Тема 18. Держава і право США Новітнього часу

 

Семінарське заняття

План семінарського заняття

1. Централізація державної влади. Новий курс президента Ф.Д. Рузвельта.

2. Зміни в Конституції.

3. Партійна система і її вплив на формування державних органів.

4. Місцеве управління, суд, поліція.

5. Характеристика основних джерел і галузей права.

6. Податкова система США.

 

Вивчення історії державно-правового розвитку США в сучасний період має велике значення, оскільки це одна із найбільш розвинених, з цікавими державно-правовими інститутами та давніми демократичними традиціями держава.

Завданням даного семінару є висвітлення соціально-економічного і політичного розвитку країни в період після першої світової війни до наших днів, важливих змін в державному устрої і політичному режимі США на цей час. Під час підготовки до семінару студенту слід уважно вивчити першоджерела, зокрема, ще раз прочитати конституцію США, знати зміст і значення усіх поправок до неї, показати застосування конституції на практиці. Зверніть увагу на такі тенденції розвитку державного життя, як централізація державного апарату, посилення президентської влади тощо. Поясніть причини появи у післявоєнний час антидемократичного законодавства; спробуйте розкрити суть і шляхи розвитку американської демократії в сучасний період, порівняти її з процесом становлення демократії в Україні, можливість і доцільність запозичення суспільно-політичного та державно-правового досвіду такої країни як США.

 

Самостійна робота

1. Особливості соціально-економічного розвитку США новітнього періоду.

2. Зміни у соціальній структурі США протягом другої половини ХХ ст.

3. Федеральний закон та закони штатів.

4. Цивільне, трудове та кримінальне право США.

5. Основні напрями державно-правового розвитку США у кінці ХХ – на початку ХХІ ст.

 

США вступили в ХХ ст. як найбільша індустріально-аграрна держава. Бурхливий економічний розвиток, характерний для США в останні десятиріччя ХІХ ст., продовжувався з такою ж інтенсивністю на початку ХХ ст. У Сполучених Штатах продовжували діяти багато попередніх факторів, що обумовили прискорений економічний розвиток після Громадянської війни. Швидкими темпами відбувався процес індустріалізації, продовжувався розвиток високотоварного фермерського господарства, зберігався надзвичайно ємкий внутрішній ринок. Створення могутніх монополістичних об’єднань у період 1898 – 1903 рр. набуло особливо широкого розмаху. На початку ХХ ст. у США створюються могутні трести, які стали монополістами в різних галузях виробництва. Першим в історії США і найбільшим корпоративним об’єднанням у металургії став Стальний трест (Ю.С. Стіл корпорейшн) з капіталом 1 млрд. дол. Другим провідним монополістичним об’єднанням був родоначальник трестів нафтовий трест Джона Рокфеллера «Стандарт ойл», який розвивався швидкими темпами.

Перехід до панування монополій корпоративного виробництва і фінансової олігархії суттєво вплинуло на систему економічних відносин, у Сполучених Штатах.

Своєрідність американського права, як і англійського, полягає у тому, що в законах відтворюються норми, сформовані судовою практикою. Норми, вироблені законодавцем, входять до системи американського права лише після їх кількаразового застосування і роз'яснення судами, коли виникає можливість посилатися не на самі норми, а на судові рішення, прийняті на їх основі. Відомий компаративіст Рене Давид підкреслює цю особливість такими словами: «Якщо немає прецедентів, американський юрист охоче скаже: «З цього питання право мовчить» – навіть якщо існує цілком очевидна норма закону, що стосується даного питання».

Високе місце судового прецеденту в ієрархії джерел американського права і законодавства США визначається низкою чинників. По-перше, Верховний суд США є одним з інтерпретаторів тексту федеральної Конституції внаслідок належного йому права конституційного нагляду (в США немає спеціального конституційного суду). По-друге, Конституція містить положення загального і невизначеного характеру, що потребують конкретизації, яку здійснюють у формі судового тлумачення їх змісту в зв'язку з виникаючими конкретними казусами. По-третє, законодавець відчуває ускладнення при регулюванні суспільних відносин, яке лише в загальному вигляді «позначено» у Конституції. Тому в збірниках рішень Верховного суду США містяться тлумачення і визначення майже всіх аспектів діяльності федеральної законодавчої влади.

Індивідуальна робота

Законом Тафта-Хартлі (1947 р.)

 

Законом Тафта-Хартлі був налагоджений ретельний контроль держави за регулюванням трудових відносин. У США що п'ять років перевидається федеральний Звід законів. Потреба у регулюванні складних і взаємопов'язаних сфер соціального життя та правового спілкування викликали появу такої комплексної галузі права, як ділове право, антимонопольне право, права юридичних осіб. Акціонерні товариства (корпорації) в США є товариствами з обмеженою відповідальністю (відповідальність визначається кількістю акцій). Вони поділяються на корпорації та. фірми. Фірми є товариствами з повною відповідальністю за борги, оскільки майно фірми вважається спільною власністю.

Запитання для самоконтролю

1. Причини Великої американської депресії.

2. Головні напрями «Нового курсу» Ф. Рузвельта:

а) реформування банківсько-фінансової системи;

б) реформування промисловості. «Кодекси чесної конкуренції»;

в) реформування аграрної сфери;

г) реформування соціальної сфери та профспілкових відносин. Закон Вагнера 1935 р.

3. США у період Другої світової війни.

4. Право США у першій половині ХХ ст.:

а) джерела права;

б) розвиток делегованого законодавства;

в) цивільне право;

г) кримінальне право.