ТЕМА 9.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВІ КОНЦЕПЦІЇ В УКРАЇНІ ПЕРШОЇ ПОЛОВИНИ ХХ СТОЛІТТЯ

Юліан Бачинський та його праці, в яких обумовлюється ідея державної самостійності. Праця “Україна irredenta” – перше теоретичне обґрунтування необхідності української державної самостійності, яке базувалося на марксистській ідеології. Загальна характеристика політичних та правових ідей цієї праці.

Консерватизм як течія суспільно-політичної та правової думки. Ідеологія консерватизму. Причини виникнення і розвитку цієї течії. Розвиток українського консерватизму в ХХ столітті.

Творчість В. Липинського, її значення. Теорія Української Трудової Монархії В. Липинського, її характеристика та значення в українській політичній та правовій думці. Ідеал для України – спадкова монархія на чолі з гетьманом. “Шляхта на Україні” – ідея участі шляхти у національному і політичному відродженні в Україні. Преконання, що незалежна Україна повина створити військовий союз із Росією та Білорусією. Збірники праць, які присвячені історії України. Публіцистична діяльність В. Липинського, його політичні погляди та переконання. Погляди В. Липинського на державу. На його думку, держава виникає в результаті завоювання, а не саморозвитку суспільства. Виділення Липинським трьох типів державного устрою: монархії, демократії з республікою та охлократії з диктатурою. Держава за Липинським це перш за все влада, територія, громадянство. Необхідність існування української держави для збереження української нації.Елітастична теорія держави В.Липинського. «Класократична» версія В.Липинський про загрози українській державності Консервативні погляди В.Липинського.

Значення творчої спадщини В. Липинського та її актуальність для сучасного стану державотворення на Україні.

Зародження соціалістичного напрямку в українській правовій та політичній думці. Сергій Подолинський – засновник течії українського соціалізму. Заперечення ним марксистської теорії. Праці Подолинського “Про хліборобство”, “Життя і здоров’я людей на Україні”. Ідеал Подолинського – суспільство, де народ сам управляє і керує всіма процесами суспільного життя: економічними, політичними та культурними справами. Прихильність до позицій федералізму – централізованого управління суспільно–політичним життям.

Причини виникнення комуністичного напрямку в українській правовій і політичній думці. Загальна характеристика українського комунізму як окремого напрямку правової та політичної думки. Праця Шахрая та С. Мазлака “До хвилі. Що діється в Україні та з Україною” як програмний документ комуністичного напрямку (“боротьбисти”, КПБУ, УКП) та особливості їх політичних програм. Значення цієї праці в історії української правової та політичної думки. Українські політичні партії комуністичного напрямку та особливості їхніх політичних програм.

М. Скрипник, його роль та значення у становленні та розвитку українського комунізму. Загальна характеристика його політичних та правових поглядів. Національне питання як основа політично-правової концепції М. Скрипника.