Структура органів влади.

6. Основні джерела та риси права.

7. Правоохоронні орган Англії.

8. Податкова система Великої Британії.

 

Аналізуючи державно-правовий розвиток Великобританії, потрібно визначити, що друга половина XX – початок XXI ст. відзначені процесом зміни британських урядів (лейбористи і консерватори), що по-різному відносилися до тактичних питань розвитку країни. Однак в основних питаннях у них спостерігалась фактична єдність поглядів. Так, потрібно вказати, що після Другої світової війни в Англії було сформоване уряд лейбористів. У зв'язку з цим слід проаналізувати процес масштабної націоналізації промисловості і фінансової сфери. У державі збільшилася кількість управлінських структур, зросла армія чиновників, внаслідок чого збільшилися податки.

Особлива роль у вивченні державно-правового розвитку Великобританії належить політиці консервативного уряду М. Тетчер, що прийшла до влади в 1979 р. З огляду на означене необхідно проаналізувати внутрішню політику уряду консерваторів і вказати на початок масштабної денаціоналізації.

В галузі цивільного права англійське законодавство все частіше зіштовхувалося з питанням про співвідношення прав власника й орендаря. Ще більш яскравим прикладом соціалізації власності було нове для англійського права законодавство про націоналізацію промисловості.

При розгляді кримінального права Великобританії важливо проаналізувати діяльність створеної в 1965 р. правової комісії, що була покликана підготувати кодифікацію права країни. До 1985 р. проект Кримінального кодексу був підготовлений, проте його прийняття загальмувалося. Дуже важливо проаналізувати закон про кримінальне право 1967 р., що скасував розподіл усіх злочинів на фелонію та місдімінор, та скасування у 1945 р. зради як складу злочину. У 1969 р. в Англії була скасована страта, а найбільш тяжким видом покарання стало позбавлення волі.

 

Самостійна робота

1. Зміни в апараті державного управління та у соціальній структурі Англії на протязі другої половини ХХ ст.

2. Характерні риси англійської парламентської демократії.

3. Основні напрями державно-правового розвитку Англії у кінці ХХ – на початку ХХІ ст.

 

Завершення Першої світової війни принесло Великобританії розширення її колоній, репарації з Німеччини й усунення в особі цієї держави найважливішого європейського конкурента. Після війни Великобританія впевнено посіла друге місце після США за показниками економічного росту. Але участь у минулій війні все ж давалася взнаки, бо скоротився експорт, почалися масові незадоволення у вигляді страйків. Це посилило позицію лейбористської партії. Лейбористи ввели допомогу з безробіття, 7-годинний робочий день, знизили акцизи на цукор і чай.

У 1924 р. уряд лейбористів пішов у відставку, на зміну якому прийшли консерватори, за часів урядування яких відбувся найбільший страйк - 3 млн. шахтарів (травень – грудень 1926 р.). Як наслідок, законом 1927 р. було заборонено загальні страйки під загрозою судового переслідування. Найважливішими змінами у державотворенні періоду між двома світовими війнами були виборчі реформи 1918 та 1928 рр., посилення ролі уряду, присвоєння ним деяких функцій, які до того часу виконував парламент.

 

Запитання для самоконтролю

1. Особливості державного розвитку Англії у міжвоєнний період.

2. Вестмінстерський статут 1931 р.

3. Зміни в апараті державного управління та у соціальній структурі Англії протягом другої половини ХХ ст.

4. Характерні риси англійської парламентської демократії.

5. Соціальне законодавство.

6. Основні напрями державно-правового розвитку Англії у кінці ХХ – на початку ХХІ ст.