рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки

Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки - раздел История, Лекція №1. ...

Лекція №1.

ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ.

1.1. Історична еволюція економічної думки.

1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки.

 

Сторична еволюція економічної думки.

Кожна з них має свій предмет, своє коло досліджуваних питань. Першість серед усіх економічних наук належить економічній теорії (політичній… Економічна думка зародилась у глибокій давнині і пройшла складний шлях від… Економічні знання стали самостійною галуззю досліджень у XVI—XVII ст. — в епоху меркантилізму, хоч і тоді дослідники…

Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки.

Процес розвитку економічних поглядів та ідей і є предметом іс­торії економічної думки. Цей курс охоплює також економічні по­гляди, які не склалися в систему.

Складовою частиною його є історія економічних учень, тобто економічних поглядів, які об'єднувались у певну систему. Таким чином, історія економічних учень є поняттям вужчим, ніж історія економічної думки. А історія політичної економії, у свою чергу, є основою історії економічних учень.

Зрозуміло, що цей розподіл є досить умовним. Будь-який підруч­ник з історії економічних учень розглядає, власне, історію економі­чної думки, досліджує процес виникнення й розвитку економічних поглядів та ідей, починаючи зі стародавнього світу. Тобто історія економічної думки та історія економічних учень ототожнюються.

Французькі економісти Ш. Жід і Ш. Ріст у підручнику з історії економічних учень як синонімічними користуються термінами: іс­торія економічних учень, історія економічних ідей, історія економі­чної думки, історія політичної економії.

Те саме стосується і вже згадуваного підручника з історії еконо­мічної думки англійського економіста М. Блауга. Він уживає термі­ни: історія економічної думки, історія економічної науки, історія економічної теорії. Усе це дає підстави зробити висновок, що йдеть­ся, власне, про історію економічної науки в більш чи менш широких межах.

Щодо методико-методологічних засад аналізу історії економіч­ної думки, то вони можуть бути різними залежно від того, якої мети бажає досягти дослідник. Виділяють два принципи, два методи: історичний, або хронологічний, і логічний.

Історичний підхід передбачає розгляд ідей, теорій у порядку їхнього виникнення та формування. Він дає змогу проаналізувати сукуп­ність поглядів, ідей на певному етапі суспільного розвитку й дальшу еволюцію цих ідей. Такий підхід може поєднуватися з аналізом со­ціально-економічних умов, що в них формувалися ці погляди та ідеї.

Логічний метод ґрунтується на дослідженні еволюції концепцій чи теорій, без достатнього урахування їхнього зв'язку з іншими тео­ріями та з історичними умовами. У такому разі досліджуються самі тільки теорії, концепції, логіка їхнього розвитку.

Досить часто оби­два методи поєднують.

Варто згадати і так званий мотиваційний, або класовий, метод, коли аналіз економічної думки підпорядковується економічній мо­тивації. Визначаються класи, які ведуть боротьбу за відповідну част­ку кінцевого продукту, а відтак — класова позиція теоретиків, ідео­логів того чи того класу. Цей метод використовував К. Маркс і його послідовники.

Не заперечуючи наявності такої боротьби, треба, проте, урахову­вати, що це лише одна зі складових характеристик суспільства, а її теоретичне обґрунтування — одна зі складових економічної теорії. Очевидно, річ у тім, щоб теоретично вирішувати передовсім питан­ня ефективного функціонування економіки.

Може застосовуватись і територіальний метод, що передбачає до­слідження історії економічної думки в певних країнах.

Кожний метод має свої переваги і недоліки. Застосовується той чи той метод, як уже зазначалось, залежно від того, які завдання ставить перед собою до­слідник. Може використовуватись поєднання різних методів, особли­во у разі навчальних, а не безпосередньо наукових завдань.

З проблемою методико-методологічних засад дослідження й ви­кладу матеріалу безпосередньо зв'язане питання періодизації історії економічної думки та визначення пріоритетів, що підлягають аналізу.

Економічні теорії та школи можна досліджувати відповідно до історичної послідовності їхнього виникнення й розвитку, тобто ко­ристуватись історичним методом дослідження.

Важливим моментом дослідження історії економічної думки є ви­явлення співвідношення між економічними теоріями та ідеологією. Ця проблема є особливо актуальною для пострадянських країн. Адже історія економічної думки, як і всі суспільні науки, була занадто ідеологізованою. Деякі економісти пострадянських країн удаються тепер у іншу крайність. Намагаючись позбутись марксистського догматиз­му та зайвої ідеологізації економічної теорії, вони заперечують будь-який зв'язок економіки та ідеології. Але ігнорувати цей зв'язок не­правомірно. Це питання є предметом широких дискусій серед захід­них економістів. Усі вони визнають роль ідеології, проте не всі одна­ково визначають цю роль. Одні економісти заперечують наявність ідеологічних елементів у економічній теорії, інші — визнають ці еле­менти як такі, що реально існують і є неминучими. Одні намагаються «звільнити» економіку від ідеології, інші — визнають функціональну роль ідеології і науки як знарядь соціального контролю.

І справді, якщо розгляда­ти історичну еволюцію економічної думки, то зв'язок економічних теорій і ідеології простежується досить виразно.

А. Сміт проголошував ідею гармонії приватних і суспільних ін­тересів. Проте він поширював цю ідею лише на виробництво багат­ства, а не на його розподіл. На відміну від А. Сміта Д. Рікардо по­клав саме проблему розподілу в основу своєї праці. Він висловив думку про протилежність і взаємозалежність заробітної плати й прибутку, наголосив на трудовому характері ренти. Теорію ренти Рікардо використав у боротьбі проти землевласників, викриваючи протилежність їхніх інтересів та інтересів робітників і промисловців.

Сісмонді одним із перших поставив проблему становища робіт­ничого класу за умов капіталізму, виступивши з критикою ідеології економічного лібералізму класиків. Економічна свобода сприяла не лише розвитку продуктивних сил, вона призвела до зубожіння робіт­ничого класу і криз. Сісмонді намагається з'ясувати причини цих явищ і знайти способи їх подолати.

Яким є завдання курсу, або для чого ми вивчаємо історію еконо­мічної думки?

Оволодіння економічною теорією потребує знання магістрально­го шляху розвитку економічної думки.

Сторія економічної думки розкриває процес виникнення економічних категорій, концепцій, те­орій, показує їх спадкоємність і безперервність процесу.

Відомий англійський історик економічної думки М. Блауг пише, що вивчення історії економічної науки потрібне для того, щоб ліпше знати інтелектуальну спадщину, яку нам залишили попередні поко­ління. На підтвердження своєї думки він цитує слова англійського поета Т. С. Еліота і навіть бере їх епіграфом до своєї праці: «Хтось сказав: "Письменники минулого ще далі від нас тому, що ми знаємо значно більше за них". І це правильно: ми знаємо більше тому, що ми їх читали»1.

Вивчення історії економічної думки необхідне і для розуміння й розвитку сучасних економічних теорій.

Блауг писав з цього приводу: «Сучасна теорія вкрита рубцями вчорашніх проблем, нині вже вирішених, учорашніх промахів, нині виправлених, і не може… Ясна річ, розвиток економічної думки не є тільки безперервним накопиченням і… Отже, глибоке розуміння суті сучасних економічних теорій по­требує з'ясування джерел їхнього зародження й розвитку. А…

Лекція №2.

ГОСПОДАРСЬКИЙ РОЗВИТОК ЗА ПЕРВІСНОЇ ДОБИ ТА ЙОГО ЕВОЛЮЦІЯ НА ЕТАПІ РАННІХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ.

Матеріальна культура первісного суспільства поділяється на кам'яний (палеоліт, мезоліт, неоліт), бронзовий віки. Найважливішими рисами перві­сної… Палеоліт, або давній кам'яний вік (3 млн — 10 тис. років тому), був найважчим… Знайдено залишки господарсько-побутових комплексів, що складалися з жител, які нагадують курені, накриті шкурами…

Лекція №3.

ОСОБЛИВОСТІ ГОСПОДАРСЬКОГО РОЗВИТКУ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ ПЕРІОДУ ФОРМУВАННЯ СВІТОВИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ.

Економічна думка, господарство та соціально - економічні відносини у країнах Стародавнього Сходу.

Економічна думка, причини розквіту та занепаду країн античного світу.

З розвитком су­спільства виникали ширші уявлення про економічні відносини, з'явилися окремі висловлювання, ідеї економічного характеру. Вони стали… З часом окремі мислителі спробували проаналізувати характерні риси… Ясна річ, економічна думка Стародавнього світу відображала стан соціально-економічного та політичного розвитку…

Економічна думка, господарство та соціально - економічні відносини у країнах Стародавнього Сходу.

До країн Стародавнього Сходу відносяться Старо­давній Єгипет, державні утворення Межиріччя (Шу­мер, Ур, Вавилонське царство), Стародавня Індія,… Господарство перших цивілізацій в історії люд­ства мало багато спільних рис,… Країни Стародавнього Сходу були розташовані у вигідних географічних та кліматичних умовах. Саме ці обставини сприяли…

Економічна думка , причини розквіту та занепаду країн античного світу.

Численні острови, оточені гірськими хребтами, за­токи і гавані визначали відокремленість, автономію економічного життя грецьких общин. Внаслідок… Грецькі поліси становили окремі держави, цент­ром кожної з яких було місто,… Ремісники працювали у невеликих майстернях по З—12 чол., хоча в деяких із них кількість працюючих сягала 30—100 чол.…

Лекція №4.

ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК КРАЇН ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ В ЕПОХУ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ (V — XV ст.).

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.

Основні риси та періодизація феодального господарства.

Середньовічні міста. Ремесла. Цехи.

Внутрішня і зовнішня торгівля. Фінанси.

Економічна думка середньовіччя.

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.

Місце людини в суспільстві, як правило, визнача­лося не її особистими якостями чи заслугами, а по­ходженням: син сеньйора ставав сеньйором, син… Основними формами господарської діяльності були: феодальна вотчина (французька… Розвиток господарства епохи Середньовіччя мож­на поділити на три періоди. У ранньому Середньо­віччі (V — X ст.)…

Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.

Становлення середньовічного господарства яскраво простежується на прикладі Королівства франків (V — IX ст.), яке було створене германськими… У V — VI ст. у Франкському королівстві відбував­ся процес трансформації… Майнова та соціальна диференціація, яка мала місце у франків раніше, значно посилилася після завоювання та колонізації…

Середньовічні міста. Ремесла. Цехи.

Відродження античних міст (Рим, Неаполь, Па­риж, Генуя, Ліон, Лондон) і утворення нових (Гам­бург, Любек, Лейпциг, Магдебург) розпочалося з XI… Від інших людських поселень місто відрізнялося тим, що в ньому був торг… Спочатку середньовічні міста (крім старих римсь­ких центрів) були власністю феодалів. Король, князі та інші вельможі…

Внутрішня і зовнішня торгівля. Фінанси.

Італійські купці торгували в основному із країнами Леванту (Сходу), тому їхня торгівля й отримала назву левантійської. Зі Сходу привозили передусім… Важливе значення для Західної Європи мала та­кож торгівля з Балтійським і… Провідна роль у північній торгівлі належала Гам­бургу, Любеку, Бремену, Брюге, Лондону. Згодом вони об'єдналися у союз…

Економічна думка середньовіччя.

Відмітна риса економічної думки Сходу в середні віки полягала в тім, що вона приділяла увагу власне тим самим проблемам, що і в давні часи,… У літературі країн Західної Європи в добу раннього середньовіч­чя під впливом… Інша пам'ятка західноєвропейської економічної думки раннього середньовіччя «Капітулярій про вілли» (початок IX ст.)…

Лекція №5.

ФОРМУВАННЯ ПЕРЕДУМОВ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ В КРАЇНАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ( XVI – перша половина XVII ст.)

Передумови становлення ринкової економіки в країнах Західної Європи.

Передумови і наслідки Великих географічних відкриттів.

Основні фактори становлення індустріального суспільства. Мануфактури.

5.4. Соціально-економічні передумови і наслідки Нідерландської революції (1566—1609 рр.)

Англійська революція 1640—1660 рр.: економічні причини і наслідки.

Особливості генези індустріального суспільства у Франції.

Соціально-економічні передумови і наслідки війни північноамериканських колоній за незалежність.

Передумови становлення ринкової економіки в країнах Західної Європи.

Основними передумовами зародження ринкового укладу в умовах феодального господарства були: 1. Технічний прогрес в області промисловості до початку XVI в., що полягав в… Помітні зрушення відбулися в техніку й технології текстильного й сукняного виробництва. Значного рівня розвитку…

Передумови і наслідки Великих географічних відкриттів.

Великим географічним відкриттям сприяв розви­ток абсолютизму. Європейські монархи прагнули розширення своїх володінь, їм потрібні були великі кошти… Перші експедиції, що поклали початок Великим географічним відкриттям,… Великі географічні відкриття мали важливе зна­чення для господарства Західної Європи. Виникли економічні зв'язки між…

Основні фактори становлення індустріального суспільства. Мануфактури.

Значну роль у занепаді феодального господарства та становленні індустріального суспільства відігра­ло мануфактурне виробництво. Оскільки від ролі… Мануфактура — підприємство, засноване на ре­місничій техніці, поділі праці,… Розсіяна мануфактура, що розвивалася в основ­ному в XVI — першій половині XVII ст., ґрунтувала­ся на сільських…

Англійська революція 1640—1660 рр.: економічні причини і наслідки.

Розвиток океанської торгівлі та перші морські перемоги створили сприятливі умови для господарсь­кого поступу Англії. Королева Єлизавета вела… Збільшилися площі орних земель. Протеговані ко­ролевою текстильні майстерні… Промислове піднесення спричинило незвичайний розвиток англійської торгівлі. Вже у 1553 р. в Лон­доні виникла…

Особливості генези індустріального суспільства у Франції

За рівнем промислового розвитку Франція нічим не поступалася Англії, проте тут переважало реміс­ниче виробництво, а цеховий устрій активно… Повільними темпами розвивалися аграрні відно­сини. У XVI — XVIII ст. у Франції… З половини XVIII ст. занепадає військова могут­ність Франції. Було втрачено ряд володінь у Європі, частину територій в…

Соціально-економічні передумови і наслідки війни північноамериканських колоній за незалежність.

Щодо господарства, то у північних колоніях (Нова Англія) успішно розвивалися різноманітні промис­ли (перш за все хутряний), а також рибальство,… Перші південні колонії були засновані, як прави­ло, англійським урядом і… Незважаючи на те, що колонії (особливо північні) мали свої органи самоуправління — законодавчі зібрання, ради при…

Лекція №6

РОЗВИТОК РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА В ПЕРІОД СТАНОВЛЕННЯ НАЦІОНАЛЬНИХ ДЕРЖАВ (друга половина XVII – перша половина XIX ст.).

Промисловий переворот в Англії: передумови, хід, наслідки.

Особливості промислового перевороту у Франції.

Особливості промислового перевороту в Німеччині.

Промисловий переворот у США.

Промисловий переворот — це світовий процес. Для нього були характерними як загальні закономірності, так і специфіка та особливості у кожній окремо…  

Промисловий переворот в Англії: передумови, хід, наслідки

Цьому сприяв і аграрний переворот XVI — XVIII ст., внаслідок якого прискореними темпами розвивало­ся високотоварне, базоване на фермерській основі,… До другої половини XVIII ст. в Англії завершило­ся формування нації —… Зовнішньоекономічні передумови промислового пе­ревороту в Англії полягали у безоглядному пограбу­ванні колоній. На…

Особливості промислового перевороту у Франції.

Та все ж революційні події кінця XVIII ст., ліквіду­вавши феодальні пережитки, прискорили перехід Франції до промислового перевороту. Його перший… Континентальна блокада Англії, яку проводив Наполеон у 1806 р., закрила… На другому етапі промислового перевороту (1815— 1848 рр.) хід економічного розвитку Франції приско­рюється. Зростають…

Особливості промислового перевороту в Німеччині.

На відміну від Англії та Франції, становлення су­спільства нового типу в Німеччині відбувалося не революційним, а еволюційним шляхом. Середньовічні… Запізнення промислового перевороту було зумов­лене ізольованістю країни від… У Німеччині довгий час панувало середньовічне ремісниче виробництво, основною формою якого були цехи. Мануфактури…

Промисловий переворот у США.

Його особливість полягає у відсутності тих докапі­талістичних пережитків, які мали місце у країнах Західної Європи, цехових порядків зокрема.… Важливу роль у здійсненні промислового перево­роту відіграє демографічний… Перші прядильні машини у США появилися в кінці 80-х років. Вони були завезені з Англії, незва­жаючи на заборону вивозу…

Лекція №7

РИНКОВЕ ГОСПОДАРСТВО КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ В ПЕРІОД МОНОПОЛІСТИЧНОЇ КОНКУРЕНЦІЇ

(друга половина XIX - початок XX ст.)

Прогрес науки, техніки і технології виробництва в останній третині XIX ст.

Економічне піднесення США та Німеччини.

Основні фактори промислового відставання Англії та Франції.

Становлення індустріального суспільства в Японії.

Міжнародні економічні відносини.

Після завершення промислового перевороту розвинуті країни світу вступають в добу індустріалізації. Вона характеризується структурними зміна­ми в…  

Прогрес науки, техніки і технології виробництва в останній третині XIX ст.

У 80—90-х роках було відкрито і вдосконалено використання інших видів енергії. Серед них виді­ляються винаходи двигунів внутрішнього згоряння —… У 80-х роках двигуни внутрішнього згоряння були вдосконалені. На їх базі… Відкриття в галузі виробництва хімічної продукції (синтетичні барвники, кислоти, фарбувальні, лікарські, парфумерні та…

Економічне піднесення США та Німеччини.

Науково-технічна революція знайшла добрий ґрунт на американській землі. Тут активно впроваджувалися власні та європейські винаходи. У зв'язку із… Економічному зростанню сприяли зовнішня полі­тика держави — високі митні… США у 1867 р. розширили свої володіння шля­хом купівлі у Росії Аляски за 6,7 млн. доларів. Згодом було анексовано…

Основні фактори промислового відставання Англії та Франції.

Головною причиною відставання Англії було по­ступове фізичне і моральне старіння виробничої бази британської промисловості. Англійські фабрики та… Технічна модернізація англійської промисловості була вкрай необхідною, але… Тим не менше, в англійській промисловості по­ступово відбувалися структурні зміни. Як і в США та Німеччині, в Англії…

Становлення індустріального суспільства в Японії.

Політична роздробленість країни, складна соціаль­на структура суспільства, в якій панівне становище займали самураї (біля 7% всього населення)… Зміни у розвитку Японії почали відбуватися з 1853 р., коли невелика… Торгівля з економічно розвиненішими країнами мала негативні наслідки для японської економіки, викликала соціальне…

Міжнародні економічні відносини.

Визначилися галузі, які працювали на основі ім­портних надходжень або на експорт. Лише зовнішній ринок міг поглинути масовий випуск фабричних… Важливим фактором формування світового ринку було утворення колоніальних… Основою формування світового ринку став міжна­родний поділ праці (МПП) зі спеціалізацією окре­мих країн у виробництві…

Лекція №8

ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА ТА ОСНОВНІ НАПРЯМКИ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ В УКРАЇНІ

(друга половина XIX — початок XX ст.)

Ндустріалізація в Україні.

Зрушення в сільському господарстві. Столипінська аграрна реформа.

Зародження і розвиток кооперативного руху.

Фінанси та кредит.

Українська економічна думка.

Ндустріалізація в Україні.

Значний поштовх одержали традиційні в Україні галузі промисловості, пов'язані з сільським госпо­дарством. У першу чергу це стосувалося цукрової… В останні десятиріччя XIX ст. у Катеринославській та Херсонській губерніях… З 1888 по 1894 р. в Україні створено 22 іноземні акціонерні компанії з основним капіталом майже 63 млн. крб.…

Зрушення в сільському господарстві. Столипінська аграрна реформа.

Найзначнішою в діяльності П. Столипіна була аграр­на реформа. Вона мала на меті розв'язати завжди нелегке для Росії (і України) земельне питання.… Іншим важливим кроком аграрної реформи П. Сто­липіна було створення… Ще один важливий напрямок реформи — пересе­лення селян із густозаселених регіонів європейської частини Російської…

Зародження і розвиток кооперативного руху.

Після скасування кріпосного права у Східній Україні виникають різні форми економічної самооборони гро­мадянства, які ґрунтувалися на багатовікових… Протягом 1866—1870 рр. в Україні діяло 20 спо­живчих кооперативів (загальна… Однак перші українські кооперативи проіснували лише кілька років. їхній занепад був зумовлений рядом причин.…

Фінанси та кредит.

Встановлена цією грошовою реформою тверда ва­люта проіснувала в Російській імперії до Першої світової війни. Вона давала можливість уряду здійснити… В умовах промислового розвитку значна увага при­ділялася вдосконаленню… Таким чином, незважаючи на значний прогрес у господарському розвитку України наприкінці XIX — на початку XX ст.,…

Лекція №9

ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА В ПЕРІОД ДЕРЖАВНО-МОНОПОЛІСТИЧНОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ (перша половина XX ст.)

Сполучені Штати Америки. "Новий курс" Ф. Руз­вельта.

Англія.

Франція.

Німеччина.

Японія.

Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.

9.1. Сполучені Штати Америки. "Новий курс" Ф. Руз­вельта. Економічна катастрофа початку 30-х років за своїми кількісними показниками була… Вихід з економічної кризи у США тісно пов'яза­ний з іменем президента… Перший етап чинності "нового курсу" тривав з 1933 по 1934 рр. Насамперед проведено реформи у…

Англія.

Сільське господарство Англії у 30-х роках відста­вало від промисловості. Воно перебувало у стані за­стою і лише на 35% задовольняло потреби… Якщо внутрішня торгівля Англії дещо нормалі­зувалася, то зовнішня переживала… Але особливо небезпечним для Англії виявився еко­номічний і політичний наступ фашистської Німеччи­ни, яка швидко…

Франція.

Не могло вийти зі стану кризи французьке сільське господарство. Хоч обсяг його виробництва порівня­но з 1913 р. зріс на 10%, однак цього було… У Франції посилився процес концентрації фінан­сово-кредитних установ. До 1939… Погіршувалося міжнародне економічне станови­ще Франції. Її питома вага в світовому промислово­му виробництві знизилася…

Німеччина.

Із середини 30-х років основна увага була зосередже­на на прискореному розвитку військової промисло­вості. Лозунг "гармати замість масла"… Особливістю економіки нацистської Німеччини було те, що всі підприємства були… Нацисти встановили жорсткий контроль над рин­ком робочої сили та трудовими відносинами. Націо­нальні інтереси…

Японія.

Профспілки було розігнано, робочий день продовжено до 14—16 год, заробітну плату зведено до мінімуму. З великим напруженням працював в умовах війни аграрний сектор. Основна маса… У 30-х роках посилився вивіз японського капіта­лу у країни Південно-Східної Азії. Його обсяг лише в 1939—1941 рр.…

Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.

Кейнсіанство — одна з провідних течій сучасної економічної ду­мки. Свою назву отримала від автора основних її концепцій — Джона Мейнарда Кейнса… Кейнсіанська революція поклала край досі неподільному пану­ванню доктрини… Поява концепції Кейнса закономірно породила великий резонанс у капіталістичному світі та справила значний вплив на…

Лекція №10.

РОЗВИТОК НАЦІОНАЛЬНИХ ЕКОНОМІК КРАЇН ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ В СИСТЕМІ СВІТОВОГО ГОСПОДАРСТВА ПІД ВПЛИВОМ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ РЕВОЛЮЦІЇ (друга половина XX ст.).

 

Після Другої світової війни світове господарство охоплювало три підсистеми: господарство економі­чно розвинених країн, держав так званого соціалі­стичного табору та країн, що розвиваються, утворе­них, головним чином, після розпаду колоніальної системи. Головною тенденцією в економічному роз­витку всіх країн була індустріалізація. Змінювала­ся структура національних господарств. Важливи­ми чинниками розвитку світового господарства були розвиток науково-технічного прогресу, подальше по­глиблення всесвітнього поділу праці, інтернаціона­лізація виробництва. Сформувалася світова інфра­структура — комплекс галузей, що обслуговували світові економічні відносини (транспортна система, мережа інформаційних комунікацій тощо). Розши­рилися і набули нового змісту всі форми міжнарод­них економічних відносин. Для господарського роз­витку характерним було посилення взаємозв'язків між усіма країнами та їхніми групами.

Економічно розвинені країни в другій половині XX ст. перейшли до якісно нового етапу економіч­ного розвитку. Був здійснений різкий поворот в інве­стиційній сфері на користь масового споживання і соціальної інфраструктури. Характерною особливі­стю було зростання у виробництві ролі НТП, за­проваджувалися механізація і автоматизація вироб­ництва, нові технології. Це дало змогу звільнити значні людські ресурси з матеріальної сфери вироб­ництва і використати їх у сфері послуг. На фоні структурних змін у виробництві спостерігалося підвищення життєвого рівня населення.

Найбільш динамічно розвивалася промисловість, провідна галузь господарства. При всій різноманіт­ності її розвитку в різних країнах структурні зміни відбувалися переважно в одному напрямі. Вичерпу­вання національних родовищ руд і вугілля, конку­ренція імпортної нафти, підвищення ефективності використання палива зумовили повільні темпи розвитку, скорочення у ВВП частки добувних галузей. Зростало значення обробної промисловості. Випере­джаючими темпами розвивалися виробництво елек­троенергії, газопостачання, хімічна промисловість. Розпочався перехід на нафтогазову сировинну базу. Друге місце за темпами розвитку посідала електро­технічна галузь. Провідна роль, як і раніше, нале­жала машинобудуванню. Виникли нові галузі: аеро­космічна, радіоелектронна та ін.

Істотною ознакою сільського господарства в еко­номічно розвинених країнах був перехід до машин­ного виробництва стандартизованої продукції зем­леробства, широке впровадження досягнень НТП. Зменшилася кількість населення, зайнятого в сіль­ському господарстві. Посилилася концентрація ви­робництва. Сільське господарство перетворилося на індустріальну галузь.

Інтенсивність динаміки та структурних зрушень національного господарства економічно розвинених держав визначалася досягненнями науково-техніч­ного прогресу, який активізувався в середині 50-х років. Відбулися істотні зміни у техніці, яка охопила такі види трудової діяльності людини: технологічну, транспортну, енергетичну, контрольно-управлінську. Почали широко застосовуватись автоматичні системи машин. З'явились нові матеріали, натуральна сиро­вина замінювалася штучною. На ґрунті фундамен­тальних відкриттів виникли нові технології — ла­зерна, плазмова тощо.

За невеликий відрізок часу, з 50-х до середини 70-х років, з'явилися обчислювальні системи чет­вертого покоління, які стали технологічною та інфор­маційною основою перетворення індустріальної еко­номіки в постіндустріальну. З середини 70-х років особливо швидко росло виробництво персональних комп'ютерів. Створювалися гнучкі системи вироб­ництва, які дозволяли швидко міняти види товарів. Ще у 1968 р. з'явився перший гнучкий робот, а у 1974 р. створений перший комерційний робот, яким керував комп'ютер.

У середині 70-х років почався бурхливий розви­ток енергозберігаючих виробництв. Величезні кошти вкладалися у технологічну перебудову. Викорис­товувалися альтернативні джерела енергії, будува­лися атомні електростанції. Бурхливо розвивалася біотехнологія — ще одна важлива галузь постіндустріального господарства. Наука взагалі перетво­рюється в безпосередню виробничу силу, скорочуєть­ся термін від народження наукової ідеї до її реалі­зації, втілення у виробництво. У зв'язку з викорис­танням новітніх технологій відбувається інтенсифі­кація виробництва.

Зменшуються не тільки енерго- та матеріало­місткість, а й розмір капіталовкладень і трудоміст­кість продукції. Знижуються затрати на сировину, обладнання, вивільняється велика кількість робочої сили, яка після перекваліфікації направляється у сферу послуг тощо. Змінюється характер і зміст праці. Різко зростає роль, соціальне і економічне значення інформаційної діяльності, виникають і роз­виваються засоби масової інформації. Внаслідок цьо­го у значної кількості людей появляється вільний час — величезне багатство і досягнення сучасної епохи.

За таких умов виробництво не могло існувати без постійного використання наукових досліджень і кон­структорських винаходів, тому постійно зростали витрати на науково-дослідні та дослідно-конструк­торські розробки.

З'явилися науково-виробничі комплекси. Це були територіальні об'єднання корпорацій з науково-до­слідними лабораторіями, створені та фінансовані дер­жавним і приватним капіталом для випуску нової продукції.

Розвиток національних господарств визначався значним зростанням капітальних вкладень. Причо­му основні витрати йшли не на розширення виробни­чих площ, а на інтенсивні чинники розвитку еконо­міки — модернізацію, автоматизацію виробничих процесів. Зросли капітальні вкладення у невиробничу сферу: освіту, фахову підготовку, науку, медицину.

У повоєнні роки зросла економічна могутність мо­нополістичних об'єднань. Це був період злиття та поглинання фірм різних галузей господарства. Масовим явищем також стало виникнення трансна­ціональних корпорацій — монополій, що створю­вали за кордоном власні або спільні виробничі філії. Вже до середини 70-х років у світі діяло близько 100 тис. подібних корпорацій.

У таких умовах зростала економічна роль дер­жави, яка в багатьох розвинених країнах була вели­ким власником. їй належало 15—25% національно­го багатства країн. Державні капіталовкладення спрямовувалися переважно в галузі, що забезпечу­вали загальнонаціональні потреби: інфраструктуру, атомну промисловість, виробництво і розподіл елек­троенергії, водо- і газопостачання, транспорт, неви­робничу сферу. Надавалися інвестиційні субсидії, позики для розвитку конкурентоспроможних галу­зей, модернізації та раціоналізації "старих". Значні кошти витрачалися на воєнні замовлення. У 1970 р. в США частка військових витрат у федеральному бюджеті становила 40%, у Японії — 7,1, ФРН — 23,7, Великобританії — 13,7, Франції — 16,7%.

Велике значення у державному регулюванні мали податкові стимули: прискорена амортизація, змен­шення податкових ставок, звільнення від сплати податків тощо. Валютні кризи зумовили втручання урядів економічно розвинених держав у валютно-фінансові відносини. Пошуки ефективних форм і методів державного регулювання економіки зумови­ли поступовий перехід наприкінці 60-х років до "структурної стратегії". Вона ґрунтувалася на заохо­ченні певних галузей до вдосконалення і регулюван­ня структури господарства з урахуванням прогресив­них змін у розвитку всесвітнього господарства. Фак­тично це був початок відходу від традиційних, за кейнсіанською теорією, макроекономічних методів.

У повоєнні десятиліття в економічно розвинених країнах склалася сприятлива ситуація для підви­щення життєвого рівня населення. Збільшували­ся доходи громадян. У 50-ті роки в країнах Європи реальна заробітна плата зросла вдвічі. Збільшення доходів населення спричинило зростання споживчих витрат і зміну самої структури споживання. Насе­лення західних країн все менше грошей витрачало на харчування і все більше на товари тривалого ко­ристування: будинки, автомобілі, телевізори, магні­тофони, пральні машини тощо.

Бурхливий економічний розвиток давав змогу виділяти значні кошти на виконання соціальних програм. До середини 70-х років у всіх країнах За­ходу були створені ефективні системи соціального забезпечення. Вони надавали громадянам соціальну допомогу і соціальне страхування, гарантуючи дер­жавну підтримку протягом всього життя. Держава гарантувала допомогу інвалідам, сиротам, вдовам, ба­гатодітним сім'ям, громадянам, життєвий рівень яких був менший від межі малозабезпеченості. Соці­альні витрати в західних країнах складали 50—60% національного бюджету. Працездатне населення країн Заходу було охоплене різноманітними видами страхування: в разі безробіття, нещасного випадку, хвороби, пенсійним забезпеченням.

В другій половині XX ст. провідні індустріальні країни поряд з бурхливим піднесенням економічно­го розвитку переживали і його спад. Зокрема у 1974 —1975 рр. вони відчули гостру економічну кризу, яка супроводжувалася значним абсолютним падінням виробництва: у США на 3%, у ФРН — на 7,5, в Японії — на 14%. Подібний спад мав місце в інших розвинутих країнах. Різке погіршення кон'юнктури пояснювалося рядом причин, які в су­купності свідчили про початок переходу від індуст­ріальної до постіндустріальної економіки.

Одна із причин кризи — різке підвищення цін на нафту і нафтопродукти (у декілька разів) країнами-експортерами нафти у 1973 р. Внаслідок цього зрос­ли витрати, вартість товарів і відповідно зменшився попит з боку споживачів. Подорожчання енергоре­сурсів зачепило не лише товаровиробників, а й до­машні господарства, сімейні бюджети. Внаслідок цього скоротився приватний попит на велику кількість товарів. Найважчі наслідки мали місце в експортних галузях промисловості. Країни-імпортери змушені були через різке зростання цін зменши­ти свої замовлення, що призвело до скорочення ви­робництва і відповідно зменшення товарообороту.

Вихід із кризи проходив відносно швидко і вже у 1976—1977 рр. було подолано "нафтовий шок" і досягнуто значного росту виробництва, причому зно­ву в традиційних галузях. Проте це був останній спалах традиційної індустрії. Одночасно відбувався прискорений розвиток новітніх виробництв і галу­зей: електронної, аерокосмічної промисловості, ви­робництва роботів і біотехнологічних виробництв.

Підсумком економічного розвитку провідних країн світу стало виділення трьох панівних центрів: США, Японії, Західної Європи — головним чином країн Європейського Союзу. В 1990 р. на ці країни припа­дало 59,3% світового експорту (США — 11,5, ЄС — 39,4, Японія — 8,4%) та 60,7% світового імпорту (США — 14,5, ЄС — 39,6, Японія — 6,6%).

Міжнародні порівняння показують, що економіка США забезпечує найвищі показники ВНП на душу населення. Сьогодні США — це держава з високо-розвинутою економікою інтенсивного типу, більш передовою порівняно з іншими країнами світу галу­зевою і відтворюючою структурами. З більшості най­важливіших напрямів науково-технічного розвитку, технічної озброєності підприємств, ступеня насиче­ності господарства інформаційними технологіями, су­часними системами зв'язку тощо США випереджу­ють своїх конкурентів. У 2000 р. американська еко­номіка, яка отримала назву "нова економіка", вві­йшла в період найтривалішого економічного зрос­тання за всю історію. Середні темпи зростання її ВВП з 1992 по 2000 рр. склали 3,6%. Безробіття становило 3,9% — тобто перебувало на найнижчо­му рівні за останні тридцять років.

Проте, як свідчать розрахунки, США поступово втрачають свої позиції у рівні зростання продуктив­ності праці, динаміці середньорічних темпів прирос­ту ВВП, знижується частка країни у світовій про­дукції обробної промисловості. За грудень 2000 р. — лютий 2001 р. рівень промислового виробництва в Америці знизився на 3,2%. Безробіття на 2002 р. сягнуло 6%, найвищого рівня за останні дев'ять років. Вразливою стороною США, які протягом майже всієї своєї історії були країною високих протекціоністських тарифів, є зростаюча залежність країни від геополітичної ситуації, зокрема світової кон'юнктури.

На економіку США негативно вплинули події, пов'язані з низкою безпрецедентних терористичних актів 11 вересня 2001 р. у Нью-Йорку та Вашинг­тоні, коли кілька мусульман-фанатиків, використо­вуючи тактику пілотів-камікадзе, спричинили заги­бель близько 3400 осіб та завдали значних руйну­вань, зокрема дощенту було знищено Всесвітній тор­говельний центр у Нью-Йорку (збитки, завдані од­ному лише Нью-Йорку, становлять від 33 до 36 млрд. дол.). Істотні витрати з державного бюджету — по­над 80 млрд. дол. заплановано на війну, яку в бе­резні 2003 р. Сполучені Штати розпочали проти Іраку.

Передбачається, що США зрештою поступляться пер­шим місцем у машинобудуванні країнам Євросоюзу, а в електроніці — Японії, яка збереже також головну роль у виробництві електротехнічного устаткування. Японія протягом післявоєнного періоду перетво­рилася на економічно могутню державу, що володіє промисловістю, оснащеною найновішими технологі­ями, має великі валютно-фінансові ресурси, займає міцні позиції у міжнародному поділі праці. Показ­ники продуктивності праці в країні — одні з найви­щих у світі. Причому за останні десятиріччя зрос­тання продуктивності праці обганяло ріст заробіт­ної плати, а заробітна плата поступово стала однією з найвищих у світі. Японія — одна з найбільших торгових держав світу, причому 98% її експорту при­падає на готові промислові вироби. Наприклад, на неї припадає понад 2/5 лічильної техніки, що над­ходить на світовий ринок, а також морських суден, мотоциклів та роботів; понад 1/5 продажу авто­мобілів, сталі, текстильних виробів.

Проте, незважаючи на досягнення, японська еко­номіка вже понад десять років перебуває в стані стаг­нації. У той час як середні темпи росту ВВП США з 1992 по 2000 р. склали 3,6%, цей показник в Японії не перевищує 1% . У багатьох галузях промисловості, де раніше домінувала Японія, її компанії у конку­рентній боротьбі з виробниками США, Європи, нових азійських економік втрачають свої позиції. Так, значна частина японських компаній, які недавно були безперечними лідерами у галузі виробництва електроніки і комп'ютерних чипів, тепер змушені поступитися перед натиском Іntel і Місгоsoft. Не­безпеку для економіки Японії становить також упо­вільнення економічного розвитку США, що передусім призведе до зниження попиту на японські автомобілі, 40% експорту яких припадає на американський ри­нок. Змушена брати у борг для пожвавлення своєї економіки, Японія стала найбільшим боржником серед розвинутих країн світу. її урядовий борг стано­вить понад 120% ВВП. Чимало японських компаній переносять свої виробничі потужності в сусідні краї­ни, наприклад, Китай та Індонезію, де затрати на робочу силу є набагато меншими, ніж в Японії.

Разом з тим, Японія все ще залишається другою після США економічною потугою у світі, і її зовніш­ньоторговельні позиції хоч і похитнулись, але ще доволі сильні.

З огляду на рівень економічного розвитку в після­воєнний період серед західноєвропейських країн виділяються ФРН, Франція, Великобританія та Іта­лія. На цю "велику четвірку" припадає більше тре­тини території і дві третини населення Західної Євро­пи. Хоч частка цього регіону у ВНП і промисловій продукції серед розвинутих країн світу знизилась порівняно з 60-ми роками, ці держави концентру­ють у своїх руках величезний економічний потен­ціал. Головною "винуватицею" тенденцій до зменшен­ня питомої ваги "четвірки" у західноєвропейській економіці стала Англія, частка якої від 1960 р. змен­шилась у ВНП Західної Європи на 25%. Водночас частка Франції та Італії у ВНП за цей період трохи підвищилась. Найрозвинутішою і стабільною в еко­номічному розвитку залишається ФРН, на яку істот­но не вплинуло навіть об'єднання з НДР, що зумо­вило використання величезних ресурсів на "під­тягування" економіки останньої. Частка ФРН у за­хідноєвропейському ВНП складає близько 20%.

Отже, бурхливий розвиток науки, техніки, техноло­гії в другій половині XX ст. в провідних країнах світу зумовив створення концепції постіндустріального суспільства. її головним теоретиком є американ­ський соціолог Д. Белл, який вже на початку 1970-х років вказував на визначальні риси нового суспільного устрою, що зароджувався. Якщо в доіндустріальну епоху головним виробничим ресурсом була мускуль­на сила, в індустріальному — машинна техніка, то на постіндустріальній стадії таким ресурсом стає знан­ня, інтелект. Метою стає не кількість вироблених благ, а їхня якість — і в ширшому розумінні — якість життя. Відповідно провідною соціальною групою постіндустріального суспільства стають не селяни, не робіт­ники, а представники інтелектуальних професій, прак­тики нових наукомістких технологій та інформацій­них послуг.

 

 

Лекція №11.

У 50-х роках у більшості європейських держав були розвинуті індустріальні господарства. Їхній розвиток відзначався динамічністю і стабільністю.… Створення ЄЕС свідчило про подолання антагоністичного протистоян­ня у Європі… Нині Євросоюз — одна з найпотужніших інтеграційних зон світу, яка об'єднує 25 країн. У 1973 р. до шести держав, які…

ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК УКРАЇНИ В УМОВАХ РАДЯНСЬКОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ ТА ЙОГО ТРАКТУВАННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ ДУМЦІ.

Відхід від нової економічної політики й перехід до директивного управління та планування.

Форсована індустріалізація. Примусова колективізація сільського господарства та її наслідки.

Економічне становище західноукраїнських земель у 20-30-ті роки.

Розвиток економічної думки в радянський період.

Відхід від нової економічної політики й перехід до директивного управління та планування.

Запровадження необмеженої системи централізації в управлінні господарством, загальне (всесоюзне) функціону­вання транспортної системи, органів… Наприкінці 20-х років радянське партійно-державне керівництво відмовилося від… Як відомо, наслідки нової економічної політики в Укра­їні суперечливі. У 1928-1929 рр. у республіці вироблено…

Форсована індустріалізація. Примусова колективізація сільського господарства та її наслідки.

Ще відразу після Жовтневої революції розпочала реа­лізовуватися ідея про високоіндустріальне суспільство з плановою економікою. В 1920 р. було… В березні 1926 р. Радою Праці й Оборони було прийня­то рішення розробити… Не маючи змоги отримати іноземні позики, а також через відсутність внутрішнього капіталонагромадження (націоналізація…

Економічне становище західноукраїнських земель у 20-30-ті роки.

Країни, до яких входили західноукраїнські землі, значно відставали у своєму економічному розвитку від розвине­них країн світу. Низька… Західноукраїнські землі стали колонією, аграрно-сировинним придатком іноземних… На розвиток західноукраїнських земель негативно вплинула економічна криза. Зайнятість у промисловому виробництві…

Розвиток економічної думки в радянський період.

У 20-х рр. в Україні, де розвиток економічної науки відображав цивілізаційні особливості національної економіки (зокрема органі­зацію селянського… Особливо це стосується аграрної її частини. Більшовицька аграр­на реформа… У робітничих колах така програма теж знаходила розуміння. Але кілька партій, серед них УСДРП, виступили проти…

Лекція №13.

ФОРМУВАННЯ ЗАСАД РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА В УКРАЇНІ

( 90-ті роки XX ст.)

Економічне становище України та основні напрямки економічної політики в період переходу до ринкових відносин.

Проблеми реформування економіки на сучасному етапі становлення України.

Економічне становище України та основні напрямки економічної політики в період переходу до ринкових відносин.

Проголосивши Україну незалежною державою (день 24 серпня відзначається в Україні як національне свято — День незалежності України). Верховна Рада… Україна стала на шлях побудови незалежної правової держави. На території… На початку 90-х років Україна володіла достатнім для стабільного соціального та економічного розвитку…

Проблеми реформування економіки на сучасному етапі становлення України.

Історичний досвід минулого переконливо свідчить про те, яку високу ціну повинні були заплатити трудящі маси багатьох країн у процесі переходу до… Найбільш відчутних втрат у перші роки незалежності зазнав споживчий сектор,… Глибокі деформації відбулися й у сфері державних фі­нансів. Україна стала лідером серед інших країн за обся­гами…

– Конец работы –

Используемые теги: Лекція, Предмет, метод, історії, економіки, ТА, економічної, думки, Методико-методологічні, засади, АНАЛІЗУ, історії, економіч, ної, думки0.162

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ПРЕДМЕТ, ОБ’ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ. Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки. Основні поняття, об’єкт і завдання економічного аналізу
ПРЕДМЕТ ОБ ЄКТ І ЗАВДАННЯ ЕКОНОМІЧНОГО АНАЛІЗУ... Предмет економічного аналізу та його роль в умовах ринкової економіки... Основні поняття об єкт і завдання економічного аналізу...

ТЕМА 1 Предмет, метод і завдання дисципліни Об’єкт та предмет дослідження регіональної економіки Методологія регіональної економіки
Об єкт та предмет дослідження регіональної економіки... Сторія розвитку регіональної економіки... Методологія регіональної економіки...

Лекція 1. Вступ до курсу історії України 1. Курс історії України в системі гуманітарних наук. Предмет, мета та завдання курсу. 2. Періодизація історії України
Лекція Вступ до курсу історії України План...

Лекція 1. Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії. Лекція 2. Витоки філософії Індії. Лекція 3. Санкх’я та йога Патанджалі. Лекція 4. Вайшешика і ньяя
Стародавність та Середньовіччя... ЗМІСТ... ВСТУП Лекція Сенс визначення філософія Сходу у контексті протиставлення європейській історії філософії...

ПРЕДМЕТ И МЕТОД АДМИНИСТРАТИВНОГО ПРАВА Предмет административно-правового регулирования Метод административного права
ПРЕДМЕТ И МЕТОД АДМИНИСТРАТИВНОГО ПРАВА... Предмет административно правового регулирования...

ТЕМА 3. ПРЕДМЕТ МИСТЕЦТВА. СТИЛЬ І ХУДОЖНІЙ МЕТОД. ФУНКЦІЇ МИСТЕЦТВА. Предмет мистецтва. Поняття стилю і художнього методу
План... Предмет мистецтва Художній образ Зміст і форма...

ТЕМАТИКА КУРСУ ЛЕКЦІЙ ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. Ввідна лекція. 1.Предмет і завдання курсу. Періодизація історії України
Ввідна лекція... План...

Тема 1. Предмет і метод економічної теорії 1.Зародження й основні етапи розвитку економічної теорії як науки
План... Зародження й основні етапи розвитку економічної теорії як науки... Предмет економічної теорії та еволюція у його визначенні різними школами...

Опорний конспект лекцій з курсу Основи екології Тема 1. Предмет, історія, структура та методи екології 1. Предмет, об’єкт і завдання екології 2. Історія розвитку екології як науки
Кафедра екології харчових продуктів та виробництв... Опорний конспект лекцій... з курсу Основи екології...

Предмет и методы геологии. Принцип актуализма: униформизм и актуалистический подход. Предмет и методы геологии. Специфика геологии. Разделы современной геологии. Специфика геологии:
Актуализм основополагающий принцип геологии Утверждает что в геологическом прошлом процессы происходили по таким же законам что и сейчас... Примеры актуализма знаки ряби в результате штормов знаки ряби в... Предмет и методы геологии Специфика геологии Разделы современной геологии...

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам