ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ ПЕРІОДУ ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

Російська Лютнева революція як передумова становлення української державності. Діяльність Тимчасового уряду та утворення Центральної Ради та Генерального Секретаріату. Утворення політичних партій та організацій (Товариство Українських поступовців, партія соціалістів-федералістів, соціал-демократична робітнича партія, Українська партія соціалістів-революціонерів, Українська партія самостійників і соціалістів). Український національний конгрес, вибори нового складу Центральної Ради. І Всеукраїнський військовий з’їзд, обрання Генерального військового комітету. ІІ Всеукраїнський військовий з’їзд на підтримку автономії України. Симон Петлюра – голова Українського генерального військового комітету. М. Грушевський – перший президент України, його соціалістичні погляди та ідея автономії України у складі Російської федеративної демократичної республіки.

Політичні та правові погляди М. Грушевського. Проблеми права та держави у творчості М. Грушевського. Втілення ідей українських соціалістів в законодавчих актах Української Народної Республіки. Земельний Закон – скасування права приватної власності на землю.

Політичні та правові погляди В. Винниченка. Конституційні теорії В.Винниченка. Необхідність гармонійного поєднання відродження нації з соціальним визволенням. Його праці “Відродження нації”, “Конкордизм”, “Заповіт борцям за визволення” – осмислення уроків української історії та визначення ролі української еміграції у становленні незалежної держави. Ідея суверенітету України. Універсали Центральної Ради та Конституція УНР.

Політико-правові погляди П. Скоропадського. Українська держава Павла Скоропадського. Відмінність політики Гетьмана від політики ЦР. Законодавство Української Гетьманської держави: визначення правових основ законодавчої діяльності – “Грамота до всього українського народу”, “Закон про тимчасовий державний устрій України”, маніфест “Про тимчасовий державний устрій”. Законодавча діяльність Української Держави. Відновлення права приватної власності. Система права держави (конституційне, цивільне, кримінальне право). Головні завдання внутрішньої політики – зміцнення державної влади, ліквідація анархії, відновлення приватної власності на землю, фабрики і заводи. Повна орієнтація Скоропадського на Німеччину у зовнішній політиці. Політика німецьких властей в Україні. Соціальні та політичні причини ліквідації Української Держави Павла Скоропадського.

Директорія УНР: національна ідея. Утворення та діяльність Директорії. Перші директори – В. Винниченко, С. Петлюра, Ф. Швець. Політична характеристика періоду захоплення Директорією влади. Зовнішня політика Директорії: Варшавський договір та його територіальні умови.

Соціалістичні ідеї М. Туган-Барановського. Ідеї рівності, узгодження індивідуальної свободи і суспільного інтересу. Держава заснована на праві, в якій «забезпечується царство соціальної свободи».Критика капіталістичної держави. Централізація влади. Державне право на виключне право на засоби виробництва і продукти суспільної праці. Ефективна система місцевого самоврядування.

Виникнення та діяльність політичних партій в України. Українська соціал-демократична робітнича партія. Ідеал – федеративна демократична Російська республіка, законодавча влада в якій належала б представницькому органові. Україна – права широкої автономії.

Українська партія соціалістів-революціонерів. Суспільний ідеал – соціалістичний лад. Право кожної нації на самовизначення. Федерація рівноправних демократичних республік, утворених за національно-територіальним принципом із міжнародним забезпеченням прав національних меншин на основі екстериторіальності (національно-персональної автономії). Демократична форма правління (без президента). Поділ влади.

Українська партія соціалістів-федералістів. Федералізм як спосіб оновлення людського життя. Основи законотворчого процесу. Право законодавчої ініціативи: Вседержавний парламент, Кабінет міністрів і кожний автономний штат. Законодавче закріплення особистих і політичних прав громадян, промислова та аграрна реформи.

Українська народна партія. Ідея незалежної держави. Побудова самостійної та суверенної України з вільним політичним та економічним розвитком. Незмінність суддів як гарантія законності й правового порядку в державі. Вдосконалення освіти, підвищення свідомості громадян.

Українська партія самостійників-соціалістів як партія працюючої маси українського народу Соціалізм як суспільний ідеал.

Українська федеративно-демократична партія. Основна ідея державотворчої концепції –скасування унітарної форми державного устрою Росії та побудова в її межах федерації автономних областей, до складу якої увійде і Україна. визнавалися Загальнолюдські вимоги свободи і рівності всіх громадян у всіх сферах соціального життя, в тому числі й можливість національного самовизначення як головний принцип внутрішньої політики федерації. Роль політичних партій у розвитку національної державно-правової ідеології.