Тема 8. Податкова система країн Стародавнього Світу

 

Семінарське заняття

План семінарського заняття

1. Історія виникнення податків.

2. Види податків.

3. Податкові органи.

4. Відповідальність за ухилення від сплати податків.

 

Першими джерелами податків були оподатковувані базові цінності: земля, худоба, раби. І самі податки були «прямими», справлялися безпосередньо з громадян, що одержують прибуток від майна.

Податки є тим рушійним елементом не тільки у вдосконаленні форм держави та права, а й взагалі суспільства з його різноманітними потребами та інтересами.

Під час підготовки до семінару слід звернути увагу на історію виникнення податків, податкові органи країн Стародавнього Світу та міра відповідальності за не сплату податків. Студент має розрізняти Основні види податків та джерела їх виплат.

 

Самостійна робота

Повноваження податкових органів.

 

У кожній державі Стародавнього Світу існувала своя система податків та зборів та, відповідно, уповноважені органи, які здійснювали нагляд за їх сплатою. Зазвичай, основним обов’язком таких органі було здійснення нагляду за сплатою податків, контроль за видатками, складання кошторису прибутків та витрат, прогнозування майбутніх врожаїв та прибутків.

Осіб, яких призначали на посаду збирача податків проходили спеціальну підготовку та перевіряли на чесність.

Індивідуальна робота

Еволюція вчення про податки.

 

Теорія податків має багатовікову історію, нерозривно пов'язану з організацією державного устрою. Основоположним моментом розвитку фіскальної політики в цілому, і податків зокрема, завжди була спрямованість держави на контроль і поліпшення економічної ситуації, яка складалася за певних обставин. Найбільш вагомою та найпершою причиною, що змусила державні формування акцентувати увагу на економічному середовищі, стали військові дії, які вимагали значного фінансування витрат на їх проведення. Саме це стало першопочатковим поштовхом до створення системи відносин між населенням країни та її управлінським апаратом у вигляді системи податків і зборів, які поступово стали називатися фіскальною політикою держави.

При дослідженні питання розвитку теорії податків та оподаткування, науковці виділяють два етапи:

1. Період письмових згадок про податки, які ґрунтуються на релігійних догматах або випливають із нагальних потреб. У них фіксувався факт стягнення без науково доведеного обґрунтування.

2. Період наукового обґрунтування категорій отримання доходів об'єднаннями публічного характеру. Відбувається зародження власне фінансової науки з елементами теоретичного обґрунтування податків.

 

Запитання для самоконтролю

1. Податкова політика, як головний інструмент держави.

2. Поняття податків та їх роль у розвитку держави.

3. Особливості податкових органів Стародавнього Світу.

4. Джерела сплати податків.