораблебудівні, текстильні та ін.) були кра­щими у Європі. Успішно розвивалися парусні, канатні, паперові, цукрорафінадні, миловарні, скляні, пивоварні мануфактури. Більшість були централізованими. На них працювало до 100 робітників. Почала зростати кількість міського населення, питома вага якого у першій поло­вині XVII ст. становила від 35 до 50%.

Розвиток сільського господарства Голландії мав компромісний характер. Революція не знищила ос­таточно феодальну земельну власність, проте пріо­ритет в аграрному секторі отримала фермерська селянська власність, яка зміцнювалася за рахунок роз­поділу монастирських земель, осушування (польдерізації). Фермерство Голландії було орієнтоване на ви­рощування культур, що давали найбільший прибу­ток — льон, коноплі, тютюн, хміль, рослини-фарбники. Ефективно розвивалося тваринництво. Голландський сир і масло продавалися по всій Європі.

Торгівля стала найбільш прибутковою сферою діяль­ності голландців і охоплювала весь світ. У 1602 р. створена Ост-Індська компанія — приватна акціо­нерна спілка, значну кількість акцій якої контролю­вала держава. Вона володіла монопольним правом на торгівлю з країнами басейнів Тихого й Індійського океанів, могла від імені держави укладати торгові й мирні договори, мала армію і поліцію, військовий і торговий флот тощо.

У зовнішню торгівлю і морські перевезення вкла­далися великі капітали. Голландія володіла най­більшим у Європі морським торговим флотом, на її долю припадало приблизно 75% загальної кількості кораблів європейських країн. Голландці, витіснив­ши португальців, створили величезну імперію, яка простягалася від Мозамбіка до Японії. Вони з над­звичайною енергією закладали торгові факторії, монополізували постачання прянощів та східних то­варів, займалися каботажними перевезеннями. Ве­ликі прибутки давали работоргівля і піратство. Зов­нішня торгівля та морські перевезення стали настіль­ки вигідними, що Ост-Індська компанія у 1606 р. виплатила своїм членам 67% дивідендів. У 1699 р. капітал компанії становив 4 т золота.

У кінці XVI ст. найбільшим портовим містом Нідер­ландів стає Амстердам. Його кораблі перевозили 5/6 товарів, якими обмінювалися Піренейський півострів і Північна Атлантика. Голландці зайняли панівне становище у торгівлі Португалії з Іспанією.

Розвиток торгівлі зумовив зростання ролі банків­ської справи та кредиту. На початку XVI ст. в Антверпені склався грошовий ринок, де у міжнародних розрахунках використовували векселі (письмові бор­гові зобов'язання) на пред'явника. Борги та креди­ти поступали на ринок. Векселі були в обігу замість готівки, переходили з рук в руки, поки не анулюва­лися. Загальною стала практика платіжних розпо­ряджень (асигнацій), що встановлювала відпові­дальність кредиторів. У 1598 р. було засновано Стра­хову палату. Упродовж XVII ст. Амстердам пере­творюється у найбільший міжнародний фінансово-кредитний центр, цьому сприяли низькі проценти (5%) на позичковий капітал.

На кінець XVII ст. Голландія, що базувала своє господарство на нестійкому фундаменті посередниць­кої торгівлі, почала втрачати торгову першість на користь Англії, яка переважала її у промисловому розвитку. Внаслідок цього капітал Голландії все більше ставав лихварським, переміщався з торгівлі й мореплавства у банківську сферу.