Та консульське право

12.1
Поняття, виникнення і розвиток дипломатії

Дипломатична діяльність - це один зі спо­собів реалізації зовнішньої політики держави. Це офіційна діяльність держави в особі її ор­ганів зовнішніх зносин щодо захисту інтере­сів держави та її громадян, щодо підтримки та зміцнення миру та співробітництва з інши­ми державами. Тобто дипломатія - це вужче поняття, ніж зовнішня політика, яка вклю­чає в себе всю сукупність методів і засобів ді­яльності суб'єкта міжнародного права у сфері міжнародних відносин. Дипломатія відрізня­ється від зовнішньої політики і тим, що зав­жди має публічний, офіційний характер; вона здійснюється лише спеціальними уповноваже­ними органами (посольствами, міністерствами закордонних справ тощо) виключно мирними засобами. Слід наголосити також і на відмін­ності між дипломатією і міжнародним правом. Як зазначалося вище, міжнародне право - це система норм, яка регулює відносини між державами та інши­ми суб'єктами міжнародного права на міжнародній арені. На відміну від міжнародного права, єдиного для всіх держав, єди­ної дипломатії нема, є дипломатія кожної держави.

Дипломатичне та консульське право - це окрема галузь міжнародного права, яка регулює дипломатичні та консуль­ські відносини. Дипломатичне право регулює офіційну діяль­ність суб'єктів міжнародного права у сфері зовнішніх зносин, зокрема форми представництва держав за кордоном, форми ведення переговорів, підготовку і створення дипломатичних актів тощо.

Ще в законах Ману дається визначення дипломатії як ми­стецтва, що залежить від послів і полягає у вмінні попередити війну і забезпечити мир. У Стародавньому Римі існували такі поняття міжнародного права, як посольство (яке призначалось