рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ

ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ - раздел История, Міністерство Науки І Освіти, Молоді Та Спорту України...

Міністерство науки і освіти, молоді та спорту України

Тернопільський національний економічний університет

Кафедра економічної теорії

ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та

ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ

Навчально-методичний посібник

Для самостійної роботи студентів

Денної форми навчання

Тернопіль – 2013

ББК 65.02я73 I 90  

ПЕРЕДМОВА

 

Навчальна дисципліна «Історія економіки та економічної думки»відповідно до освітньо-професійної програми підготовки бакалавра за галузями знань 0305 «Економіка і підприємництво» (лист погодження від 02.02.2010 р.) визначена як нормативна дисципліна циклу природничо-наукової та загальноекономічної підготовки.

Робоча програма з дисципліни «Історія економіки та економічної думки» (освітньо-кваліфікаційний рівень бакалавра) розроблена на основі типової програми МОНУ (ОПП підготовки бакалавра за спеціальностями напряму 0501 – «Економіка і підприємництво», наказ МОНУ від 07.06.06. № 444), розглянута і затверджена на засіданні кафедри економічної теорії Тернопільського національного економічного університету 25 серпня 2012 р., протокол № 1.

Предметом історії економіки та економічної думки є

· системний погляд на історичний процес виникнення, розвитку, змагання та зміни економічної думки, закономірностей її еволюції та ролі в розвитку… · встановлення та дослідження методологічних засад історико-економічного… Мета вивчення дисципліни:

ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ

«ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ»

Тема 1. Вступ. Предмет і метод історії економіки та економічної думки

Предмет і методологія історії економіки та економічної думки, її основні функції та завдання. Моделі розвитку науки. Традиції вивчення історії науки. Економічний мейнстрім. Розвиток історії економіки та економічної думки як науки та навчальної дисципліни. Місце історії економіки та економічної думки в системі економічних наук загалом та економічної теорії зокрема.

Проблеми періодизації історії розвитку економіки та економічної думки. Відмінність періодизації історико-економічної науки від періодизації громадянської історії. Пошуки парадигми пізнання історико-економічного розвитку. Основні моделі, теорії та концепції всесвітньо-історичної еволюції людства. Економічні моделі суспільного розвитку.

Мета, завдання та функції навчальної дисципліни «Історія економіки та економічної думки», її структура.

РОЗДІЛ I.

ГОСПОДАРСТВО ПЕРВІСНИХ СУСПІЛЬСТВ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА ДОІНДУСТРІАЛЬНИХ РАННІХ І ТРАДИЦІЙНИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ

Тема 2. Природа та еволюція господарства общинного суспільства

Неолітична революція. Пізньопервісне суспільство та виробничо-відтворювальне господарство. Осілий спосіб життя. Сім’я, рід, гетерогенна община,… Господарство та господарська діяльність первісних суспільств в історії… Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій (межа IV−III тис. до н. е.−VIII ст.…

Крітські «палац-держави» та їх господарське значення. Особливості господарства мікенського суспільства.

  Тема 4. Господарський розвиток та економічна думка суспільств традиційних… Осьовий час і формування сучасних цивілізацій.Концепція «осьового часу» К. Ясперса.«Осьовий час» як період глобальної…

РОЗДІЛ II. СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ІНДУСТРІАЛЬНОЇ МАКРОЦИВІЛІЗАЦІЇ (XVI – кінець XX ст.). ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА У СУСПІЛЬСТВАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ТА ЇХ ВІДОБРАЖЕННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ ДУМЦІ.

Тема 6. Становлення ринкової економіки та економічної науки у країнах Європейської цивілізації

Формування Західноєвропейсько-Північноатлантичної (Європейської) цивілізації. Вплив цивілізаційних факторів на господарство країн європейської… Політичні фактори. Утвердження двох основних форм державно-політичного устрою… Соціально-економічні фактори. Зрушення у соціальній структурі населення. Зародження нових суспільних класів: приватних…

Тема 7. Утвердження ринкового господарства та його особливості в окремих країнах Європейської цивілізації (кінець ХVІІІ – 70-ті рр. ХІХ ст.).

Економічна думка про суть та функціонування ринкової економіки

Розвиток теорії ринкової економіки класичною політичною економією в XIX ст.Розгалуження класичної політичної економії на окремі течії. Виникнення… Особливості розвитку ринкового господарства у провідних країнах Європейської… Утвердження ринкового господарства у Великій Британії. Промисловий переворот. Фермерська система аграрної економіки.…

Тема 8. Становлення ринкових форм господарства та економічна думка України в XVI−середині XIX ст.

Розвиток аграрної економіки. Утвердження феодально-кріпосницьких аграрних відносин у XVI – половині XVII ст. на українських землях у складі… Еволюція форм землеволодіння та станового устрою в Українській козацькій… Відновлення феодально-кріпосницької та фільварково-панщинної системи господарства в Правобережній та Західній Україні…

Змістовий модуль II

Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілізації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині XIX – на початку XX ст. Розвиток економічної думки

Загальні тенденції господарського розвитку країн Європейської цивілізації. Основні напрями економічної думки. Друга науково-технічної революція та її соціально-економічні підсумки (кінець XIX − початок XX ст.). Індустріальний розвиток провідних країн Європейської цивілізації. Структурні зміни в економіці. Формування ринкової структури «недосконалої» конкуренції. Зміни в соціально-економічних відносинах, організації та управлінні виробництвом. Розвиток аграрної економіки. Започаткування системи державного регулювання економіки.

Завершення формування світового господарства. Перша хвиля глобалізації.

«Маржинальна наукова революція» в економічній теорії. Методологічно-теоретичні ознаки маржиналізму, відмінності від класичної політичної економії. Суб’єктивно-психологічний напрям у політичній економії (У.С. Джевонс, К. Менгер, Л. Вальрас). Становлення неокласичної економічній теорії, її теоретико-методологічні засади, етапи еволюції. Запровадження терміну «економікс» як назви економічної науки.

Попередники маржиналізму (Й.Г. фон Тюнен, А. Курно, Ж. Дюпюї, Г. Г. Госсен).

Основні школи маржиналізму: австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Ф. Візер, Е. Бем-Баверк); математична, лозанська (У.С. Джевонс , Л. Вальрас і В. Паретто); «кембриджська» (А. Маршал, А. Пігу), «американська» (Дж. Б. Кларк).

Втрата Великою Британією світової економічної першості. Економічна теорія А. Маршалла: предмет дослідження. Методологія, теоретичні положення. Розвиток неокласичної традиції у працях А. Пігу та Р.Хоутрі. Ф. Еджуорта

Перетворення США на провідну індустріальну країну світу. Фактори зростання американської економіки. Місце США у світовому господарстві. Вчення Дж. Б. Кларка. Дослідження І. Фішера.

Економічне зростання Німеччини. Фактори економічного піднесення. Особливості промислового розвитку. Основні ідеї «нової» (Г. Шмоллер, А. Вагнер, Л. Брентано, К. Бюхер). та «новітньої» (М. Вебер, В. Зомбарт) історичної школи. Соціальний напрям у політичній економії, основні течії (Р. Штольцман, Ф. Опенгеймер, О. Шпанн,).

Економічний розвиток Франції.Уповільнення темпів економічного розвитку. Протиріччя французької господарської системи.

Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки в Україні (кінець XIX – початок XX ст.

Структура національної економіки. Зміни у соціально-економічних відносинах, організації та управлінні виробництвом. Галузева структура… Основні напрями економічної думки України на межі XIX−XX ст. Місце… Висвітлення проблем розвитку політичної економії (теоретико-методологічних засад, класифікації, історії, кризи і…

Тема 11. Ринкові економічні системи країн Європейської цивілізації в першій половині XX ст.

Індустріальний розвиток національних економік у 1918−1929 рр.Повоєнна криза ринкової економіки (1918−1921 рр.) та основні фактори… Світова економічна криза 1929−1933 рр. і становлення різних систем… Основні напрями економічної думки в 20 − 40-х рр. XX ст. Розвиток неокласики. Теорії ринків «недосконалої»…

Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50− 80-ті рр. XX ст.

Системоутворювальні фактори розвитку світової системи господарства та національних економік.Стабілізація та трансформація фінансово-грошової… Інтернаціоналізація господарського життя, основні форми. Міжнародна економічна… Вплив сучасної науково-технічної революції (СНТР) на розвиток світового господарства та національних економік.…

Тема 13. Господарство України в 1917− 1991 рр.

Та його трактування в економічній думці

Господарство Радянської України в 1917 − 1991 рр. та його відображення векономічній думці. Характерні ознаки радянської соціалістичної… Пошуки моделі соціалістичної системи господарства. Становлення радянської… Розвиток економіки та економічної думки в умовах адміністративно-командної економічної системи (КАС). Становлення КАС…

РОЗДІЛ III. НАЦІОНАЛЬНІ ГОСПОДАРСТВА ПРОВІДНИХ КРАЇН СВІТУ В ГЛОБАЛЬНОМУ ЕКОНОМІЧЕНОМУ СЕРЕДОВИЩІ

Глобалізація та її вплив на національні господарства. Глобалізація як панівна тенденція сучасного періоду розвитку економіки та суспільства. Основні… Вплив на світове та національні господарства технологічно-інформаційної… Загальні тенденції розвитку сервісно-інформаційної економіки у країнах Європейської цивілізації. Економічний розвиток…

Тема 15. Економіка незалежної України

Проблеми перебудови української економіки та їх оцінка в економічній літературі. Пошук теоретичних засад радикального реформування.. Стабілізація ринкової трансформації економіки України (2000 – 2008 рр.).… Україна у світовій економічній кризі (осінь 2008 – 2011 рр.). Програма економічних реформ на 2010–2014 рр.

СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ КУРСУ

Денна форма навчання 36 – 18 – 4- 123 год. Теми курсу Кількість годин Лекції Практ. / Семінарські …

ТЕМИ СЕМІНАРСЬКИХ / ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ з ДИСЦИПЛІНИ

«Історія економіки та економічної думки» (18 годин)

Змістовий модуль І

Заняття 1 (2 год.)

Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій (межа IV−III тис. до н. е. − VIII ст. до н. е.).

1. Проблеми періодизації історії розвитку економіки та економічної думки. Пошуки парадигми пізнання історико-економічного розвитку. 2. Первісні основи цивілізації. Початок формування східного та західного… 3. Основні характеристики господарської сфери суспільств ранніх цивілізацій.

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Які характерні риси господарства суспільств Давнього Сходу на етапі ранніх цивілізацій? 3. Які основні періоди господарського розвитку та їх особливості в історії… 4. Охарактеризуйте основні елементи влади-власності в месопотамських та єгипетських державах.

Навчальні завдання для самостійної роботи

Заняття 2 (год.) Тема 5. Господарство та економічна думка суспільств середньовіччя (кінець V –… 1. Розвиток аграрних відносин у країнах Західної Європи. Господарство держави франків. «Салічна правда». Розвиток…

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Обґрунтуйте закономірності та особливості національних моделей генезису феодальної економіки у Франції, Англії, Німеччині. Простежте еволюцію… 3. Яке історичне значення західноєвропейських міст у розвитку економіки… 4. Чому соціально-економічний лад Середньовіччя називають корпоративним?

Навчальні завдання для самостійної роботи

1. Описати модель організації господарства феодального маєтку та середньовічного міста (цехового устрою ремесла, торгових гільдій) в умовах зрілої феодальної економіки (XI–XIII ст.).

2. Зробити порівняльний аналіз розвитку господарства (аграрної економіки, промисловості, обігу) Франції, Англії та Німеччини за основними періодами феодальної економіки (V–X ст., XI–XIII ст., XIV–XV ст.).

3. Порівняти організацію сільськогосподарського виробництва, ремісничої промисловості та торгівлі в умовах феодальної економіки на українських землях та країнах Західної Європи.

Заняття 3 (2 год.)

Тема 7. Утвердження ринкового господарства та його особливості в окремих країнах Європейської цивілізації (кінець ХУІІІ – 70-ті рр. ХІХ ст.). Економічна думка про суть та функціонування ринкової економіки

1. Утвердження ринкового господарства у Великій Британії, Франції, Німеччині, США. Підсумки та покраїнні особливості промислового перевороту. Їх порівняльний аналіз.

2. Методологічні та теоретичні засади класичної політичної економії. Значення вчення А. Сміта в історії економічної думки.

3. Дослідження основних проблем ринкового господарства в працях представників англійської, французької й американської шкіл класичної політичної економії.

4. Зародження системи національної політичної економії у працях Ф. Ліста. «Стара» історична школа (40‑60-ті рр. XIX ст.)

5. Економічне вчення К. Маркса.

Основні поняття і терміни:

Ранньоіндустріальна економіка. Промисловий переворот. Національні моделі розвитку аграрної економіки. Міжнародна економіка. Світове господарство. Міжнародні економічні відносини. Міжнародний поділ праці.

Економічний лібералізм. Економіка вільної ринкової конкуренції. Фритредерство. Ринкова рівновага. «Економічна людина». Ринковий механізм. Принцип «природного порядку». Принцип «вихідної категорії». «Невидима рука ринку» А. Сміта. Трудова теорія вартості. Продуктивна та непродуктивна праця. Споживна вартість. Мінова вартість. «Парадокс Сміта». Теорія витрат виробництва. Капітал. Основний капітал. Оборотний капітал. Товарна теорія грошей. Валовий дохід. «Догма Сміта». Прибуток. Додана і необхідна вартість. Золотий стандарт. Рентоутворюючі фактори. Економічна рента. Диференційна земельна рента. Абсолютна перевага у міжнародній торгівлі. Пропорційність, визначеність, зручність, необтяжливість оподаткування.

Трудова теорія вартості Д. Рікардо. «Абсолютна вартість». «Відносна вартість». Ціна. Абсолютні та відносні порівняльні переваги у міжнародній торгівлі. Закон народонаселення Т. Мальтуса. Закон спадної віддачі ресурсів Т. Мальтуса. «Залізний закон заробітної плати» Т. Мальтуса. Диференційна рента I. Диференційна рента II. Теорія «третіх осіб» Т Мальтуса. Концепція «гармоній інтересів» Г.Ч. Кері.

«Закон ринків» або «закон Сея». Теорія трьої факторів виробництва Ж.Б. Сея. Критичний напрям у політичній економії. Теорія «послуг» Ф. Бастіа. Концепція «помилки в рахунках» П. Прудона. Теорія «конституційної вартості» П. Прудона.

Національна політична економія. Теорія «національної економії» Ф. Ліста. Історичний метод дослідження. Стара історична школа. «Національний дух». Економічний націоналізм. Теорія національних продуктивних сил Ф. Ліста. Концепція стадій економічного розвитку Ф. Ліста. Політика «виховного протекціонізму». «Індустріальне виховання нації».

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Чим відрізняються методологія та теорія Ж.Б. Сея від вчення А. Сміта? Проаналізуйте розвиток теорій продуктивності праці, розподілу, факторів… 3. Охарактеризуйте основні ідеї мальтузіанства. 4. Проаналізуйте господарську систему С. Сісмонді. Які положення економічного вчення С. Сісмонді визначають нові…

Навчальні завдання для самостійної роботи

1. Скласти аналітичну таблицю «Порівняльний аналіз процесу промислового перевороту у Великій Британії, Франції, Німеччині та США» за планом: хронологічні межі, передумови, етапи і хід, соціально-економічні підсумки, національні особливості.

2. Порівняти розвиток теорії вартості представниками класичної політичної економії (В. Петті, А. Сміт, Д. Рікардо, Ж.Б. Сей, С. Сісмонді та ін.).

 

Навчальні завдання для самостійної роботи

Проаналізуйте вчення А. Сміта за планом: трактування предмета і завдання політичної економії; основні положення методології; розроблення питань функціонування товарного виробництва (трудова теорія вартості, про продуктивну і непродуктивну працю, природу, походження та функції грошей, про капітал, його структуру та відтворення); трактування проблем економічної політики (організація землеробства, результати фінансової та протекціоністської діяльності). Яка роль А. Сміта та його вчення в історії економічної думки?

Змістовий модуль II

Заняття 4 (2 год.)

Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілізації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині XIX ‑ на початку XX ст.

Розвиток економічної думки.

2.Втрата Великою Британією світової економічної першості. Кембриджська школа. Економічна теорія А. Маршалла. 3.Перетворення США на провідну індустріальну країну світу. Вчення Дж. Б.… 4.Економічне зростання Німеччини. Основні ідеї німецької історичної школи як гетеродоксії економічної думки.…

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Назвіть та охарактеризуйте передумови виникнення маржиналізму. 3. Визначте теоретико-методологічні відмінності маржиналізму від класичної… 4. Поясніть, чому ідеї Г. Госсена, Й. Тюнена, А. Курно оцінюють як основу формування маржиналізму.

Навчальні завдання для самостійної роботи

2. Дайте порівняльну характеристику різних шкіл маржиналізму:     Показники Школи Австрійська …  

Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки України в кінці ХІХ − на початку ХХ ст.

1. Розвиток промисловості в Східній і Західній Україні. Зміни у соціально-економічних відносинах, організації та управлінні виробництвом.

2. Аграрні відносини та стан сільського господарства. Результати Столипінської аграрної реформи в Україні.

3. Внутрішня торгівля в системі ринкових відносин. Зовнішньоекономічні зв’язки українських земель. Бюджетно-податкові та кредитно-грошові системи на території України.

4. Основні напрями економічної думки України на межі XIX−XX ст. Місце української економічної думки у світовій економічній теорії.

Основні терміни та поняття

Аграрно-індустріальна країна. Індустріалізація. Структура народного господарства. Галузева структура промисловості. Аграрна реформа 1848 р. Аграрна реформа 1861 р. Фермерська та відробіткова системи організації сільськогосподарського виробництва. Кооперативний рух. Кооператив. Кооперація. Парцеляція. Хутір. Відруб. Столипінська аграрна реформа. Київська економічна школа. «Математична» течія українського маржиналізму. Теорема цінності Туган-Барановського. Теорія економічної кон’юнктури М. Туган-Барановського. Математична теорія споживання Є. Слуцького.Ефект Слуцького. Соціальна теорія розподілу М. Туган-Барановського. Школа територіальної фінансової економетрії М, Яснопольського. Харківська школо економістів-аграрників.

Контрольні запитання і завдання

1. Охарактеризуйте передумови, хід і результати індустріального розвитку Східної України. Як в історико-економічній літературі оцінюється рівень промислового розвитку Західної України?

2. Поясніть необхідність, напрями і результати Столипінської аграрної реформи в Україні.

3. Дайте порівняльний аналіз процесу індустріалізації та моделі розвитку підприємницького сільського господарства в Україні та одній із західноєвропейських країн на свій вибір.

4. Дайте характеристику фінансово-грошових систем, що діяли на території України.

5. Порівняйте розвиток господарства українських земель у другій половині XIX – початку XX ст. у складі Російської та Австро-Угорської імперій.

6. Охарактеризуйте розвиток кооперації в Україні. Як це відображалося в економічній думці.

7. Розкрийте економіко-теоретичні питання наукової спадщини М. Тугана-Барановського.

8. Визначте наукові досягнення Є. Слуцького.

Навчальні завдання для самостійної роботи

1. Порівняйте погляди українських і західноєвропейських вчених з проблем: а) предмета політичної економії; б) розвитку ідей маржиналізму.

2. Порівняйте стан індустріального розвитку економіки України на 1913 р. та однієї (за вибором) промислово-розвинутої європейської країни.

Заняття 6 (2 год.)

Тема 11. Ринкова економічна система країн Європейської цивілізації

В першій половині XX ст.

2.«Кейнсіанська революція» в економічній теорії. Теоретична система Дж.М. Кейнса. 3.Основні напрями дослідження представників неокласичної економічної думки. … 4.Зародження інституціоналізму, його ідейно-теоретичні та методологічні принципи. Економічні погляди Т. Веблена, Дж.…

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Охарактеризуйте теорію недосконалої конкуренції Дж. Робінсон. Чому вона вважається логічним продовженнм неокласичного підходу А. Маршалла? 3. В чому полягають особливості предмету та методу дослідження Дж.М. Кейнса?… 4. Який вплив теорії Дж.М. Кейнса на економічну науку та господарську практику економічно розвинутих країн?

Навчальні завдання для самостійної роботи

1. Порівняти «Новий курс» Ф. Рузвельта, програму виходу з економічної кризи Дж. Мея у Великій Британії, економічну політику уряду Народного фронту у Франції, економічну політику нацистської Німеччини, як варіанти виходу з економічної кризи 1929–1933 рр. Визначити національні особливості економічної політики провідних країн світу.

 

Заняття 7 (2год.)

Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50−80-х роках XX ст.

2. Неоліберальні теорії ринкової економіки. 3. Формування нової класичної теорії. Теорія монетаризму та рецепти… 4. Неоконсервативні реформи державного регулювання: «тетчеризм» у Великій Британії та «рейганоміка» у США.

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Проаналізуйте рівень державного регулювання економіки у Великій Британії, Франції, Німеччині, США. Дайте характеристику основним моделям змішаних… 3. Розкрийте зміст моделей економічного зростання різних наукових течій… 4. Проаналізуйте шляхи кейнсіансько-неокласичного синтезу, його вираження у багатофакторній моделі економічного…

Тема 14. Функціонування національних господарств у системі глобальної економіки

Ті роки XX ‑ початок XXI ст.).

2. Сучасні економічні теорії. Становлення нової парадигми економічної теорії в умовах інформаційної економіки. 3. Інституціоналізм та зростання його значення під впливом змін у… Основні поняття і терміни:

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

2. Які ознаки постіндустріальної сервісно-інформаційної економіки суспільства? Охарактеризуйте тенденції економічного розвитку в умовах становлення… 3. Проаналізуйте сучасний етап державного регулювання економіки у Великій… 4. Пояснити зміст міжнародної економічної інтеграції. Які етапи у своєму розвитку проходять міжнародні інтеграційні…

Навчальні завдання для самостійної роботи

  2. Використовуючи статистичні дані, порівняти основні тенденції економічного…  

Тема 15. Формування ринкової системи господарства в Україні

(1991 р. ‑ початок XXI ст.)

1. Державна економічна політика, її роль у становленні ринкової економіки..

2. Формування національної системи господарства. Циклічність розвитку економіки.

3. Основні напрямки теоретичних розробок українських економістів з питань транзитології.

4. Місце та перспективи України у світовій економіці.

Основні поняття і терміни:

Перехідний період від радянської соціалістичної системи до ринкової. Трансформація економіки. Вашингтонський консенсус. Основні етапи транзитивної економіки. Етап трансформаційної рецесії. Стабілізація економіки. Етап відновлювального зростання. Інноваційно-інвестиційна економіка. Роздержавлення. Приватизація. Лібералізація економіки. Гривня. «Програма надзвичайних заходів». Програма «Шляхом радикальних економічних реформ». Програми українських урядів. Структурні зрушення. Аграрна реформа.

Питання і завдання для самоперевірки та контролю засвоєння знань

1. Простежте як змінювалися стратегія та тактика державного управління економікою в умовах трансформаційних реформ.

2. Визначте основний зміст економічних реформ та їх результативність відповідно до основних етапів розвитку.

3. Визначте основні макроекономічні деформації української економіки. Проведіть порівняльний аналіз макроекономічних зрушень, які відбувалися в українській економіці, із загальносвітовими тенденціями в умовах становлення економіки знань.

4. Як впливає світова економічна криза 2008‑2012 рр. на економіку України? Які стабілізаційна заходи розроблені та виконуються українським урядом?

Навчальні завдання для самостійної роботи

Підготувати реферати та виступи з питань семінарського заняття.

 


ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ(123 год.)

Тематика самостійної роботи

Змістовий модуль І

Тема 1. Вступ. Предмет і метод історії економіки та економічної думки

1. Предмет і методологія історії економіки та економічної думки, її основні функції та завдання. Розвиток історії економіки та економічної думки як науки та навчальної дисципліни. Місце історії економіки та економічної думки в системі економічних наук загалом та економічної теорії зокрема.

2. Проблеми періодизація історичного розвитку економіки та економічної думки. Пошуки парадигми пізнання історико-економічного розвитку.

РОЗДІЛ I. ГОСПОДАРСТВО ПЕРВІСНИХ СУСПІЛЬСТВ. ГОСПОДАРСТВО ТА ЕКОНОМІЧНА ДУМКА СУСПІЛЬСТВ РАННІХ І ТРАДИЦІЙНИХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ

Тема 2. Природа та еволюція господарства общинних суспільств

3. Господарство первісного суспільства. Неолітична революція. Міська революція. Початок формування східного та західного шляхів цивілізаційного розвитку людства.

4. Господарство та господарська діяльність суспільств первісної історії України. Суспільства трипільської культури, особливості їх господарської сфери.

Тема 3. Господарство та економічна думка суспільств ранніх цивілізацій

5. Становлення господарської сфери суспільств ранніх цивілізацій. Періоди розвитку та загальні характеристики ранньокласових суспільств… 6. Господарський розвиток та економічна думка в Месопотамії. 7. Господарський розвиток Стародавнього Єгипту та його відображення в економічній думці.

Тема 5. Господарство та економічна думка суспільств середньовіччя

14. Розвиток аграрних відносин у країнах Західної Європи V−XV ст. 15. Міста, ремесло і торгівля у господарській системі феодального… 16. Пам’ятки економічної думки середньовіччя. Економічні погляди каноністів і Томи Аквінського. Нікола Орем про суть і…

РОЗДІЛ II. СТАНОВЛЕННЯ І РОЗВИТОК ІНДУСТРІАЛЬНОЇ МАКРОЦИВІЛІЗАЦІЇ (XVI – кінець XX ст.). ВИНИКНЕННЯ ТА РОЗВИТОК РИНКОВОГО ГОСПОДАРСТВА У СУСПІЛЬСТВАХ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ЦИВІЛІЗАЦІЇ ТА ЇХ ВІДОБРАЖЕННЯ В ЕКОНОМІЧНІЙ ДУМЦІ

Тема 6. Становлення ринкової економіки та економічної думки у країнах Європейської цивілізації (XVIсередина XVIII ст.)

22. Розклад феодального та становлення ринкового господарства у країнах Західної Європи. Процес так званого первісного нагромадження капіталу як вихідний пункт становлення світової ринкової економіки.

23. Розвиток меркантилістської доктрини. Характеристика раннього монетарного та пізнього меркантилізму.

24. Зародження класичної політичної економії. Економічні погляди В. Петті та П. Буагільбера. Виникнення теорії трудової вартості.

25. Економічна школа фізіократів. Економічні погляди Ф. Кене і А. Тюрго.

26. Формування ідейно-теоретичних і методологічних засад класичної політичної економії у вченні А. Смітта.

Тема 7. Утвердження ринкового господарства та його особивості в окремих країнах Європейської цивілізації (кінець ХУІІІ − 70-ті рр. ХІХ ст.). Економічна думка про суть та функціонування ринкової економіки

27. Теорія промислового перевороту: передумови, етапи, хід і соціально-економічні підсумки. Характеристика промислового перевороту у Великій Британії, Франції, Німеччині та США (країна за вибором студента).

28. Соціалістичні економічні теорії та їх еволюція. Основні ідеї марксистської економічної теорії.

29. Дослідження основних проблем ринкового господарства у працях Д. Рікардо, Т. Мальтуса, Дж.С. Мілля.

30. Економічні погляди Ж.Б. Сея, Ф. Бастіа, С. Сисмонді.

31. Зародження системи «національної політичної економії» у працях Ф. Ліста. Теоретико-методологічні особливості вчення «старої» історичної школи (40‑60-ті рр. XIX ст.) (В. Рошер, Б. Гільдебрант, К. Кніс).

32. Значення ліберальної економічної теорії Г.Ч. Кері в утвердженні капіталістичних відносин у США.

Тема 8. Становлення ринкових форм господарства та економічна думка України в XVI− середині XIX ст.

34. Утворення української козацької держави та особливості її господарства. Економічна політика Б. Хмельницького. 35. Господарство Лівобережної України (Гетьманщини) у складі Російської… 36. Економічна думка України у XVI ‑ середині XVIII ст. Ідеї меркантилізму та започаткування основних засад…

Змістовий модуль II

 

Тема 9. Господарство провідних країн Європейської цивілі-зації в умовах монополізації ринкової економіки в останній третині XIX−на початку XX ст. Розвиток економічної думки

40. Індустріальний розвиток провідних країн Європейської цивілізації в умовах Другої науково-технічної революції (кінець XIX − початок XX ст.). Перехід від економіки вільної конкуренції до ринкової структури недосконалої конкуренції.

41. «Маржинальна наукова революція» в економічній теорії. Теоретико-методологічні ознаки маржиналізму, відмінності від класичної політичної економії. Попередники маржиналізму (Й. Г. Тюнен, А. Курно, Г.Г. Госен).

42. Виникнення неокласичного напряму в економічній теорії, його теоретико-методологічні особливості.

43. Австрійська школа граничної корисності (К. Менгер, Ф. Візер, Е. Бем-Баверк).

44. Математична школа в економічній теорії. Лозаннська школа маржиналізму (Л. Вальрас, В. Парето).

45. Втрата Великою Британією світової економічної першості. Економічна теорія А. Маршалла. Розробка А. Пігу економічної теорії добробуту.

46. Перетворення США на провідну індустріальну країну світу. Економічне вчення Дж.Б. Кларка.

47. Промислове зростання Німеччини. Економічні ідеї «молодої» історичної школи (Г. Шмоллер, Л. Брентано). Друга хвиля «молодої» історичної школи (В. Зомбарт, М. Вебер). Виникнення соціального напрямку в політичній економії (Р. Штольцман, Р. Штаммлер, О. Шпанн).

Тема 10. Господарський розвиток та основні напрямки економічної думки України

В кінці XIX−на початку XX ст.

48. Індустріальний розвиток України в кінці XIX − на початку XX ст. Структура національної економіки.

49. Розвиток промисловості в Східній і Західній Україні. Зміни у соціально-економічних відносин та організації виробництва. Галузева структура промисловості.

50. Аграрні відносини та стан сільського господарства. Здійснення Столипінської аграрної реформи в Україні.

51. Внутрішня торгівля в системі ринкових відносин. Зовнішньоекономічні зв’язки українських земель. Фінансова та банківсько-грошова система на території України.

52. Основні напрями економічної думки в Україні на межі XIX−XX ст. Економічне вчення М. Туган-Барановського. Розвиток ідей маржиналізму Є. Слуцьким. Становлення теорії акціонерного підприємництва. Кооперативні теорії українських вчених.

Тема 11. Ринкова економічна система країн Європейської цивілізації

В першій половині XX ст.

54. Зародження інституціонального напряму економічної думки як обгрунтування соціального контролю суспільства над економікою. Ранній… 55. Світова економічна криза 1929−1933 рр., становлення різних систем… 56. «Кейнсіанська революція» в економічній теорії. Економічне вчення Дж.М. Кейнса.

Тема 12. Еволюція ринкових систем господарств провідних країн світу та основні напрями економічної думки у 50−80-х роках XX ст.

61. Інтернаціоналізація та регіоналізація господарського життя, інтеграція господарських систем. Дослідження проблем економічної інтеграції. 62. Корпоратизація та транснаціоналізація економіки, їх висвітлення в… 63. Вплив сучасної науково-технічної революції (СНТР) на розвиток світового господарства та національні економіки…

Тема 13. Господарство України в 1917‑1991 рр.

Та його трактування в економічній думці

77. Становлення адміністративно-командної економічної системи (КАС). Економічні реформи 1930-х рр. Підсумки соціально-економічного розвитку України… 78. Завершення формування адміністративно-командної економічної системи.… 79. Розвиток національної економіки України в 1950‑1960-х рр. Економічна реформа 1965 р., її теоретичне…

Тема 14. Функціонування національних господарств в системі глобальної економіки

82. Глобалізація як панівна тенденція сучасного періоду розвитку економіки та суспільства.Основні теоретичні напрями дослідження глобалізації. 83. Особливості НТР кінця ХХ – початку ХХІ ст. та її вплив на світове та… 84. Теорії інформаційного суспільства. Вчення М.Кастельса. Нова економіка та економіка знань.

Тема 15. Економіка незалежної України

89. Формування основ національної системи господарства (1991−1999 рр.). Пошук теоретичних засад трансформаційного реформування.

90. Стабілізація ринкової трансформації національної економіки (2000−2008 рр.). Україна у світовій економічній кризі (осінь 2008 –2012 рр.).

91. Теоретичні основи та практичні проблеми трансформації економіки України у світогосподарську систему.

92. Основні напрямки теоретичних розробок українських науковців. Розвиток економічної думки і наукових досліджень в Тернопільському національному економічному університеті.

Навчальний проект‑КПІЗ

(3 год.) Комплексне практичне індивідуальне завдання (КПІЗ) з дисципліни «Історія… Теми КПІЗ в академічній групі теми не повинні повторюватися. Студенти мають змогу виступити з повідомленнями на…

МЕТОДИ ОЦІНЮВАННЯ

Æ поточне тестування та опитування; Æ підсумкове тестування по кожному змістовому модулю; Æ ректорська контрольна робота;

Шкала оцінювання

За шкалою ТНЕУ За національною шкалою За європейською шкалою ECTS
90 – 100 «Відмінно» «А» (Відмінно)
85 – 89 «Добре» «B» (Дуже добре)
75 – 84 «C» (Добре)
65 – 74 «Задовільно» «D» (Задовільно)
60 – 64 «E» (Достатньо)
35 – 59 «Незадовільно» «FX» (Незадовільно з можливістю перескладання)
1 – 34 «F» (Незадовільно з обов’язковим повторним курсом)

КРИТЕРІЇ ОЦІНКИ ЗНАНЬ

¨ Студент засвоїв програмний матеріал, виявив творчі і осмислені знання, володіє методом історико-економічного аналізу, виділяє найістотніше в… ¨ вільно володіє категоріальним аппаратом і веде економічний словник,… ¨ виявляє власне ставлення до вивченого, уміє робити висновки, пов’язуючи теоретичні положення із господарською…

НАВЧАЛЬНА ЛІТЕРАТУРА

1. Історія економіки та економічної думки: від ранніх цивілізацій до XX ст.: навч. посіб. / В.В. Козюк [та ін.] ; за ред. В.В. Козюка, Л.А.… 2. Історія економіки та економічної думки: XX – початок XXI ст. : навч. посіб.… 3. Історія економіки та економічної думки: Навчальний посібник / Козюк В. В., Родіонова Л. А. (керівники авторського…

Директор бібліотеки

54-999 ( kasio@ukr.net )

Інформаційно- технічний відділ

54-997 ( nadya_savka@ukr.net)

Довідково-бібліографічний відділ

54-994 (valeria_g74@mail.ru )

Здійснення пошуку документів в програмі УФД/Бібліотека.

Для того, щоб почати роботу в Системі УФД/Бібліотека слід зареєструватись та скористатись меню для вибору тих чи інших форм або функцій. Запуск форми реєстрації: в полі « База даних»введіть назву Library, в полі «Ім’я» st, пароль « 111». Після вводу імені та пароля натисніть кнопку «Ok».

Пошук документів можна здійснити за кількома напрямами:

 

Відбір документів за умовами

Відбір здійснюється з табличної форми "Каталог документів" (пункт меню "Форми/Каталог документів") шляхом введення умов вибору.… Відбір документів в каталозі документів здійснюється за полями… Після того, як відомі дані про документ були введені, натисніть кнопку . Тепер у формі "Каталог документів"…

Комбінований відбір

Комбінований відбір є просто поєднання відбору за атрибутами та відбору за темами. В правому верхньому полі форми "Каталог документів"…  

Пошук теми

Альтернативою послідовного перегляду каталогу тем з метою знаходження теми є контекстний пошук теми. При контекстному пошуці ви можете відібрати всі…  

Історія економіки та економічної думки

 

Навчально-методичний посібник

для самостійної роботи студентів

денної форми навчання

 

 

– Конец работы –

Используемые теги: Історія, економіки, економічної, думки0.071

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Навчальна дисципліна «Історія економіки та економічної думки»
Тернопільський національний економічний університет... Кафедра економічної теорії... СТОРІЯ ЕКОНОМІКИ та...

Лекція №1. ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ. 1.2. Методико-методологічні засади аналізу історії економіч­ної думки
ПРЕДМЕТ І МЕТОД ІСТОРІЇ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ... Історична еволюція економічної думки... Методико методологічні засади аналізу історії економіч ної думки...

З курсу Історія економіки та економічної думки
ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Методичні вказівки до семінарських занять...

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з навчальної дисципліни “Історія економіки та економічної думки”
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ... ЗАТВЕРДЖУЮ Проректор з навчальної та методичної роботи...

Історія економіки та економічної думки
На сайте allrefs.net читайте: Сторія економіки та. І Л ЛЕОНІДОВ...

ІСТОРІЯ ЕКОНОМІКИ ТА ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ
НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Харківський політехнічний інститут...

Навчально-методичний комплекс дисципліни Історія економіки та економічної думки
НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ... Кафедра економічної теорії До друку...

Історія економіки та історія економічних вчень
О Ю Омельченко... Н М Скороход... Сторія економіки та...

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ЕКЗАМЕН З ЕКОНОМІЧНОЇ ТЕОРІЇ ДЛЯ СТУДЕНТІВ БАКАЛАВРСЬКИХ ПРОГРАМ З ЕКОНОМІКИ І МЕНЕДЖМЕНТУ ВСІХ ФОРМ НАВЧАННЯ
Випускники вищих навчальних закладів повинні орієнтуватися у широкому колі економічних питань позитивні вміти давати...

Факторна забезпеченість України як передумова її міжнародної економічної діяльності. Актуальні пріоритети міжнародної економічної діяльності України
Фактори МЕДУ... Первинні об єктивні... Географічне положення Ресурсний потенціал природні ресурси трудові ресурси технологічний уклад виробництва...

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам