КИРИЛО-МЕФОДІЇВСЬКЕ БРАТСТВО ТА ПОЛІТИКО-ПРАВОВІ ПОГЛЯДИ ЙОГО ЧЛЕНІВ

Кирило-Мефодіївське братство та його програмні документи, їх значення в розвитку української правової та політичної думки. “Книга буття українського народу” (“Закон Божий”) та “Статут слов’янського товариства святих Кирила і Мефодія” Головні політичні і правові ідеї в програмних документах Кирило-Мефодіївського братства – національне і соціальне визволення України, скасування кріпацтва, станових привілеїв, проголошення свободи совісті, визволення всіх слов’янських народів та заснування всеслов’янської федеративної спілки на демократичних, християнських та республіканських засадах. Напрямки розвитку політичних та правових ідей Кирило-Мефодіївців: соціальний, освітній, національний, ідея всеслов’янської федерації. Вплив Т.Г. Шевченка на формування національної програми Кирило-Мефодіївського братства (революційно-демократична позиція поета).

Правові та суспільно-політичні погляди Миколи Костомарова. Етнополітичні та правові особливості українського народу в трактуванні Миколи Костомарова. Критичне ставлення до самодержавства, кріпосного права, смертної кари. Ідея юридичної рівності. Свобода господарської діяль­ності, свобода совісті, освіта народ як необхідна умова нового державного устрою. Ідея слов'янської федерації християнських республік, поширення християнського суспільного ладу на весь світ як наслідок здійснення слов'янами християнського заповіту.

Суспільно-політичні погляди Пантелеймона Куліша (хутірна філософія). Ідея відродження України в творчості Пантелеймона Куліша. «Україноцентричний» світогляд П.Куліша.

Конституційні проекти Георгія Андрузького та їхнє значення у становленні українського конституціоналізму. Конституційні проекти Георгія Андрузького – закріплення передових ідей, які були витворені тогочасною європейською та американською конституційною думкою. Ідея ліквідації станового поділу держави та забезпечення рівних прав для всіх громадян. Заперечення членства Росії у федерації народів. Ідея слов'янської конфедерації. Форма державного правління Слов'янських Сполучених Шта­тів – президентська республіка.

Сутність політико-правових ідей Т.Г. Шевченка. Революційний демократизм творчості. Критика політичної системи експлуататорської держави. Ставлення до Запорізької Січі і Б.Хмельницького. Суспільно-політичний ідеал. Самоуправління народу. “Праведний закон”. Погляд на федерацію як засіб державно-правового вирішення національного питання.

Любов до істини в працях Т. Шевченка. Його прагнення незалежної України із справедливим державним устроєм. Перше відображення революційних поглядів в “Кобзарі” та поемі “Гайдамаки”. Уявлення Шевченка про українську націю та роль селянства у її становленні. Перехід процесу національного відродження з царин культури у сферу політичної діяльності внаслідок суспільної діяльності Т.Г. Шевченка. Визволення України з-під національного гноблення – складова частина соціального розкріпачення народів Росії. Заперечення офіційної ідеї про необхідність насамперед надати освіту, відполірувати народ, а потім уже надавати йому свободу.