Тема 9. Держава і право франків

 

Семінарське заняття

План семінарського заняття

1. Виникнення держави і права у германців, загальна характеристика.

2. Особливості утворення держави у франків.

3. Суспільний лад.

4. Державний устрій.

5. Джерела та характерні риси права.

 

Під час підготовки до семінару слід звернути увагу на основні етапи виникнення і розвитку франкської держави і права. Досить цікавим є порядок формування державного апарату. За формою правління держава франків була ранньофеодальною монархією. Король зосередив майже всі функції державного управління. Він виступав, передусім, як «охоронець миру». Вища судова влада належала монарху. Він здійснював її разом з представниками знаті. Королівська рада розглядала найбільш небезпечні правопорушення Також необхідно дослідити такі питання: основні положення реформи Карла Мартелла (715 – 741 рр.); утворення Франкської імперії; суспільний лад франкської держави, джерела та основні риси права.

Самостійна робота

1. Реформа Карла Мартелла.

2. Верденський договір.

3. Карл Великий та його судова реформа.

4. Васалітет.

5. Салічна правда.

 

Важливий вплив на характер формування феодальних відносин мала реформа Карла Мартелла.

Коли К. Мартелл прийшов до влади і став майордомом Франкського королівства (715-741 рр.), яке знаходилось на межі розпаду, воно втратило владу в зарейнських землях, йому загрожувало кінне військо арабів, які у 711 р. ввірвались із Африки в Іспанію і захопили більшу частину Піренейського півострова.

З метою створення кінноти, а також зміцнення своєї соціальної бази К. Мартелл передав багато церковних і монастирських земель представникам франкської знаті, які, у свою чергу, роздавали ці землі у вигляді бенефіції особам, які повинні були відбувати військову кінну службу.

Верденський договір – домовленість про розділ імперії Карла Великого між трьома синами Людовіка Благочестивого: Лотарем I, Карлом Лисим та Людовіком II Німецьким. Підписаний 11 серпня 843 року у місті Верден, що у сучасній Франції.

Відповідно до договору, землі Франкського королівства були розділені так: Лотару дістались центральні області: центральна Італія, землі вздовж Рони та лівого берега Рейну, Ельзас, Бургундія, Прованс та деякі інші землі. Крім того до його відійшов імператорський титул батька; Карлу Лисому відійшли землі на заході від Рейну: Нейстрія, Аквітанія, Герцогство Васконія, Іспанська марка; Людовіку II Німецькому відійшли землі за схід від Рейну: Алеманія, Саксонія, Баварія та ряд інших територій.

Після розподілу утворилось три держави: Серединне королівство, Західне Франкське королівство та Східне Франкське королівство.

«Салічна правда» не єдиний збірник судових звичаїв у германських племен доби раннього Середньовіччя. Найважливішим джерелом права до «Салічної правди» у Франкській державі були так звані варварські правди — записи звичаєвого права варварських племен.

Індивідуальна робота

Варварські правди.

 

Варварськими правдами називаються ранньофеодальні юридичні кодифікації германських народів. Найбільш ранньою з них вважається т. зв. «Салічна правда» (Lex Salica), датована V ст. Приблизно тоді ж, у V-VI ст., з'явилися Ріпуарська та Бургундська правди. Дещо пізніше були укладені англосаксонські судебники, германські та кельтські юридичні збірники (ірландський, аллеманський, баварський) та ін.

Створення перших варварських правд збігалося у часі із завоюваннями, за яких варварські племена прискорено проходили період розкладу родового ладу і переходу до раннього феодалізму.

 

Запитання для самоконтролю

1. Походження та періодизація франкської держави і права. Характерні риси феодальної держави і права.

2. Суспільний і державний лад франків.

3. Джерела – форми та джерела – пам’ятки франків.

4. Право власності за «Салічною правдою».

5. Сімейне право франків.

6. Кримінальне право франків.