Форми землеволодіння та соціально-економічні відносини в епоху Середньовіччя.

Генеза та розвиток нових господарських форм в середньовічній Європі мали універсальні ознаки. Вони формувалися в основному на соціально-еко­номічній спадщині Римської імперії та господарських досягненнях германських племен.

Становлення середньовічного господарства яскраво простежується на прикладі Королівства франків (V — IX ст.), яке було створене германськими племенами франків на території колишньої римської провін­ції — Північної Галлії (сучасної Франції), а з VIII ст. опанувало більшу частину Західної Європи.

У V — VI ст. у Франкському королівстві відбував­ся процес трансформації родової землеробської гро­мади в сусідську — марку, в якій переважало індивідуальне сімейне господарство — основна виробнича ланка франкської общини. Вся земля знаходилася у колективній власності громади. У спадок (си­нам, братам померлого) передавалися наділи орної землі, сади, виноградники, ділянки лісу, луки та пасовища. Мала місце приватна власність, яка поши­рювалася на будинок з присадибною ділянкою землі та рухоме майно. Неподільні угіддя були спільною власністю членів громади. Права відчуження (вільного розпорядження) землі франки не знали.

Майнова та соціальна диференціація, яка мала місце у франків раніше, значно посилилася після завоювання та колонізації Галлії. Значну частину землі та інших багатств отримали королі, знать, дружинни­ки. Одночасно відбувалося розорення господарства тих членів громади, які загинули на війні, а також внас­лідок хвороб, епідемій та інших причин. Посилювався дуалізм між колективною власністю та парцеляр­ними (індивідуальними) господарствами. Поступово спадкові наділи збільшувалися і перетворювалися на алод — приватну сімейну власність, яка вільно відчу­жувалася — продавалася, обмінювалася, заповідалася і дарувалася без дозволу громади (марки). Марка базувалася, таким чином, на приватній власності на орні землі, колективній власності на угіддя, на вільній праці її членів. Одночасно зберігалася земельна власність галло-римського населення та церкви. Про­довжувало діяти римське законодавство, яке оберіга­ло цю власність. Разом з тим зростало землеволодін­ня франкських королів та знаті.

У VIII — IX ст. у Королівстві франків аграрні відносини пройшли складну еволюцію, каталізато­ром якої стали постійні війни та посилення ролі держави в економічному житті. Оскільки війни та військова служба були надто обтяжливими для се­лянства і призводили до їхнього розорення, всена­родне ополчення втратило своє значення. Основою тогочасного війська, служба в якому була престиж­ною, стали важкоозброєні кінні воїни-рицарі. Карл Мартелл, король Франкської держави (714—751 рр.) провів військово-аграрну реформу. Суть її полягала у наданні воїнам-рицарям пожиттєвих земельних наділів — бенефіціїв — за умови виконання ними військової служби і васальної присяги на вірність королю-сеньйорові. Частину отриманих земель власники-бенефіціарії віддавали своїм васалам. Так скла­лося бенефіціальне — умовно-службове, тимчасове землеволодіння, яке ґрунтувалося на сеньйоріально-васальних відносинах. Право власності на землю зберігалося за сеньйором, який надавав її і міг відібрати у випадку відмови від служби чи зради.

Водночас реформа підготувала умови для розпаду громади, обмежуючи права і обов'язки її членів: звільняла від військової служби, участі в суді, в місцевому управлінні. У часи правління династії Каролінгів (з 751 р.) надання бенефіціїв стало систе­мою. В IX ст. васальна служба стала спадковою. Бе­нефіцій перетворився на феод (лен) — основну, най­поширенішу форму землеволодіння доби середньовіч­чя. Феодальне господарство утверджувалося і роз­вивалося в межах маєтку-сеньйори. Королівськи­ми грамотами феодалам надавався імунітет — при­вілей здійснювати у своїх володіннях функції дер­жавної влади: фіскальні та судово-адміністративні. Земля поділялася на домен, де господарював сам землевласник, та селянські наділи. Сеньйорії зви­чайного типу мали значні розміри (кілька сотень гектарів). Орні землі домену із зерновим виробниц­твом становили майже третину його загальної площі. Монополія феодалів на землю зростала, що виража­лося у принципі "немає землі без сеньйора".

Одночасно зі зростанням великого землеволодіння формувалося феодально залежне селянство. До нього належали серви (нащадки колишніх рабів, колонів), які перебували в особистій спадковій залежності від сеньйорів. У стан селян поступово перейшли вільні франкські солдати та дрібні галло-римські землевлас­ники, їхній перехід був зумовлений різними обста­винами — великими податками, боргами, війнами та усобицями, стихією, натуральним характером госпо­дарства, яке ставило людей у залежність від природ­них умов та унеможливлювало інші заняття. Були поширеними прекарні угоди, відомі з римських часів, згідно з якими алод вільного дрібного землевласника відчужувався на користь сеньйора чи церкви, а потім повертався селянинові в пожиттєве користування як прекарій (земля, видана на прохання). Поступово прекарії стали спадковими, взаємовідносини селян і землевласників обумовлювалися сплатою натураль­ної чи грошової ренти, виконанням селянином повинностей на користь феодала та обов'язків сеньйо­рів щодо селян. Існували інші шляхи переходу в се­лянський стан та форми їхньої залежності. Селяни різних категорій, походження та залежності відрізня­лися забезпеченням землею, обов'язками щодо зем­левласника. Більшість селян не були спадково залеж­ними, їхні обов'язки зберігалися доти, доки вони ко­ристувалися наділом у цій сеньйорії. Селяни не були прикріплені до землі, а спроби Карла Великого (768— К14 рр.) заборонити відхід селян від землі не мали успіху.

Отже, протягом V — IX ст. у Франкській державі «формувалася класична форма феодального службового землеволодіння та сеньйоріально-селянських відносин. Дрібне господарство франків, що ґрунтувалося на алодальній власності, витіснив феодаль­ний маєток-сеньйорія — замкнуте натуральне гос­подарство, власник якого (сеньйор) мав усю повноту влади на своїй території.

Феодальні відносини у Франції, як і в Англії, Ні­меччині та інших країнах Європи, досягли зрілості в XI — XV ст. В XI — ХІІІ ст. панувала феодальна земельна власність трьох типів — королівська, світська, церковна. Ієрархічна структура землеволодін­ня (власність верховна, сеньйоріальна і васальна) об­межувала права окремого феодала на землю. Однак період політичної роздробленості менші володіння стали відчужуватися. Зросли значення та розміри сеньйоріальної власності, перш за все за рахунок і лісів, луків, пасовищ. Розширилися і зміцніли сеньйоріальні права.

З XIII ст. у Франції, а потім і в інших країнах починається криза панщинної системи. Натуральне господарство феодального маєтку вичерпує свої можливості. Тому феодали здійснюють масовий перевід закріпачених селян із панщини на натуральний, а згодом і грошовий оброк. Цей процес отримав назву "комутації ренти". Його економічною основою була вища продуктивність праці у селянському госпо­дарстві, ніж на панщині. Зростання міст і розвиток товарно-грошових відносин сприяли поширенню грошової ренти. Феодалам було вигідно отримувати від селян саме гроші, переносячи у сферу селянського господарства і проблему реалізації додаткового продукту.

У XIV — XV ст. феодальні господарства все більше втягуються у товарно-грошові відносини. Одночас­но змінюється правовий та майновий статус селян, які поступово виходять з-під юрисдикції феодалів, зростає їхня земельна власність. З'являються нові економічно-правові форми взаємовідносин між фео­далами і селянами — оренда, найм тощо, орієнто­вані на ринок. З допомогою податків, інших засобів посилює свої економічні позиції держава.