Тема 19. Держава і право Німеччини Новітнього періоду

 

Семінарське заняття

План семінарського заняття

1. Революція в Німеччині 1918 року та її наслідки.

2. Встановлення фашистської диктатури.

3. Крах фашистської диктатури. Проголошення Федеративної Республіки Німеччини.

4. Проголошення Німецької демократичної республіки. Об`єднання Німеччини.

5. Судові та правоохоронні органи Німеччини.

6. Податкова система Німеччини.

 

Необхідно дати характеристику причин і суті демократичної революції в Німеччині, показати утворення республіки, прийняття та зміст Веймарської конституції, розкрити соціальні корені фашизму, причини встановлення його в Німеччині, показати особливості соціально-економічного і політичного розвитку, які сприяли встановленню фашистської диктатури, дати характеристику фашистської держави і права в Німеччині. Варто порівняти цей режим з іншими тоталітарно-шовіністичними державами і режимами, наприклад, сталінським та ін.

Розглядаючи наслідки Другої світової війни, необхідно з’ясувати причини розколу Німеччини, шляхи розвитку держави і права в умовах існування двох німецьких держав ФРН і НДР (на основі порівняльного аналізу). Внаслідок глибокої соціально-економічної та політичної кризи тоталітарні режими Східної Європи зазнали краху, результатом чого стало падіння комуністичного режиму НДР та об’єднання Німеччині. Необхідно прослідкувати усі ці події та проаналізувати основні процеси, проблеми державно-правового розвитку об’єднаної Німеччини.

При розгляді даного питання необхідно спочатку засвоїти результати Потсдамської конференції, яка визначала принципи управління і поділ сфер впливу на території Німеччини ніж державами переможницями. Далі слід розглянути процес об’єднання західних зон окупації і особливості утворення на території радянської зони окупації Німецької демократичної республіки. При цьому потрібно засвоїти зміст Конституції НДР 1949р. Крім того, необхідно розглянути процес об’єднання німецьких держав в єдину державу.

 

Самостійна робота

1. Характеристика Веймарської конституції.

2. Веймарський мирний договір 1919 р.

3. «Ніч довгих ножів».

4. Характеристика права фашистської Німеччини.

5. Порівняльна характеристика Конституції ФРН та Конституції НДР 1949 р.

 

Конституція 1919 р., увійшла в історію під назвою Веймарської (за місцем її прийняття), стала однією з найбільш демократичних конституцій, відомих в цей час буржуазним країнам. Вона розроблялася в умовах, коли революція в Німеччині ще не було придушено, що й знайшло відображення у демократичній, суто компромісному зміст її положень, у закликах до «громадянського миру», «співпраці всіх класів», до «свободи» і «справедливості».

Зміст Конституції було обумовлено не тільки зіткненнями інтересів і угод різних соціально-політичних сил у Національних зборах, а й тими кардинальними соціальними та політичними змінами, які відбулися в Німеччині в переломний період її історії з листопада 1918 р. по червень 1919.

Проект конституції був складений протягом кількох днів на основі розробленого ним раніше з власної ініціативи проекту і після доробки, в якій брав участь як представник уряду М. Вебер, був направлений в СНУ під назвою «Проект майбутньої конституції (загальна частина)».Він складається всього з 68 статей. «Попередній проект» конституції містив три розділи: «Імперія і вільні німецькі держави», «Рейхстаг», «Імперський президент і імперський уряд».

«Ніч довгих ножів» – образна назва чисток проведених в Нацистській Німеччині з 30 червня до 2 липня 1934 р. Основна частина страчених належала до організації СА (парамілітарної організації НСДАП).

Гітлер вдався до чисток в СА та стратив її лідера, Ернста Рема, оскільки вбачав у незалежності організації та схильності її членів до вуличного насильства загрозу особистій владі. Також він прагнув заспокоїти командування збройними силами, Рейхсверу, яке побоювалось амбіцій Рема підпорядкувати та поглинути Рейхсвер в СА. Також Гітлер скористався чистками аби позбутися супротивників свого режиму, особливо прибічників віце-канцлера Франца фон Папена, та поквитатись зі старими ворогами.

За час проведення операції було страчено 85 чоловік, однак остаточна кількість загиблих може сягати сотень, понад тисячу було заарештовано. Більшість страт була здійснена СС (нім. Schutzstaffel) та Гестапо (нім. Geheime Staatspolizei). Чистка підсилила та консолідувала підтримку Гітлера в Рейхсвері. Також вона забезпечила юридичні умови для нацистського режиму, оскільки суди, в прагненні догодити та показати свою лояльність режимові, скасували перепони позасудовому переслідуванню.

Індивідуальна робота

Постдамська конференція.

 

Потсдамська конференція – конференція керівників трьох союзних держав-переможниць у Другій світовій війні – СРСР, США, Великої Британії.

Конференція відбувалася від 17 липня до 2 серпня 1945 року. У роботі конференції брали участь Голова Ради Народних Комісарів СРСР Йосип Сталін, Президент США Гаррі Трумен, Прем'єр-міністри Великої Британії Вінстон Черчилль та Клемент Еттлі. На ній були прийняті рішення про денацифікацію, демілітаризацію, демократизацію Німеччини та її поділ на чотири зони окупації, знищення німецьких монополій, репарації, про західний кордон Польщі, про вступ СРСР у війну проти Японії та розглянуті інші питання.

 

Запитання для самоконтролю

1. Державно-правовий розвиток Німеччини.

2. Політико-правові наслідки листопадової революції 1918 р.

3. Державний лад Веймарської республіки та Конституція 1919 р.

4. Політико-правові аспекти приходу нацистів до влади.

5. Зміни у Конституції 1919 р.

6. Державний лад Третього рейху. Репресивно-каральна система нацистської Німеччини.

7. Право Німеччини