Питання для обговорення

1. Особливості американської гумористики кінця ХІХ – початку ХХ ст. Поняття «американський гумор». 2. Трилогія М. Твена «Пригоди Тома Сойєра» (1876), «Життя на Міссісіпі» (1883), «Пригоди Гекльберрі Фінна» (1884). 3. Гумор, іронія, сатира у «дитячих» романах письменника. 4. Світ дитинства у творах М. Твена. Майстерність у розкритті психології дитини.

"Терміни та поняття: «фронтір», гумор, американський гумор, іронія, сатира, памфлет, нарис, психологізм.

?Творчі завдання.

1. Як виявляється комізм у ранніх фейлетонах та оповіданнях
М. Твена? Якій меті він служить?

2. Порівняйте (письмово) образи Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна. У чому схожі та різняться персонажі?

3. Виписати з романів найяскравіші приклади використання прийомів гумору, іронії та сатири.

Прокоментуйте висловлювання:

Ø «Вся сучасна американська література вийшла з однієї книги М. Твена, яка називається «Гекльберрі Фінн». Це краща його книга. Нічого подібного до неї не було. Нічого рівного не написано досі» (Е. Хемінгуей).

Ø «Для тих, кого цікавить американське життя та література, не було останнім часом важливішої проблеми, ніж песимізмМ. Твена» (В.В. Брукс).

Ø «Прийде час, я візьму хлопчика дванадцяти років і проведу його життям (це буде оповідання від першої особи). Тільки не Тома Сойєра, він не годиться» (М. Твен).

Ø «Я кажу про нього [про М. Твена] більше як про соціолога, ніж про гумориста. Безсумнівно, він знаходиться майже у тій же ситуації, що й власне я. Він повинен викладати речі таким чином, щоб примусити людей, які б у іншому випадку його б просто повісили, повірити, що він жартує» (Б. Шоу).

4 Теми рефератів:

1. Місце повісті «Життя на Міссісіпі» у так званому «Епосі ріки Міссісіпі» («Пригоди Т. Сойєра», «Пригоди Г. Фінна»).

2. Викривальна сатира М. Твена останніх років життя (трактат «Що таке людина», «Автобіографія», «Сполучені штати, що лінчують»).

3. Фантастика у творчості М. Твена («Янки... при дворі короля Артура»).

4. М. Твен – майстер афоризму («Календар Роззяви Вілсона»).