Форма перевірки: протокол обстеження, усне чи письмове опитування, вирішення ситуаційних задач.

1. Оглянути пацієнтів з хворобами надниркових залоз. Оформити протокол огляду.

2. Сформулювати попередній діагноз. Пояснити, на основі яких ознак він виставлений.

3. Скласти план обстеження оглянутого пацієнта.

4. Розв’язати ситуаційну задачу. У відділення інтенсивної терапії поступила жінка 30 років зі скаргами на нудоту, блювоту, біль в животі, діарею, різку загальну слабість. Пацієнтка хворіє на системний червоний вовчак протягом десяти років. Постійно отримує преднізолон 15 мг/добу. Зазначені симптоми виникли через дві години після стоматологічного втручання – екстракції двох зубів. Об’єктивно: дифузна гіперпігментація шкіри бронзового кольору, особливо виражена у місцях складок. Шкіра долоней та стоп не змінена. На слизовій оболонці ротової порожнини, яснах, піднебінні, червоній каймі губ, кутиках рота є смужки та плями коричневого та сіро-чорного кольору. В легенях везикулярне дихання, ЧД 16/хв. Серцеві тони послаблені, чисті. ЧСС 110/хв., АТ 80/40 мм рт. ст. Живіт м’який, чутливий при пальпації. Печінка та селезінка не збільшені. Симптом Пастернацького від’ємний.

1) Сформулювати попередній діагноз та пояснити, на основі яких ознак він встановлений.

2) У чому полягає помилка лікаря-стоматолога? Пояснити правильну тактику лікаря-стоматолога при проведенні стоматологічних втручань у пацієнтів з цією хворобою.

3) Скласти та обґрунтувати план обстеження хворої.

4) Надати невідкладну допомогу.

5) Пояснити, що таке пульс-терапія метилпреднізолоном.

Домашня самопідготовка: 1. Описати відмінності у гіперпігментації шкіри при хворобі Аддісона та сонячній засмазі. 3. Охарактеризувати зміни зубощелепної системи при адреногенітальному синдромі.