Європейська система захисту прав людини


адміністративної реформи та створення ефективної системи впровадження законодавства '.

З метою подальшої демократизації механізму реєстрації гро-мадян Президентом України 31 жовтня 1998 р. було видано Указ «Про службу громадянства та реєстрацію фізичних осіб», яким передбачено створення в системі органів Міністерства юстиції служби громадянства та реєстрації фізичних осіб шляхом пере­дачі їй функцій паспортної служби, яка до цього часу знаходи­лася в структурі Міністерства внутрішніх справ. Крім того, в цьому контексті Міністерством юстиції підготовлено проекти законів України «Про єдиний державний реєстр фізичних осіб та порядок їх реєстрації», «Про паспорт» та інші. Цей етап пе­редбачає також розгортання роботи, спрямованої на внесення змін і доповнень до чинного законодавства, якщо воно супере­чить нормам і стандартам міжнародного права з прав людини.

Кабінет Міністрів України розробив та вніс до Верховної Ради проект Засад державної політики України у галузі прав людини як рамковий документ про здійснення державної пра­вової політики захисту прав людини. 17 червня 1999 р. Верхов­на Рада України відповідною постановою ухвалила Рамковий документ «Про Засади державної політики України в галузі прав людини» 2, який повинен забезпечити практичні юридичні механізми реалізації положень Конституції України стосовно основних прав і свобод. Тим самим було виконане одне з най­важливіших зобов'язань нашої держави згідно з Висновком ПАРЄ № 190 (1995 р.).

Разом з тим відносини України з Радою Європи не є безпро-блемними. Неодноразово Україні погрожувалось призупинен­ням участі делегації українських законодавців у ПАРЄ, зокре­ма на січневій та червневій 1999 р. сесіях ПАРЄ. У січні 1999 р. Україні було рекомендовано продемонструвати до наступної се­сії ПАРЄ у червні 1999 р. «істотний прогрес» у виконанні своїх обіцянок Раді Європи. На думку Комітету з моніторингу Ради Європи, значного прогресу досягнуто не було, оскільки формаль­но було прийнято лише один із п'яти необхідних законів - ухва­лено Постанову «Про Засади державної політики в галузі прав людини». Залишилися неприйнятний Закон про судоустрій, Кримінальний та Кримінально-процесуальний, Цивільний та Цивільно-процесуальний кодекси, а також Закон про політич­ні партії. Комітет з моніторингу також зазначав, що де-юре не скасовано і смертну кару, є утиски свободи преси, проблеми самоврядування, не ратифіковано Європейську хартію про ре-

1 Забігайло В. К. Завдання і перспективи гармонізації...- Вказ. праця. ,

2 Постанова Верховної Ради України «Про Засади державної політики
України в галузі прав людини» // Голос України.- 25 черв. 1999.- № 115.—
С. 3.

РОЗДІЛ 9

гіональні мови та мови меншин, не виконуються судові рішення *. Водночас було відзначено, що окрім прийняття згаданого рам­кового акта, деякі інші зобов'язання перебувають на завершаль-ній стадії їх виконання, як-от підписання Україною 7 травня 1999 р. Європейської соціальної хартії (переглянутий варіант); відповідно до Указу Президента України від 13 березня 1999 р. Державний департамент з питань виконання покарань було виведено з підпорядкування Міністерства внутрішніх справ України; парламент України ухвалив в цілому Європейську хартію про регіональні мови та мови національних меншин, з подальшим законодавчим роз'ясненням механізмів реалізації цієї Хартії; було прийнято у третьому читанні Закон України «Про політичні партії». Ці кроки Асамблея визнала свідчен­ням того, що досягнуто певного прогресу на шляху виконання Україною зобов'язань, хоча ще багато залишається зробити і в галузі гармонізації українського законодавства з європейськи­ми стандартами та забезпечення дотримання цих принципів у практичній роботі органів влади України, і в забезпеченні вер­ховенства права, якого вимагають наявні факти невиконання судових рішень 2. Це і стало підставою рішення Асамблеї про доречність, відповідно до правила 6 Правил Процедури, пору­шення на першій частині чергової сесії 2000 року процедури, метою якої було б призупинення прав членів делегації України на подання на обговорення офіційних документів у дусі прави­ла 23 Правил Процедури, на виконання обов'язків та голосу­вання в Асамблеї та її органах, зберігаючи за членами право відвідувати засідання та виступати на сесії і протягом засідань органів Асамблеї, до того моменту, поки не буде здійснено по­дальших заходів, що вважатимуться за значний прогрес у дусі Резолюції 1179, ухваленої в січні 1999 р.3. Однак, враховуючи прийняття Верховною Радою України Закону «Про ратифіка­цію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин, 1992 р.» 4, рішення Конституційного Суду України щодо не­конституційності низки положень Кримінального кодексу Укра­їни, що передбачають смертну кару як вид покарання, та вжит­тя інших заходів у дусі Резолюції 1179, санкції, передбачені Рекомендацією 1416 ПАРЄ, до України застосовані не були. Отже, попри проблемні питання у відносинах України та Ради Європи можна говорити про готовність обох сторін спільно їх вирішувати.

1 Рекомендація 1416 ПАРЄ щодо виконання зобов'язань, взятих Украї­
ною // Голос України.- 15 лип. 1999.- № 128.- С. 5.

2 Там само.

3 Там само.

4 Закон України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов
або мов меншин, 1992 р.» // Голос України.- ЗО груд. 1999.- № 244.- С. 3.

європейська система захисту прав людини