Тема 2.1. Феодальна система господарства в Західній Європі та Україні. Економічна думка середньовіччя

План

1. Формування і розвиток феодальних відносин у Західній Європі (на прикладі – королівства Франції, Англії, Німецьких земель).

2. Середньовічне місто, цехове ремесло, торгівля.

3. Економічна думка середньовіччя. Учення про “справедливу ціну” Фоми Аквінського.

 

Генезис аграрного суспільства як політичної та економічної системи. Основні риси феодального господарства. Формування централізованих національних держав у Західній Європі. Особливості феодального розвитку Франції (“Салічна правда”), Англії (“Капітулярій про вілли” та “Книга страшного суду”), Німеччини та форми феодального землеволодіння (община-марка, алод, прекарій, серваж, фолькленд, бокленд, бенефіцій, феод). Господарство Київської Русі (“Руська правда”). Особливості господарського розвитку українських земель у складі Великого Литовського князівства і Королівства польського. Процес закріпачення селян. Фільваркова система.

Науково-технічні досягнення епохи. Феодальне місто, його виникнення та економічна роль. Галузева структура середньовічного ремесла, значення його цехової організації. Переростання ремесла у дрібнотоварне виробництво. Внутрішня та зовнішня торгівля. Роль міста у становленні ринку.

Податкова система середньовіччя (на прикладі Франції та України).

Фома Аквінський. Економічна думка на Україні доби середньовіччя.