Тема 8. Становлення ринкових форм господарства та економічна думка України в XVI−середині XIX ст.

Економічний розвиток українських земель у XVI ст. середині XVIII ст. Значення політичного чинника для розвитку господарства українських земель. Регіонально-територіальний характер економіки України.

Розвиток аграрної економіки. Утвердження феодально-кріпосницьких аграрних відносин у XVI – половині XVII ст. на українських землях у складі Польського королівства, Великого князівства Литовського і Речіпосполитої Польської. Панування фільваркової системи та збезземелення селян.

Еволюція форм землеволодіння та станового устрою в Українській козацькій державі. Зміцнення приватної власності на землю української шляхти, козацької старшини та церкви в Лівобережній Україні (Гетьманщині). Еволюція козацької власності та стану. Відновлення феодальної залежності селянства, його повторне закріпачення.

Відновлення феодально-кріпосницької та фільварково-панщинної системи господарства в Правобережній та Західній Україні впродовж кінця XVII ст. − останньої третини XVIII ст.

Розвиток промисловості. Дрібнотоварне ремісниче виробництво. Мануфактурний період української промисловості. Виникнення нових міст і зростання міського населення. Посилення адміністративних і контрольно-регулятивних функцій Російської держави щодо економіки українських земель.

Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі. Формування національного ринку.

Фінансово-грошові системи на території України. Об’єднання фінансової системи Лівобережної України з фінансовою системою Росії.

Господарство Запорізької Січі. Січове господарство. Індивідуально-трудова діяльність козаків. Фінансовий устрій. Внутрішня та зовнішня торгівля.

Економічна думка України. Економічні аспекти у творчості українських мислителів С. Оріховського-Роксолана, І. Вишенського. Економічна політика Б. Хмельницького, елементи меркантилізму в гетьманських універсалах, «стверджувальних грамотах» і міжнародних угодах. Меркантилістські погляди Ф. Прокоповича. Економічні платформи депутатів від різних верств козацтва Гетьманщини у «Колегії з укладання нового уложення» до Катерини II (1767−1768), «Торчинському маніфесті» (1767) та «Універсалі до селян» (1768). Соціально-економічні погляди Я. Козельського і Г. Сковороди.

Господарство України та суспільно-економічна думка в останній третині XVIII середині XIX ст.Криза феодально-кріпосницької системи господарства в Російської імперії. Економічний розвиток західноукраїнських земель.

Особливості промислового перевороту в Східній та Західній Україні. Іноземний капітал в українській промисловості. Колоніальний характер української економіки.

Економіка та організація сільського господарства в першій половині XIX ст. Аграрні реформи 1848 і 1861 рр. Аграрні відносини та сільське господарство в пореформений період. Внутрішня та зовнішня торгівля. Фінансово-грошові системи на території України.

Поширення ідей економічного лібералізму в суспільно-економічній думці. Розвиток класичної політичної економії. Економічні погляди В. Каразіна, М. Балудянського, Д. Журавського, Т. Степанова, І. Вернадського, М. Вольського, Київська психологічна школа (М. Бунге). Економічні ідеї М. Драгоманова, С. Подолинського, В. Навроцького.