Встановлення та зміна атрибутів файлів через оболонку Norton Commander v.5.0

В попередніх частинах посібника було введене поняття атрибуту файла. Сказано було й те, що атрибути встановлюються і знімаються зовнішньою командою DOS attrib. В оболонці також можна змінювати атрибути файлів, до того ж їх можна міняти як в окремому файлі, і в групі файлів.

Для того, щоб в NC змінити атрибути окремого файлу, потрібно:

1. Встановити на нього курсор.

2.Натиснути F9, для входження у верхнє меню.

3.Вибрати пункт Files, а в ньому підпункт File Attributes.

4.Відкривається вікно, показане на мал. 3.17, в якому вже існуючі атрибути, відмічені. За допомогою клавіші пропуск встановлюємо або знімаємо потрібний атрибут. Після цього потрібно перейти на кнопку Set і натиснути J.

Коли міняємо атрибути в групі файлів, то попередньо їх потрібно відмітити, а вже Мал. 3.17.

 

Вікно зміни атрибутів тоді ввійти в меню окремого файла.

Коли міняємо атрибути в групі файлів, то попередньо їх потрібно відмітити, а вже тоді ввійти в меню.

В NС на каталоги атрибути встановити (зняти) неможливо. Якщо курсор знаходиться на каталозі, або каталог відмічено в групу, то атрибути встановлюються не на каталог, а на файли, що в ньому знаходяться.

При зміні атрибутів групи файлів (або файлів у відміченому каталозі) вікно атрибутів має дещо інший вигляд (мал. 3.18). В цьому вікні, в колонці Set відмічають атрибути, що встановлюємо, а в колонці Clear, що знімають.

 

Якщо серед відмічених є каталоги, то обов'язково потрібно відмітити опцію Include subdirectories. Крім того на відмічені файли можна встановити обмеження, відфільтрувавши частину з них. Для цього, потрібно натиснути кнопку Filters, відкриється однойменне вікно, робота з яким, описана в розділі 3, даної частини ("Види панелей NC. Дії над панелями"). Встановивши всі необхідні опції натискають кнопку Set.

В NC, крім атрибутів файлів є ще поняття "схований файл". Це режим, коли файли з атрибутами "невидимий" та "системний" не видно в панелях. Коли цей режим відключений, то файли з даними атрибутами видно, але справа від їх імен стоїть спеціальний символ у вигляді сіточки.

 

 

Мал. 3.18. Вікно зміни атрибутів групи файлів

 

Для того, щоб сховати "невидимі" та "системні" файли, потрібно виконати наступні дії:

1. Зайти у верхнє меню і вибрати пункт Commands, а в ньому підпункт Configuration.

2. Потім вибрати пункт Panel Options

3. В діалоговому вікні потрібно зняти відмітку з опції[ ] Show hidden files. Потім натиснути OK і ще раз ОК, у меню Configuration

Для того, щоб показати сховані файли, потрібно виконати зворотну операцію, і відмітити опцію [х| Show hidden files.

Єдиним випадком, коли в ТЧС не знищуються каталоги, є випадок, коли в них присутні "заховані" файли.

4.12. Операції архівування та розархівування файлів через оболонку Norton Commander v.5.0

В оболонці NC, можна здійснювати ще одну цікаву та важливу операцію - це архівування та розархівування файлів.

Архівування - це процес стискування інформації з метою економії дискового простору.

Сам процес та методи архівування ми розглянемо, у п'ятій частині посібника, а поки що розглянемо послідовність дій, які потрібно виконати в NC, для проведення цієї операції. Однак, поки що не будемо заглиблюватись у сам процес архівування.

Для архівування файлів потрібно виконати операції у наступній послідовності:

• Ввійти в каталог де буде розміщено архівний файл.

• В протилежній панелі перейти в каталог де знаходяться файли, що архівуються, і відмітити їх.

Натиснути AU+F5. Відкривається вікно, де в полі Compress using ... to вказано шлях

до архівного файла. Якщо з цим шляхом ви не згідні, то потрібно змінити його. В кінці шляху вказане ім'я архівного файла по замовчуванню (default).

 

 

 

Мал. 3.19. Вікно архівування файлів

 

 

Рекомендуємо, це ім'я знищити і вказати своє ім'я архівного файла.

• Перейти на кнопку Select Method. Відкривається меню, в якому клавішею пропуск потрібно вибрати архіватор яким буде виконуватися архівування.

• У разі потреби відфільтрувати файли що архівуються, перейти на кнопку Filters, відкривається однойменне вікно, робота з яким, описана в розділі 3 "Види панелей NC. Дії над панелями".

• У випадку коли потрібно відмітити опцію Delete files afterwards файли, що були до архівування будуть знищені і залишаться лише файли в архіві.

• Відмітивши всі необхідні опції потрібно вибрати кнопку Compress і натиснути J.

Для проведення зворотньої операції розархівування, слід виконати наступні дії:

В одній із панелей ввійти в каталог куди буде здійснюватися розархівування файлів.

• В іншій панелі потрібно ввійти в каталог де знаходиться архівний файл і встановити курсор на його імені; Натиснути AIt+F6, це приведе до відкривання вікна, показаного на малюнку 3.20.

 

 

 

Мал. 3.20. Вікно розархівування файлів

 

В цьому вікні, у разі потреби, слід вибрати яким саме архіватором буде розархівовуватись інформація. Для ццього вибирають кнопку Select method (в більшості випадків приймають той архіватор, який пропонує сама оболонка і не використовують цієї кнопки) і натискають J.

Якщо в архіві знаходяться каталоги, то, для того щоб вони розархівувались, потрібно відмітити опцію Include subdirectories.