Семінарського заняття № 1.

З дисципліни «Історія зарубіжної літератури кінця ХІХ – початку ХХ ст.»

Для спеціальності: 6.030500 – іноземна філологія, російська філологія, українська філологія та 6.030200 – журналістика

Тема заняття: А. Рембо – представник французького символізму.

Мета заняття: визначити своєрідність французького символізму у творчості А. Рембо, розкрити особливості його поетики.

Час: 2 години

  Питання для обговорення 1. Символізм як літературно-художній напрямок. 2. Основні етапи творчості А. Рембо. Теорія «яснобачення» (Зб. «Осяяння» 1872 – 1873 рр.). 3. Особливості поетики А. Рембо (образ ліричного героя; провідні мотиви; співвідношення реальності та фантастики, «високого» та «буденного»; конкретність та асоціативність; іронія, гротеск, контраст; суґестивність; роль метафори; прийом поступового накопичення деталей; своєрідність звукової організації). 4. Місце А. Рембо у французькій поезії кінця ХІХ – початку ХХ ст. та в перспективі розвитку поезії ХХ ст.

"Терміни та поняття: декаданс, модернізм, авангард, символізм, символ, сугестивність, синестезія, імпресіонізм, позитивізм, ірраціональне, інтуїтивізм.

Прокоментуйте висловлювання:

Ø «Символізм, який зовсім ігнорував форму і намагався створити щось нове, грандіозне, створював тільки дивні натяки, картини, які важко зрозуміти, внутрішнє значення яких навряд чи було зрозумілим і самим творцям їх... – поетам цієї болісно перекрученої школи» (О.М. Горький).

Ø «Символізм символістів-декадентів був схильний до того, щоб приймати характер закінченого образу, що вимагає своєї розгадки. Символісти постійно зривалися в область побудови більш-менш складних загадок і шарад, заснованих на поверхневих аналогіях» (М. Волошин).

Ø «Одним із проблисків серйозного мистецтва на межі століть, мистецтва, яке я назвав би героїчним мистецтвом, був, звичайно, символізм. Не випадково він залишив такий вагомий слід в історії літератури» (М.К. Мамардашвілі).

?Творчі завдання.

1. Проаналізуйте самостійно один з віршів А. Рембо (схема аналізу – див. Додаток А.).

2. Перекладіть українською (або російською) мовою сонет А. Рембо «Голосівки». Розгляньте варіанти перекладів інших авторів (Додаток Б.). Який з них можна вважати найбільш вдалим? Аргументуйте відповідь.

3. Випишіть з поетичних творів А. Рембо фрагменти, які найвиразніше ілюструють своєрідність його поетики (практична частина до питання № 4).

4. Складіть список досліджень за темою семінарського заняття (за останні 5 років) на основі фондів бібліотек ЗНУ та Обласної наукової бібліотеки ім. М. Горького, проаналізуйте їх та напишіть анотації до кожної публікації (5-8 речень). Визначте, які напрямки дослідження французького символізму в цілому та творчості А. Рембо зокрема є найбільш актуальними на сучасному етапі розвитку літературознавства (напишіть резюме – 1,5-2 сторінки формату А4). Форма звітності: картки з бібліографічними описаннями й анотаціями (мінімум – 6) та текст резюме.

5. Проаналізуйте, наскільки повно представлена творчість французьких символістів у мережі Інтернет. Знайдіть сайти (українською, російською та іноземними мовами (для студентів ФІФ)), присвячені дослідженню їхньої творчої спадщини. Визначте, які напрямки вивчення французького символізму в цілому та творчості А. Рембо зокрема є найбільш актуальними (напишіть резюме – 2-3 сторінки формату А4). Форма звітності: дискета (диск) з матеріалами (мінімум – 10 джерел) та текст резюме.

4 Теми рефератів:

1. Вплив ідей Р. Вагнера на формування естетичних засад символізму.

2. Творчість Ш. Бодлера та французький символізм.

3. Імпресіоністична тенденція лірики П. Верлена.

4. Своєрідність ритмічної організації поезії П. Верлена.

5. Французький символістський театр.

6. Поетика п’єси П. Верлена «Одні та інші».

7. Урбаністична тематика поезії П. Верлена, А. Рембо, Ст. Малларме.

8. Творчість французьких поетів-символістів у російській літературній критиці к. ХІХ – поч. ХХ ст.