Кафедри теорії та історії держави і права

Автор-упорядник:

кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри теорії та історії держави і права ТНЕУ Подковенко Тетяна Олександрівна

 

Рекомендовано до друку кафедрою теорії та історії держави і права Тернопільського національного економічного університету

Протокол № 6 від 4 лютого 2013 р.

 

Рекомендовано до друку науково-методичною радою юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету

Протокол № 6 від 25 лютого 2013 р.

Рецензенти:

Пильгун Н.В.,кандидат юридичних наук, доцент кафедри теорії та історії держави і права юридичного інституту Національного авіаційного університету

Теремцова Н.В.,кандидат юридичних наук, асистент кафедри теорії права та держави юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка

 

 

Подковенко Т.О. Історія політичної і правової думки в Україні : Навчально-методичні матеріали для студентів напряму підготовки 6.030401 «Правознавство» / Т.О. Подковенко – Тернопіль: Вид-во Вектор, 2013. – 125 с.

 

 

Навчально-методичні матеріали з навчальної дисципліни «Історія політичної і правової думки в Україні» рекомендовані для підготовки студентів денної та заочної форм навчання напряму підготовки «Правознавство» юридичного факультету Тернопільського національного економічного університету. Навчально-методичні матеріали є розширеним варіантом програми дисципліни і включають такі елементи: робочу програму дисципліни; розгорнутий виклад основних питань лекційного курсу; плани проведення семінарських занять з методичними завданнями та додатковими питаннями для обговорення; тестові завдання для перевірки якості засвоєння навчального матеріалу; методичні вказівки і завдання для самостійної роботи студентів; тематику та методичні рекомендації для виконання комплексного практичного індивідуального завдання (КПІЗ); методичні поради та критерії оцінювання комплексної контрольної роботи; питання для підготовки до іспиту; алфавітний іменний покажчик та назви праць авторів, у яких викладено державно-правові концепції та глосарій основних понять і термінів.


ВСТУП

 

Розбудова незалежної держави України, перехід до демократичних форм організації суспільного життя вимагає вирішення низки проблем, серед яких – створення міцного юридичного підґрунтя громадянського суспільства та правової держави з урахуванням досвіду і вимог, вироблених свого часу розвиненими демократіями світової спільноти.

Правові відносини, що склалися в цих країнах, виникли не одразу, а стали результатом тривалого процесу становлення і розвитку державних інститутів і науки про право та державу. Адже перед людиною та людським суспільством протягом багатьох століть постають проблеми, вирішення яких не являється одномоментним актом. В той же час ідеї, концепції, теорії, що виникли на початку зародження цивілізації, в більшості залишаються актуальними і в умовах постіндустріального суспільства, процесів світової глобалізації та кардинальної зміни ідеологічної парадигми.

Процес становлення та зміцнення державності України, фундаментальне оновлення законодавства, необхідність посилення захисту прав і свобод громадян, створення ефективно діючої ринкової економіки – ці та інші чинники радикально змінили соціальну значущість юриспруденції в українському суспільстві, а юридична професія стала однією з найпотрібніших у державі.

Закріплене в Конституції України положення про те, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою, не є винаходом сучасності; поняттями «демократія», «республіка», «право» оперували ще в часи античності. А ідеї гармонії, толерантності, співвідношення права і закону, моралі і закону, проблеми побудови демократичного суспільства, забезпечення реалізації прав і свобод людини хвилювали представників політико-правової думки не одне століття. Тому можна з впевненістю стверджувати, що сучасне цивілізоване суспільство базується на здобутках минулого, органічно продовжує та розвиває їх.

Протягом ХХ століття, а також на початку ХХІ століття Україна пережила безпрецедентну за глибиною та значимістю зміну форми держави: від спроби встановлення конституціоналізму і перших кроків у розбудові правової держави до конституційного закріплення положення про те, що Україна є правова і демократична держава. Сьогодні всі без винятку усвідомлюють необхідність глобальної перебудови суспільства на принципах демократії, верховенства права та правового закону, пріоритету прав та свобод людини, визнання людини найвищою соціальною.

Розвиток сучасного суспільства і державності в більшості країн, у тому числі української держави і українського суспільства, все переконливіше доводить, що будь-які суспільні трансформаційні процеси – широкомасштабні чи фрагментарні – можуть бути успішними лише в тому разі, коли вони здійснюються кваліфікованими кадрами у кожній, навіть у другорядній справі. Процеси формування в Україні громадянського суспільства та розбудови правової держави вимагають створення відповідного юридичного підґрунтя, проведення ефективної правової реформи, здатної забезпечити соціальну безпеку і стабільність суспільства, гарантувати права і свободи людини та громадянина.

У цьому контексті важливим є подальше вдосконалення системи та змісту сучасної юридичної освіти, підвищення рівня фахової підготовки юристів. Тому формування якісно нової системи правових знань неможливе без ґрунтовного ознайомлення з політичними та правовими надбаннями людства, правовими цінностями, ідеями, концепціями, уявленнями минулого про право, державу, політику, законодавство. Розв’язати ці питання покликана “Історія політичної і правової думки в Україні”.

У системі загальнотеоретичних юридичних наук “Історія політичної і правової думки в Україні” займає одне із ключових місць. Вона вважається однією із головних професійно-орієнтованих навчальних дисциплін і є обов’язковою складовою сучасної юридичної освіти. І таке відношення не випадкове. Державно-правові концепції в стислій, узагальненій формі відображають ідеали політичних еліт, прагнення представників народних мас, дають відповіді на питання якими повинні бути держава і право, для чого вони існують, яким шляхом вони повинні бути розвинуті до досконалих форм. Від рівня знань ідей, концепцій, теорій про сутність і шляхи розвитку держави і права як найважливіших соціальних інститутів суспільства у значній мірі залежить процес розвитку правової свідомості юриста.

“Історія політичної і правової думки в Україні” за своєю суттю є наукою, яка досліджує, висвітлює історію виникнення і розвитку теоретичних знань українського народу про державу і право. Історичний закономірний процес накопичення людьми вчень, уявлень, ідей про державно-правову дійсність висвітленого в різних наукових розробках. Вивчення історії української державно-правової думки дає можливість з’ясувати процес виникнення та розвитку правових категорій, зрозуміти їх природу, характер взаємозв’язку суспільства, держави, права і особи, сутність різних концепцій праворозуміння.

Вивчаючи і з’ясовуючи сутність держави і права, слід ретельно проаналізувати не тільки апробовані часом і практикою концепції, а й осмислити погляди, теорії, вчення, в яких розглядаються ці суспільні феномени, соціально-економічні, політичні умови, в яких зародилося і виникло те чи інше вчення. Такий підхід сприяє усвідомленню студентами процесу формування загальнолюдських політико-правових цінностей та їх значимості у сучасному суспільному житті.

Особливо роль “Історія політичної і правової думки в Україні” зростає на сучасному етапі державотворення. Вона на сьогодні виконує соціальне замовлення переоцінки, переосмислення класичного державно-правового матеріалу. Завдяки “Історія політичної і правової думки в Україні” проходить коректування стереотипів уявлень про державу і право, політику, демократію, які оцінювалися раніше з класових позицій. Важливе значення ця наука має також для формування, розвитку і закріплення загальної і правової культури, почуття відповідальності та справедливості. Під впливом нових факторів, відносин і потреб суспільного життя ця юридична дисципліна надає нового змісту інститутам правової держави, приватної власності, публічного і приватного права, загальнодозвільному принципу “особі дозволено робити все, що не заборонено законом”, принципу розподілу влади. Крім того, за допомогою своїх методів і прийомів виявляє головне і найбільш важливе у державі і праві, виходячи з юридичної практики.

Вищевказане свідчить про те, що “Історія політичної і правової думки в Україні” має не тільки теоретичне, а й практичне значення. Тому чіткі, всебічні знання її положень повинні бути ґрунтовно засвоєні студентами-юристами.

Вивчення цього курсу має важливе значення для підготовки юристів високої кваліфікації. Без знання теоретичних, фундаментальних основ держави і права неможливо засвоїти положення галузевих, міжгалузевих базових і спеціально-прикладних юридичних наук. Як наука, “Історія політичної і правової думки в Україні” ставить за мету: озброїти студентів знаннями про причини виникнення, сутність держави і права, принципи, закономірності та механізми походження, розвитку і функціонування цих інституцій та інших державно-правових явищ, які містяться у теоретичних вченнях, концепціях, ідеях вітчизняних мислителів, філософів, політиків, юристів.

Формування в Україні громадянського, відкритого, цивілізованого суспільства і розбудову суверенної і незалежної демократичної, соціальної, правової держави неможливо уявити без засвоєння інтелігенцією, елітою, широкими масами національних політико-правових ідей, культури, досвіду, вироблення національної ідеології державотворення.

З’ясовуючи сутність держави і права, необхідно ретельно проаналізувати теорії та концепції, в яких розглядаються ці суспільні феномени, умови, за яких виникло те чи інше вчення, як воно було реалізоване у відповідних правових системах під час формування правових держав, якою мірою воно може бути використане в розбудові національної системи права, формуванні засад правової держави і громадянського суспільства в Україні.

Дослідження та вивчення державотворчих і правових теорій людства має стати підмурком наукової теорії права, держави та законодавства демократичної держави.

Ця навчальна дисципліна підвищує професійний рівень юристів, допомагає орієнтуватися у правовій літературі, сприяє зростанню уміння мислити правовими категоріями, стимулює встановлення режиму законності в діяльності державних органів, громадських організацій, посадових осіб.

Програма “Історія політичної і правової думки в Україні” виходить з основного завдання цього курсу: сприяти забезпеченню підготовки правників високої кваліфікації, готових і здатних брати участь у розбудові суверенної, правової, демократичної держави.

Це завдання може бути виконане найбільш результативно шляхом засвоєння студентами - правниками історії вітчизняних вчень про державу і право та інші правові явища, які, як відомо, якраз і складають предмет даної науки. Урахування саме цих вчень, уявлень, ідей про державно-правову дійсність і використання найкращих гуманістичних і демократичних державно-правових здобутків людської цивілізації у практичному державотворенні – неодмінна умова побудови в Україні держави, яка б могла зайняти чільне місце в європейській, а зрештою у світовій співдружності держав. Крім того такий підхід призведе до формування правової системи, яка б перебувала на рівні широко визнаних сучасних міжнародних стандартів щодо прав людини, прав націй і народів.

Курс “Історія політичної і правової думки в Україні” вивчається студентами старших курсів після опанування таких дисциплін як “Теорія держави і права”, “Філософія права”, “Історія держави і права України”, “Історія держави і права зарубіжних країн”, і передбачає поглиблення загальнотеоретичних юридичних знань, які необхідні сучасному правникові.

Основне завдання “Історія політичної і правової думки в Україні” як навчальної дисципліни, зорієнтувати студентів на формування у них творчо-конструктивного мислення, навичок уважного ставлення до змісту понять і категорій, якими їм доведеться оперувати в процесі навчання і подальшої практичної діяльності.

“Історія політичної і правової думки в Україні” у поєднанні з іншими юридичними дисциплінами історико-теоретичного спрямування сприяє формуванню системного підходу до розуміння таких понять, як «держава», «право», «закон», «демократія», «громадянське суспільство», «правова держава».

Мета вивчення дисципліни – засвоїти величезний вітчизняний політико-правовий досвід попередніх поколінь, який є важливою складовою духовної культури людства. Політико-правові ідеї попередніх віків істотно впливають на сучасні політичні та правові погляди та орієнтації, теорію та практику. У вченнях минулого відображається не тільки шлях прогресу політичної та правової думки, культури людства, але й формування та утвердження загальнолюдських політико-правових цінностей.

Даний курс дає можливість зрозуміти як у боротьбі і зіткненні різних поглядів і позицій одночасно розвивалося пізнання природи держави і права, поглиблювалися уявлення про свободу, справедливість і право, закон і законність, про належний державний устрій, про права і свободи людини, форми і принципи взаємовідносин особи і влади.