Економічна думка в період державно-монополістичного розвитку суспільств Європейської цивілізації.

У другій міжвоєнній декаді в господарстві розви­нутих країн відбулися важливі зміни, викликані за­вершальним ходом індустріалізації, економічною кризою та її наслідками. Держава в цей період ста­ла одним із визначальних чинників економічного життя, брала на себе дедалі більші економічні функ­ції. Почалася заміна ринкових структур, які розва­лювалися під час кризи, державним регулюванням і навіть плануванням. Методи і мета державного втру­чання у національні господарства відрізнялися у різних країнах. У СРСР, наприклад, економічна по­літика стала взагалі антиподом ринкової. В індустрі­ально розвинутих країнах справа не дійшла до пов­ної ліквідації ринкових відносин, а ступінь держав­ного регулювання суттєво відрізнявся.

9.1. Сполучені Штати Америки. "Новий курс" Ф. Руз­вельта. Економічна катастрофа початку 30-х років за своїми кількісними показниками була у США не менш глибока, ніж у Німеччині. Однак у США ресур­си для відновлення і подальшого розвитку господар­ства виявилися більшими. При цьому ступінь втру­чання американської держави в економіку був таким же, як і в Німеччині, проте мета державного втручан­ня, наслідки втручання виявилися зовсім іншими.

Вихід з економічної кризи у США тісно пов'яза­ний з іменем президента Франкліна Делано Рузвель­та, який чотири рази обирався американським на­родом на цей пост. Програма виходу із кризи відома під назвою "новий курс". Фактично це передвибор­на програма Ф. Рузвельта. Здійснювався "новий курс" упродовж 1933—1938 рр.

Перший етап чинності "нового курсу" тривав з 1933 по 1934 рр. Насамперед проведено реформи у фінансово-кредитній сфері. У березні 1933 р. було закрито всі банки країни, припинено обмін банкнот на золото, яке взагалі вилучалося з обігу.

Ф. Рузвельт здійснив екстрену програму поря­тунку банківської системи, допомагаючи перспектив­ним банкам. Кредитним установам США, між іншим, заборонялося поєднувати депозитні операції з торгівлею акціями, чим розмежовувався ринок довго­термінових і короткотермінових кредитів. Складо­вою частиною банківської реформи було страхуван­ня дрібних і середніх депозитів.

У 1933 р. було прийнято закон про відбудову про­мисловості (НІРА). Він передбачав запровадження у різних галузях промисловості "кодексів чесної кон­куренції", які фіксували ціни на продукти, рівень виробництва, розподіляли ринки збуту, встановлю­вали розміри заробітної платні тощо. Основне при­значення кодексів — підтримка конкурентноздатного виробництва.

У тому ж році розпочав діяти закон про регулю­вання сільського господарства (ААА), спрямований на підвищення цін на сільськогосподарську продук­цію. Документ, серед інших заходів, передбачав на­дання грошової компенсації фермерам, які скорочу­вали зернові посіви і поголів'я худоби. Тимчасові труднощі уряд компенсував відповідною фінансовою підтримкою. Здійснювалися заходи з інтенсифікації, механізації сільськогосподарського виробництва.

На другому етапі чинності "нового курсу" (1935— 1938 рр.) було прийнято важливі акти соціального характеру. У 1935 р. введено в дію закон про трудові відносини (т. зв. закон Вагнера). У ньому фіксувалося право робітників на об'єднання у профспілки, прове­дення страйків і підписання колективних угод. У то­му ж році вперше в історії США вступив у дію закон про соціальне страхування і допомогу безробітним.

У 1938 р. набув чинності закон про справедливий найм робочої сили, що встановлював мінімум заро­бітної плати і максимум тривалості робочого дня для деяких категорій робітників. Закон заборонив ви­користання дитячої праці.

У тому ж 1938 році було прийнято новий закон про регулювання сільськогосподарського виробниц­тва. Метою державного регулювання у цій сфері те­пер стала боротьба за збереження родючості ґрунту. Для цього фермерам виплачувалися премії за ско­рочення посівних площ або за введення сівозмін, які щадять землю. Таким чином, здійснювався і конт­роль за рівнем сільськогосподарського виробництва.

Державне регулювання економіки у США успішно використовувалося і в наступні десятиліття. Воно базувалося на економічній теорії Джона Кейнса, який вважав, що подолати інфляцію, спад виробництва і викликані ним соціальні явища можна шляхом ак­тивного державного регулювання економіки ("Загальна теорія зайнятості, процентів і грошей", 1936 р.). За його іменем державне регулювання отримало назву "кейнсіанство".