ТЕМА 4.

ДЕРЖАВНО-ПРАВОВА ДУМКА КОЗАЦЬКО-ГЕТЬМАНСЬКОЇ ДОБИ

Утворення українського козацтва та Запорізької Січі, та її претендування на статус національної автономії. Перетворення козацтва у виразника загальнонаціональних інтересів українського народу. Статус козацтва як поєднання статусів дворянства і селянства.

Становлення державницької програми Богдана Хмельницького, її суть і етапи реалізації. Держава Б.Хмельницького, як перша держава в Європі, яка утворилась на національній основі. Еволюція державницької ідеї Богдана Хмельницького. Гетьман війська запорізького – суб’єкт політичної влади в Речі Посполитій. Розроблення та прийняття військового статуту – “Статті про устрій війська запорізького” Міжнародні зв’язки Української держави Б. Хмельницького та становлення української геополітичної концепції. Договори з Туреччиною, Московською державою, Швецією, іншими державами. “Березневі статті” Хмельницького та головні політичні і правові ідеї, що знайшли закріплення в цьому документі, його пізніші інтерпретації. Подальший розвиток державницьких ідей в Україні в період Руїни.

Державно-правова концепція Петра Дорошенка. Політична діяльність Івана Мазепи та його вплив на розвиток української політичної та правової думки. Доба І. Мазепи, сутність її політико-правової ідей – прагнення Мазепи створити на Україні аристократичну державу. Ігнорування народних інтересів. Ідея об’єднання українських земель та відновлення державності під протекторатом шведського короля.

Гадяцька угода 1658 року – важливий етап в українському державотворчому процесі XVII ст. Головні політичні і правові ідеї даної угоди та їх наслідки.

Конституція П. Орлика, її значення і зміст. П. Орлик – гетьман козацької держави. Основні концептуальні моменти конституції П.Орлика – визначення основ демократизму, представницького самовладдя, міжнародного становища та внутрішньої політики держави. Правове регулювання основних проблем: виключні права православної віри в Україні національно-державний суверенітет країни, відновлення добросусідських відносин із Кримським ханством. Принцип поділу влади на законодавчу, виконавчу і судову. Правове регулювання проблем соціально-економічного життя країни, ідея соціального захисту знедолених, їх прав. «Вивід прав України» – обґрунтування права українського народу на свою державність, захист своєї свободи, вибір своїх союзників. Концепція невідчужуваних прав нації, пріоритету норм природного, державного і міжнародного права.

Перша українська політична еміграція. Зародження в Україні вищої освіти. Перші навчальні заклади. Правничі науки. Роль Києво-Могилянської академії в розвитку вітчизняної політичної і правової думки. Петро Могила і його вклад в розвиток взаємовідносин церкви і держави: підвищення ролі православної церкви в державі і суспільстві.

Ліквідація Запорізької Січі та занепад української держави. Козацькі літописи та їхнє значення у розвитку української правової і політичної думки.