Тема 8.1. Основні тенденції розвитку світового господарства у другій половині ХХ ст.

План

1. Особливості та закономірності розвитку світового господарства у другій половині ХХ ст. Інтеграційні процеси в економіці.

2. Особливості та закономірності розвитку країн світу – США, Великобританія, Японія, Франція, Німеччина.

 

Господарство провідних країн світу в роки Другої світової війни

До основних причин Другої світової війни (розпочалася 1 вересня 1939 р. – завершилася 2 вересня 1945 р.) належать:

– прагнення фашистів, мілітаристських фінансово-про­мис­лових груп Німеччини до економічного та політичного реваншу за поразку у Першій світовій війні та світового панування;

– політика “умиротворення агресора“, яку здійснювали За­хід­ні країни щодо Німеччини;

– наростання мілітаризму в СРСР, загроза експорту революції на Захід та боротьба союзників проти Радянського Союзу;

– сутичка між США і Японією щодо економічних та політичних інтересів у Південно-Східній Азії;

– сутичка англо-італійських та німецько-французьких інтересів у Північно-Східній Африці та Близькому Сході.

Кінцевим результатом політики “умиротворення агресора”, яку здійснювали країни Заходу щодо Німеччини, було намагання зіштовхнути між собою два тоталітарних режими – фашистський і комуністичний.

Друга світова війна за своїми негативними економічними наслідками перевершила втрати у 1914–1918 рр. (Перша світова війна – загальні втрати оцінювалися в 208 млрд дол., Друга світова війна – 962 млрд дол.). Людські жертви становили 55 млн осіб, ще 100 млн втратили працездатність. Загальні борги у світовому господарстві дорівнювали 7 млрд дол. У ході війни світове промислове виробництво зменшилося на третину, сільське господарство – на 70 %. Практично було дестабілізовано транспортну систему та засоби міжнародних зв’язків. Так, Франція втратила 80 % залізниць та 70 % автомобільних транспортних артерій, Японія – 90 % торговельного флоту. Світового масштабу набула житлова проблема (Німеччина втратила 40 % житла, Англія – 30 %, Японія – 25 %, Франція – 20 %).