Тема 2. Держава і право Стародавнього Єгипту

 

Семінарське заняття

План семінарського заняття

1. Виникнення та розвиток держави.

2. Суспільний устрій в Стародавньому Єгипті.

3. Державний лад в Стародавньому Єгипті.

4. Суд та збройні сили.

5. Право Стародавньому Єгипті.

 

При вивченні даної теми необхідно послідовно охарактеризувати державно-правовий розвиток Давнього Єгипту. У процесі вивчення Давнього Єгипту необхідно розглядати виникнення номових утворень, процес об'єднання Верхнього і Нижнього царств у єдину державу, проаналізувати державний лад централізованої єгипетської держави, розглянути особливості станово-класової структури суспільства, а також дати характеристику праву Давнього Єгипту.

Слід звернути увагу на специфічні риси політичної організації. Розвиток землеробства, іригаційна система. Формування поняття “східна деспотія”. Влада фараонів. Апарат управління державою. Реформи Ехнатона. Характеристика правової системи. Поняття правової норми та правопорушення в Стародавньому Єгипті.

Самостійна робота

1. Класи у Єгипті.

2. Причини занепаду Єгипетського царства.

3. Реформа Ехнатона.

4. Особливості судового процесу.

5. Злочини та покарання у Стародавньому Єгипті.

 

Суспільство у Стародавньому Єгипті поділялось на три основні класи: рабовласники, раси та селяни. Рабовласники в свою чергу мали у своїй власності землі, рабів, знаряддя правці, худобу, золото. Селяни володіли невеликими наділами землі, знаряддями праці та худобу. В свою чергу у рабів була відсутня будь-яка власність, вони самі належали рабовласнику.

Основними причинами занепаду Єгипетського царства були постійні війни, що підривали сили Єгипту, селяни, що воювали, гинули, і як результат не обробляли землю. Селянські господарства розорялися, бідняки та раби постійно піднімали повстання. Підкорені народи нароби боролися за свободу, для їхнього приборкання доводилось утримувати велику армію найманців, що

Царювання Ехнатона стало часом неймовірної релігійної реформи, яка потрясла всі засади традиційного староєгипетського суспільства, цивілізації і культури. Переосмисливши стародавнє вчення геліопольського жрецтва про ключову роль сонячного божества, цар закрив храми богів, замість культів яких було встановлено державне шанування бога Атона. Була змінена і ідеологія царської влади: цар і цариця, що спрадавна почитали як земні втілення Хора і Хатхор, відтепер іменували себе божествами Шу і Тефнут – безпосередніми дітьми сонячного бога. На п'ятому році правління Аменхотеп IV змінює своє ім'я, що переводиться як «Амон задоволений», на Ехнатон – «бажаний Атону». Зміні піддаються і імена найближчих родичів фараона, у тому числі його головної дружини Нефертіті, що одержала нове ім'я Нефернефруатон. Батьком фараона проголошується бог Атон.

 

Запитання для самоконтролю

1. Періоди становлення Стародавнього Єгипту.

2. Загальна характеристика державного та суспільного ладу Єгипту.

3. Особливості формування системи державного управління.

4. Основні реформатори держави.

5. Судочинство у кримінальних та цивільних справах.

6. Внесок законодавства Стародавнього Єгипту у світову систему права.