ДЕРЖАВНО-ПРАВОВА ІДЕОЛОГІЯ ЛІБЕРАЛЬНОГО ТА РАДИКАЛЬНОГО ДЕМОКРАТИЗМУ В УКРАЇНІ

Михайло Драгоманов як основоположник новітньої української політичної теорії та основоположник сучасного українського конституціоналізму. Характеристика конституційних проектів М. Драгоманова. Суспільно-політична діяльність М. Драгоманова. Аналіз творчих надбань М. Драгоманова, який вперше зумів підняти українську проблему на європейський рівень. Критика російських демократів, які не визнавали за українським народом права на політичну і національну незалежність. М.Драгоманов, як борець з польськими демократичними ідеями, які не відмовлялись від претензій на українські землі. Його конституціоналізм. Політична воля і парламентаризм. Права і свободи людини. Федерація і децентралізація. Місцеве самоуправління. Національне самовизначення. Політична боротьба і національна партія. Ставлення до терору. Соціалізм і шляхи його досягнення.

Погляди М. Драгоманова на українську історію (його відмінність від народників), його розуміння геополітичного інтересу України (“Пропащий час”, “Погляд на українську історію”, “Вступне слово”). Драгоманівська концепція федералізму як шлях до визволення України. Ідея спільної боротьби поневолених народів. (“Вступне слово”, “Чудацькі думки”, “Листи на Наддніпрянську Україну”).

“Вольний союз” – “Вільна спілка” – перший модерний конституційний проект у Російській імперії. Права людини у політико-правовій концепції М. Драгоманова. Значення творчої спадщини Михайла Драгоманова для розвитку української правової та політичної думки.

Ліберально-демократичні ідеї В.Антоновича. Ідеї романтичного народництва. Безперервність та цілісність українського історичного процесу від Київської Русі. Зміст громадського принципу: ідеї «широкодіапазонної демократії за активної участі народу, рівних політичних прав і рівності соціальних статусів». Демократичні форми самоврядування. Позитивна роль держави. Держава як одна з вищих форм народного життя. Роль культури у розвитку держави.

С. Подолинський – засновник течії українського соціалізму. Держава і право як історичні категорії, які виникли на новому етапі розвитку суспільства. Закріплення приватної власності на землю як законодавче закріплення основ усякої несправедливості. Ідея знищення приватної власності. Право як продукт розвитку культури і економічного життя суспільства. Значення і роль громади. Громада як політична основа держави. Демократична республіка соціалістичного характеру як найбільш вдала політична форма організації суспільства. Революційний демократизм поглядів. Погляди на сутність держави. Критика конституціоналізму Австро-Угорської монархії. Політичний ідеал. Принцип соціальної справедливості. Погляди на національне питання. Принцип федералізму. Соціалістичні ідеї.

Ідея федеративного устрою слов’янства Остапа Терлецького. Виникнення суспільства, держави та її правової системи як процес інтеграції людей. Критика Австрійської монархії. Ідея громади як демократичного інституту досконалого суспільства. Приорітет колективної (громадівської) власності. Роль робітничого класу в трансформації суспільства від капіталізму до більш досконалого суспільства.

Радикальний демократизм М. Павлика. Ідея суспільного переустрою, побудови демократичного держави соціалістичного характеру. Зміна економічних і соціальних відносин як передумова зміни капіталізму. Ідея знищення приватної власності.

І. Франко, його суспільно-політичні і правові погляди. Соціальний дарвінізм І. Франка. Стаття І. Франка “Поза межами можливого”, як ідеал державної самостійності. Погляди І. Франка на державу, її походження, сутність і форми. Роль і значення економічних відносин. Аграрна проблема в Галичині та її вирішення – одна з головних складових політичних поглядів мислителя. Політико-правова концепція Івана Франка та критика ним марксизму. Питання права, закону у працях І. Франка. Думки щодо національного відродження – федерація – найоптимальніша форма організації суспільства. Критика необмеженої монархії. Справедливість як основа законів. Суспільний ідеал І.Франка – соціалістична держава.

Проблема державності в творчості Лесі Українки. Критика абсолютної монархії. Концепція насильства в походженні держави. Співвідношення людини й держави, свободи і влади. Розуміння поняття свободи особи. Політичні свободи людини і шляхи їх досягнення. Проблема національної свободи.Свобода особистості – широкомасштабне суспільне явище, яке не може бути реалізоване без економічної та політичної свободи. Концепція природного права. Держава з демократичною республіканською формою правління як гарант реалізації прав людини.