Питання для обговорення

1. Розвиток жанру «роману-епопеї» у західноєвропейській літературі кінця ХІХ – початку ХХ ст. 2. Історія створення епопеї Дж. Ґолсуорсі «Сага про Форсайтів». Зміст назви. Місце роману «Власник» у епопеї. 3. Майстерність Дж. Ґолсуорсі у створенні характерів персонажів. 4. Проблема Власництва та Краси у романі «Власник» (Сомс та Ірен Форсайт). 5. Філософський зміст інтерлюдії «Останнє літо Форсайта» (1918).

"Терміни та поняття: епопея, сага, «роман-ріка», інтерлюдія, форсайтизм, душевне «підпілля», позасюжетні елементи, психологічна деталь.

?Творчі завдання.

1. Порівняйте портретні характеристики Джоліана і Сомса Форсайтів. Чим вони відрізняються?

2. На сторінках роману «Власник» розміщені авторські іронічні характеристики Форсайтів. Хто з героїв дає «тверезу» характеристику клану? Випишіть та прокоментуйте.

3. В чому і коли проявляються людські, а не власницькі риси Сомса Форсайта? Чи можна говорити про Сомса як про «наглухо забиті двері». Аргументуйте свою відповідь (випишіть фрагменти з тексту).

Прокоментуйте висловлювання:

Ø «Порушивши світські умовності, Ґолсуорсі став письменником, але як тільки він затвердився у цій ролі, відразу ж став жертвою забобонів свого класу та виховання... Ґолсуорсі залишався чудовим оповідачем... Але як тільки перестав бути сатириком, його творчість втратила свій емоційний стрижень» (Б. Бергонци, Журнал «Spectator», 1963).

Ø «Форсайтівські хроніки... видатний, можливо, найбільш видатний твір англійської літератури ХХ століття, і, напевне, найбільш англійський роман наших часів. Твір гіганта... Цей роман – паспорт до берегів вічності» (Д. Баркер).

Ø «Сага про Форсайтів» – найбільш строга, найбільш повна сюжетна, образна, ідейна єдність» (О.В. Чичерін).

Ø «... та (Ирен Форсайт), яка колись збунтувалася проти моралі Форсайтів, як і вони стала відбивати набіги Краси... Набіги Краси скінчилися сумно. Вона перестала бути Красою, тому що після зіткнення зі світом власності вона прийняла його закони» (І. Дубашинський).

4 Теми рефератів:

1. Викривання психології наживи, інстинкту накопичення, зображення руйнування особистості у циклі романів Ґолсуорсі «Сага про Форсайтів».