Форсована індустріалізація. Примусова колективізація сільського господарства та її наслідки.

На основі нової економічної політики розвиток СРСР у середині 20-х років досяг довоєнного рівня, однак краї­на суттєво відставала від передових капіталістичних дер­жав: значно менше вироблялось електроенергії, сталі, ча­вуну, добувалося вугілля і нафти. Народне господарство в цілому перебувало на доіндустріальній стадії розвитку. Тому XIV з'їзд партії (грудень 1925 р.) проголосив курс на індустріалізацію — створення великого машинного ви­робництва та технічну реконструкцію народного госпо­дарства, здійснювану на найпрогресивнішій тоді енерге­тичній основі. Курс на індустріалізацію країни передбачав перетворення СРСР із держави, що ввозить машини й устаткування, в державу, що їх виробляє, з аграрної у про­мислову. Радянський Союз жив у постійному очікуванні війни зі світовим імперіалізмом і ця обставина диктува­ла потребу намічені плани індустріалізації здійснити в найкоротші строки, щоб створити потужну оборонну про­мисловість.

Ще відразу після Жовтневої революції розпочала реа­лізовуватися ідея про високоіндустріальне суспільство з плановою економікою. В 1920 р. було створено Державну комісію з електрифікації Росії (ГОЕЛРО). В 1921 р. — Державний плановий комітет (Держплан), завдання якого полягало в тому, щоб розробити єдиний генеральний дер­жавний план розвитку народного господарства. В 1926 р. до Держплану почали переходити функції управління на­родним господарством, що до цього належали наркомату фінансів. Починається розробка перспективних планів. Саме в цей час виникає теза про поєднання річного, п'яти­річного і генерального планів. Генеральний (перспектив­ний) план оголошувався головним, пріоритетним.

В березні 1926 р. Радою Праці й Оборони було прийня­то рішення розробити перспективні плани окремих галу­зей, як правило, на п'ятирічний період, а в 1927 р. еконо­місти почали розробку першого п'ятирічного плану роз­витку народного господарства (1928-1932 рр.). Він передбачав розвиток всіх регіонів країни і максимальне використання всіх ресурсів із метою індустріалізації еко­номіки. Скасувавши неп, керівництво країни взяло курс на прискорені темпи індустріалізації та колективізацію сільського господарства, що в кінцевому підсумку повинно було привести до «побудови матеріально-технічної бази соціалізму». Головна проблема яку необхідно було вирі­шити у зв'язку із взятим курсом на форсовану індустрі­алізацію, — це фінансування розвитку промисловості, осо­бливо важкої. До революції індустріалізація фінансувала­ся за рахунок трьох основних джерел: прямих і посередніх податків, сплачуваних переважно селянством у держав­ний бюджет; іноземного капіталу у формі державних по­зик або приватних інвестицій (вкладень); капіталонагромадження в самій промисловості.

Не маючи змоги отримати іноземні позики, а також через відсутність внутрішнього капіталонагромадження (націоналізація підприємств різко знизила ефективність виробництва, а ігнорування законів ринку позбавило змі­сту саме поняття промислового прибутку), Сталін і його оточення почали швидкими темпами розвивати важку промисловість за рахунок перекачування в неї коштів, що нагромадилися в сільському господарстві, легкій про­мисловості, торгівлі та в інших галузях.

З погляду промислового розвитку перший п'ятиріч­ний план розвитку народного господарства був найбільш сприятливим для України. Вона отримувала понад 20 від­сотків загальних капіталовкладень, а це означало, що з 1500 нових промислових підприємств, які планувалося спорудити в СРСР, 400 припадало на Україну, і більшість з них було побудовано. Деякі мали досить високий тех­нічний рівень. Найбільш яскравою сторінкою індустріа­лізації в Україні було створення високої електроенерге­тики. Однією з найдосконаліших у світі на той час була Зуївська електростанція у Донбасі. У 1932 р. її потуж­ність досягла 150 тис. квт. Потужність Штерівської елек­тростанції досягла 157 тис. квт. Завдяки посиленому бу­дівництву електростанцій ще в 1931 р. було досягнуто рівня розвитку електроенергетики, передбаченого планом ГОЕЛРО. Гордістю вітчизняного енергетичного будівни­цтва став Дніпрогес у Запорожжі, найбільша на той час, гідроелектростанція в Європі, яка була зведена у 1932 р. зусиллями 10 тис. робітників.

За чотири роки першої п'ятирічки зростання потужно­стей в електроенергетиці України складало 936 тис, квт. (оптимальний варіант плану передбачав введення в дію за 5 років 942 тис. квт.). Виробництво електроенергії в Україні зросло з 1244 млн. квт. у 1928 р. до 3158 млн. 1932 р.

Важливим завданням індустріалізації було зміцнен­ня та подальший розвиток її паливно-металургійної ба­зи. В Донбасі було збудовано 53 нові шахти, а на заводах, які уже діяли в Україні, — 12 доменних і 24 мартенівсь­кі печі.

Поряд із розширенням існуючих металургійних під­приємств споруджувалися три нові гіганти світового зна­чення — «Азовсталь», «Запоріжсталь» і «Криворіжсталь». Кошторисна вартість «Запоріжсталі» — найбільшої в Україні новобудови в роки довоєнних п'ятирічок — дорі­внювала 993 млн. крб. Перший чавун ці новобудови дали у 1933-1934 рр.

У 1932 р. в Україні виникла нова галузь металургій­ної промисловості — електрометалургія. Почав давати продукцію перший електрометалургійний завод по випу­ску інструментальної сталі — «Дніпроспецсталь». Швид­кими темпами створювалися трубопрокатне виробницт­во, кольорова металургія.

На початку 30-х років на перше місце у капіталовкла­деннях вийшло машинобудування. В цілому продукція машинобудування і металообробки за першу п'ятирічку зросла у 4,5 рази. Значна частина капіталовкладень на­правлялася на розширення та реконструкцію діючих під­приємств. І хоча за обсягом освоєння капітальних вкла­день машинобудування поступалося металургії, по кілько­сті заново створених робочих місць набагато випереджало всі інші галузі промисловості. Лише за 15 місяців був збудований і 1 жовтня 1931 р. став до ладу Харківський тракторний завод, який вже 1932 р. дав країні 16,8 тис. тракторів. Були реконструйовані Луганський паровозо­будівний завод, машинобудівні заводи в Харкові, Києві, заводи сільськогосподарського машинобудування в Одесі, Херсоні, Миколаєві. В Одесі було збудовано і стали до ладу завод газогенераторів, верстатів, холодильних машин. Найбільшою в машинобудуванні України новобудовою був Краматорський машинобудівний завод. Великим досяг­ненням стало освоєння поточного виробництва сільсько­господарського машинобудування.

У харчовій промисловості виникли нові галузі — мар­гаринова, молочна, маслообробна, комбікормова, хлібо­пекарська. Зокрема, в 1928 — 1937 рр. було збудовано 67 механізованих хлібозаводів, 5 великих м'ясокомбі­натів. У 1932 р. став до ладу Херсонський консервний завод. В Одесі, Києві, Харкові було збудовано трико­тажні фабрики.

Однак розвиток легкої промисловості значно відста­вав від важкої, а попит постійно випереджав виробницт­во товарів широкого вжитку.

Якщо в першій п'ятирічці Україна отримала понад 20 відсотків капіталовкладень, то у другій (1933-1937 рр.) і передвоєнні роки третьої п'ятирічки (1938 — червень 1941 р.) вони були суттєво скорочені. У другій п'ятирічці в Україні будується лише 1000 заводів з 4500, а у третій — 600 з 3000 заводів.

Незважаючи на успіхи індустріалізації, рівень розвит­ку командної економіки залишався невисоким у порів­нянні з передовими країнами світу. Перші три п'ятиріч­ні плани як в цілому в СРСР, так і в Україні не було виконано. Так, планом передбачалося збільшити видобу­ток вугілля в Донбасі з 27 до 53 млн. т., а фактичний видобуток досяг тільки 45 млн. т. Виплавляння чавуну в Україні передбачало збільшити майже втричі, що також виявилося нездійсненним. Отже, головна ідея п'ятиріч­них планів з індустріалізації країни і одночасно підне­сення життєвого рівня населення в ході так званого соці­алістичного будівництва не була втілена в життя, особли­во щодо піднесення матеріального рівня життя народу, хоча на виконання цих фантастичних планів залучалась все більша кількість людей. Темпи зростання зайнятих у промисловості і на будівництві були дуже високими. Так, якщо в 1928 р. кількість робітників складала 4,6 млн. чол., то в 1932 р. їх нараховувалось 10 млн., а в 1940 р. — 12,6 млн. чоловік.

Індустріалізація в Україні, збігаючись із загальносо­юзними тенденціями, мала цілий ряд особливостей: вкла­дання у промисловість республіки, особливо у початко­вий період, значної частини коштів; зведення в Україні у роки перших п'ятирічок більшості запланованих про­мислових об'єктів; нерівномірність процесу модерніза­ції промислового потенціалу республіки; поява у про­мисловості України нових галузей; витіснення приват­ного сектора в економіці України йшло вищими темпами, ніж в СРСР у цілому.

Незважаючи на те, що жодна з перших довоєнних п'я­тирічок не була виконана в повному обсязі, все ж індуст­ріалізація вивела Україну на якісно новий рівень проми­слового розвитку, докорінно змінивши структуру народ­ного господарства; зросла доля промисловості порівняно з долею сільського господарства у загальному обсязі ва­лової продукції України; у валовій продукції промисло­вості починає переважати виробництво засобів виробниц­тва (групи «А»); дрібна промисловість активно витісня­ється великою індустрією.

В результаті індустріалізації Україна з аграрної пере­творилася на індустріальну країну. У 1940 р. промисло­вий потенціал України в сім разів перевищував рівень 1913 р. (Росії — у дев'ять разів). Україна (яка за вироб­ничими потужностями приблизно дорівнювала Франції) перетворилася на одну з найпередовіших промислових країн Європи. Вона посіла 2 місце в Європі (після Німеч­чини) за виплавкою чавуну, 3 місце — за виробництвом сталі (після Німеччини та Англії), 4 місце у світі — за видобутком вугілля.

Однак форсована індустріалізація стимулювала появу негативних тенденцій в економіці: домінуюче становище виробництва засобів виробництва; побудова й реконструк­ція підприємств-монополістів; незавершене будівництво багатьох об'єктів через нестачу сировини, палива, облад­нання, робочої сили; нерівномірне формування промис­лового потенціалу України; централізація економіки. Мо­нополізація центром управління промисловістю респуб­ліки, повернення до командних методів управління економікою зумовили посилення експлуатації трудящих, зниження життєвого рівня народу.

У 1932 р. у країні була введена паспортна система. Паспорти й прописка обмежували свободу пересування людей, допомагали здійснювати контроль над ними. Було оголошено заборону на звільнення робітників за власним бажанням. У цей же період було прийнято ряд законів, які повинні були посилити трудову дисципліну. Для то­го, щоб підняти активність трудящих у виконанні п'яти­річних планів (активність всіх при мінімальному матері­альному заохоченні, гострому дефіциті житла, товарів на­родного споживання, послуг) більшовики організували в широкому масштабі, так зване соціалістичне змагання, що ґрунтувалося на ентузіазмі народу, який адміністратив­но-командна система використовувала сповна.

Визначений курс на індустріалізацію та модернізацію промислового потенціалу країни все більше вимагав ко­штів, сировини і робочих рук. Дістати все це можна було тільки від селянства, яке становило переважну більшість населення. Спочатку радянське керівництво намагалося вирішити це завдання завдяки поступовому впроваджен­ню кооперації. Проте вироблена Сталіним політика ви­магала швидких темпів і жорстких методів. Починаючи з 1928 р., постає питання, що колективізацію, так як по­треби індустріалізації можна було задовольнити, спираю­чись не на індивідуальні селянські господарства, а на ко­лективні, крім забезпечення зростаючих потреб міста й армії продовольством, промисловість — сировиною, кол­госпи мали також суттєво сприяти зміцненню соціальної бази суспільства.

Переходом до політики суцільної колективізації у 1929 р. покладено початок кардинальним змінам у сільському господарстві. При цьому були визначені надзви­чайно жорсткі строки. Зокрема, в центрально-чорнозем­них областях і районах степової України колективізація повинна була завершитись до осені 1931 р., на лівобереж­ній Україні — до весни 1932 р., в інших районах —до 1933 р. Основною формою об'єднання селян стала сільсь­когосподарська артіль (колективне господарство). Пізні­ше сільськогосподарські артілі повсюдно отримали назву «колгоспи», під якою вони увійшли в історію СРСР. По­ряд із ними в цей період також розвивалися і радянські господарства — «радгоспи», тобто сільськогосподарські підприємства, що належали державі.

Проголосивши політику суцільної колективізації, ра­дянська влада почала насильно заганяти селян до колго­спів. Основний опір цьому насильству чинило заможне селянство, в якого влада відбирала землю, худобу, рема­нент тощо. Ця категорія селянства дістала назву «кур­кульства». Тому закономірно, що колективізація супро­воджувалась «політикою ліквідації куркульства як кла­су». В Україні прокотилося кілька хвиль розкуркулення. За станом на 10 березня 1930 р. під розкуркулення по­трапило 61887 селянських господарств, тобто 2,5 відсот­ків. Селянство чинило опір проведенню цієї політики. Лише із січня по червень 1930 р. в Україні було вчинено 1500 терористичних актів проти представників радянсь­кої влади. У ряді областей України (Вінницькій, Херсон­ській, Кам'янець-Подільській, Одеській, Чернігівській, Дніпропетровській) відбулися збройні виступи селян. У 1930 р. в Україні кількість учасників селянських повс­тань перевищила 40 тис. 2 березня 1930 р. у «Правді» була опублікована стаття Сталіна «Запаморочення від успіхів», у якій в «перегинах» процесу колективізації звинувачува­лась місцева влада. Навіть таке лицемірне «визнання» при­вело до масового виходу селян із колгоспів. Щоб виправи­ти становище, у вересні 1930 р. було направлено у респуб­ліки директивного листа, згідно з яким керівництво України, зокрема, мало подвоїти темпи колективізації і про­тягом 1931 р. в основному завершити її в основних сіль­ськогосподарських районах. Розпочалася друга хвиля роз­куркулення, а також розправа з тими селянами, які чини­ли опір колективізації. Протягом 1930 р. з України було депортовано не менше 75 тис. селянських родин. За роки колективізації було експропрійовано до 200 тис. селянських господарств і в цілому знищено клас селян-власників. Для українських селян у грудні 1932 р. було введено так званий «внутрішній паспорт», що позбавляло їх можливості без дозволу місцевої влади переїхати до міста. Таке рішення влади прив'язувало селянина до зе­млі, практично знову його закріпачувало. Форсовані тем­пи суцільної колективізації, здійснюваної адміністратив­ними методами, спричинили дезорганізацію й деградацію аграрного сектора, невпинного вповзання його у кризу. Наслідком цього стала жахлива катастрофа — голодо­мор 1932-1933 рр., від якого в Україні померло від 3,5 до 5 млн. чоловік. Це була одна з найбільших трагедій укра­їнського народу в його історії.

На II з'їзді колгоспників-ударників у 1935 р. було при­йнято «Статут сільськогосподарської артілі», у відповід­ності з яким колгоспники отримували право мати неве­ликі присадибні ділянки, тримати корову, свиней, овець, птицю. Надлишки продукції з присадибної ділянки до­зволялось реалізувати на міських ринках. Про рівень ефективності сільськогосподарського виробництва кінця 30-х років можна говорити, порівнюючи частку одноосіб­них і колгоспних господарств по виробництву основних видів продукції. Незважаючи на те, що на долю одноосіб­них господарств припадало 13 відсотків посівних площ, тут вирощувалось 65 відсотків загального об'єму карто­плі, 48 відсотків овочів, основна маса фруктів і ягід, 12 відсотків зерна. Колективні господарства відігравали про­відну роль лише у виробництві зерна, цукрового буряку, соняшнику та інших технічних культур, а основна части­на продуктів харчування, як і до колективізації, надходи­ла від одноосібних господарств і присадибних ділянок кол­госпників. Від України у державні засіки надійшло у 1933 р. 317 млн. пудів хліба, в 1935 р. 462 млн., а в 1937 — 496 млн. пудів. В результаті у 1935 р. в містах було ска­совано введену в 1928 р. карткову систему, але проблеми в аграрному секторі залишились.

У грудні 1936 р. на VIII з'їзді Рад була прийнята Кон­ституція СРСР. У відповідності з новою Конституцією політичну основу країни становили Ради депутатів тру­дящих, а економічну основу — соціалістична власність на засоби виробництва.

В результаті перших п'ятирічок у країні відбулись значні соціально-економічні зрушення. Вся влада безроздільно перейшла в руки партійно-державного апарату, який здійснював жорсткий централізований контроль за розподілом ресурсів, готової продукції, діяльністю креди­тно-фінансової системи та іншими економічними інсти­туціями. Селянство в основному було об'єднане в колгос­пи, одноосібні селянські господарства були практично ви­тіснені за допомогою податків і адміністративних заходів. В умовах тоталітарної системи господарська самостійність колгоспів обмежувалась, вони були позбавлені економіч­них стимулів розвитку, культивувалась зрівнялівка, без­господарність. В 1940 р. соціальну структуру радянсько­го суспільства складали такі групи: робітники — 33,7 відсотків, колгоспники і кооперовані кустарі — 47,2 від­сотки, службовці та інтелігенція — 16,5 відсотків, селяни-одноосібники і некооперовані кустарі — 2,6 відсот­ків. Однак соціально-економічні перетворення в Україні мали трагічний наслідок. Масові репресії 30-х років най­тяжчі втрати від яких зазнали інтелігенція і селянство негативно вплинули на розвиток країни. Сталінські реп­ресії не тільки відторгнули від суспільства тих, кого було знищено, а й понівечили долю членів її сімей, затаврова­них як «члени сімей ворогів народу» з усіма наслідками. Сталінське свавілля розтлівало тих, кого обминула тра­гічна доля. Гинули ідеали честі, совісті, добра, заохочува­лися негідницькі діяння, доноси та наклепи. Таким чи­ном, в кінці 1930 років в СРСР утворилась специфічна соціально-економічна система, яку найчастіше називають «державним соціалізмом». її характерними рисами бу­ли повне одержавлення виробництва й ліквідація при­ватної власності. Соціалізм, що будувався в країні, не мав нічого спільного із суспільством соціальної справедли­вості. По суті, це був широкомасштабний експеримент над поневоленим народом, що базувався на суб'єктивних рі­шеннях партійно-радянського керівництва.