Прогрес науки, техніки і технології виробництва в останній третині XIX ст.

Індустріалізація в розвинутих країнах відбувалася на основі науково-технічної революції. Відкриття в галузі математики, фізики, хімії, інших наук сприя­ли технічному прогресові, створенню оригінальних машин, механізмів, приладів, які масово запрова­джувалися у виробництво. Найважливішим винахо­дом останньої третини XIX ст. було створення техні­чної лінії з виробництва, передачі і споживання електричної енергії. Це стало можливим після винаходу динамомашини (В. Сіменс — Німеччина, 1867 р.), генератора електричного струму (Т. Едісон — США, 1883 р.), трансформатора для передачі електрично­го струму на відстань (1891), електродвигуна. Роз­почалася електрифікація виробництва, транспорту і побуту. Парова енергія стала витіснятися електрич­ною. Були винайдені електрична плавильна піч (1877), електричне зварювання металів (1887), елек­трична залізниця — трамвай (1879), електрична лам­па (1886) та багато інших винаходів.

У 80—90-х роках було відкрито і вдосконалено використання інших видів енергії. Серед них виді­ляються винаходи двигунів внутрішнього згоряння — карбюраторного (Н. Отто, Німеччина, 1887 р.) та дизельного (Р. Дизель — Німеччина, 1893 р.).

У 80-х роках двигуни внутрішнього згоряння були вдосконалені. На їх базі німецькі винахідники Г. Даймлер і К. Бенц створили автомобіль, який мав велике техніко-економічне значення.

Відкриття в галузі виробництва хімічної продукції (синтетичні барвники, кислоти, фарбувальні, лікарські, парфумерні та інші вироби) дали поштовх для прискореного розвитку хімічної промисловості.

Велике економічне значення мали технічні вдос­коналення в металургії — конверторний спосіб ви­робництва сталі, впровадження мартенівських печей, які значно підвищували продуктивність праці.

Цьому сприяли також технічні і технологічні но­вації в металообробці. Був винайдений автоматич­ний револьверний верстат (США), вдосконалений токарний та інші металорізальні механізми.

Важливі вдосконалення були зроблені в технічній сфері легкої, поліграфічної та інших галузях про­мисловості (автоматичний ткацький верстат, ліно­тип, автомат для виробництва пляшок тощо).

Темпи технічного прогресу були вражаючими, їхні результати важко переоцінити. Технічні та техно­логічні відкриття різко підвищили ефективність праці, почалося масове виробництво товарів, знизи­лася їх собівартість.

Структурні зрушення останньої третини XIX — початку XX ст. зумовили зміни у галузевій структурі машинної індустрії. Її провідними галузями стало виробництво електроенергії, продукції органі­чної і неорганічної хімії, добувної, металургійної, машинобудівної, транспортної промисловості. Роз­вивалися нові галузі: сталеливарна, нафтодобувна і нафтопереробна, електротехнічна, алюмінієва, авто­мобільна.

Значне зростання продуктивних сил, виникнення нових капіталомістких галузей і нової технології вимагали істотного укрупнення виробництва, ство­рюючи для цього технічні умови. Так, нова сталели­варна технологія вимагала переходу від окремих дрібних доменних печей до великих заводів з по­вним металургійним циклом. Впровадження елект­роенергії замість пари дозволило збільшити розмі­ри промислових підприємств.

Але розширення виробництва вимагало великих капітальних вкладень. Тому якісно нові зміни відбувалися і в організації та управлінні виробництвом. Провідне місце належало товариствам на основі акціонерної колективної власності, завдяки яким залучалися вільні капітали. Посилився процес кон­центрації виробництва і централізації капіталу, що охопив усі розвинуті країни й основні галузі їхньої економіки. У промисловості, банківській сфері ви­никають і розвиваються монополістичні об'єднан­ня. Банки перетворюються на фінансові центри, що контролювали як грошовий капітал, так і промис­лове виробництво. Зрощення банківського капіталу з промисловим зумовило формування фінансової олі­гархії. Капіталізм вільної конкуренції почав пере­ростати в монополістичний капіталізм.

Монополія (від гр. mоnо — один і роlео — продаю) — форма організації виробництва, що передбачає об'єд­нання підприємств, які виробляють продукцію пев­ного виду; виникає на основі високого рівня кон­центрації виробництва та капіталу з метою встанов­лення контролю над ринком для обмеження конку­ренції та отримання високих (монопольних) при­бутків. Основними формами монополій є:

— картель — об'єднання декількох підприємств однієї галузі виробництва, учасники якого зберігають власність на засоби виробництва і виготовлений продукт, виробничу та комерційну самостійність, а домовляються про частку кожного у загальному об­сязі виробництва, ціни, ринки збуту, обмінюються патентами на нову техніку тощо;

— синдикат — об'єднання підприємств, в якому розподіл замовлень на купівлю сировини і реаліза­цію продукції здійснюється через єдину збутову кон­тору або інший аналогічний орган. Учасники син­дикату зберігають виробничу, але втрачають комер­ційну самостійність;

— трест — об'єднання підприємств однієї або кількох технологічно пов'язаних між собою галу­зей промисловості, учасники якого втрачають свою комерційну і виробничу самостійність, підкоряючись єдиному контролю. Юридично створення тресту означає передачу контролю над колись незалежни­ми підприємствами (у формі контрольного пакета акцій або особливого довірчого сертифіката) його за­сновникам. Нерідко трест очолює холдинг — держательська компанія, яка зосереджує у своїх руках акції учасників цього об'єднання і здійснює конт­роль за їхньою діяльністю;

— концерн — об'єднання підприємств різних га­лузей промисловості, транспорту, торгівлі, банків, на­уково-дослідних та навчальних центрів тощо зі спільною власністю і єдиним фінансовим контролем, метою якого є здійснення спільної діяльності. Опе­ративне керівництво здійснює рада директорів.