Європейська система захисту прав людини

Європейські акти з прав людини та механізми їх реалізації

Серед регіональних засобів захисту прав людини, зокрема європейських, як і серед все­світніх, виділяють міжнародно-правові акти та міжнародні органи контролю за дотриманням та захисту прав людини.

Європейська система захисту прав людини була створена Радою Європи 1949 р. і за п'ят­десят років свого існування стала могутнім ме­ханізмом захисту прав людини та основних сво­бод. У рамках Ради Європи прийнято понад 150 конвенцій, які утворюють фундамент для удосконалення національного законодавства країн - членів Ради Європи у сфері прав лю­дини. Згідно зі ст. З Статуту Ради Європи ко­жен член Ради Європи повинен визнати прин­ципи верховенства права і користування пра­вами людини та основними свободами усіма особами у межах його юрисдикції *.

Основними правовими джерелами системи захисту прав людини, створеної Радою Європи, є Конвенція про захист прав людини та основних свобод 1950 р. (надалі - Європейська кон­венція) і Європейська соціальна хартія (надалі - Європейська хартія). Європейська конвенція гарантує основні громадянські та політичні права, в той час як Європейська соціальна хартія проголошує економічні та соціальні права.

Рішення про необхідність розробки Європейської конвенції було прийняте після того, як стало очевидним, що трансформа­ція ЗДПЛ у договір, обов'язковий для дотримання та виконан­ня, займе багато часу. У Преамбулі до Конвенції сторони, які підписали її, проголошують рішучість «як уряди європейських країн, що дотримуються єдиної думки і мають спільну спадщину

1 Зіаіиіе оі іЬе Соипсіі оі Еигоре (Ехігасіз) // Нитап КіеЬіз іп Іпіетаііопаі : Вавіс Тех*з.- 8*газЬоиге: Соипсіі оі Еигоре Ргезз, 1992.- Р. 157.