рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Таблиця 6.

Таблиця 6. - раздел Информатика, Курс лекцій з інформатики Модель Нжмд Фірма-Виробник Інтерфейс...

Модель НЖМД Фірма-виробник Інтерфейс Ємність, Мбайт Частота обертання, об/хв Час доступу, мс
М2714 Fujitsu IDE
М2952 SCSI
М2949 SCSI
HP SureStore 1080A Hewlett-Packard IDE
HP SureStore 1600D IDE
HP SureStore 2000LP SCSI 9.5
Cabo CFS1081A Seagate   IDE
Medalist IDE
Cabo CFP1080 SCSI
Barracuda 4LP SCSI
Bigfoot Quantum IDE 15.5
Sirocco IDE
Atlas XP34300 SCSI 8.5

 

Накопичувачі випускають десятки фірм. Щоб забезпечити взаємозамінність пристроїв, розроблено стандарти на їхні габаритні й електричні характеристики, які визначають номенклатуру з’єднувальних провідників, їх розміщення в перехідних рознімних з’єднаннях, електричні параметри сигналів. Найпоширенішими нині є стандарти IDЕ (Integrated Drive Electronics), або АТА, та більш продуктивні ЕIDЕ (Enhanced IDЕ) і SCSI (Small Computer System Interface, читається “сказі”). Вже не використовують жорсткі диски стандартів МFМ, RLL, ЕSDІ, що застосовувалися в комп'ютерах класів ХТ, АТ 286. ЕIDЕ — не самостійний стандарт, а є розвитком попереднього (IDЕ) в рамках маркетингової програми провідних виробників жорстких дисків і відрізняється від свого попередника тим, що допускає підключення до одного адаптера до чотирьох пристроїв, підтримуючи накопичувачі з ємністю понад 504 Мбайт, а також немагнітні накопичувачі, та допускаючи підвищені швидкості обміну даними. Близько 80…90% накопичувачів, що продаються на вітчизняному ринку, відповідають стандарту IDЕ (ЕIDЕ).

На швидкодію НЖМД впливають такі характеристики:

Частота обертання шпинделя. В наш час випускаються накопичувачі ЕIDЕ з частотою обертання шпинделя 4500…7200 об/хв. Більш високі значення цього параметра - поки що прерогатива накопичувачів SСSІ.

Ємність кеш-пам'яті. У всіх сучасних дискових накопичувачах встановлюється кеш-буфер, який дає змогу прискорити обмін даними з жорстким диском. Чим більша його ємність, тим вища ймовірність того, що в кеш-пам'яті буде необхідна інформація, якої не треба прочитувати з диска (цей процес у кілька тисяч разів повільніший). В різних пристроях ємність буфера може варіюватися в межах від 64 Кбайт до 2 Мбайт.

Час пошуку, або час доступу. Це час (у мілісекундах), необхідний для позиціювання блока головок на потрібний циліндр. Показник варіюється - час пошуку під час переходу на сусідній циліндр може становити 2 мс, а від найближчого до краю до найближчого до центра циліндра - 20 мс. Для визначення часу пошуку підраховують середнє арифметичне цих значень за випадкової послідовності переходів між циліндрами. В сучасних пристроях цей показник становить від 5 до 13 мс.

Час затримки. Це час від моменту позиціювання блока головок на потрібний циліндр до позиціювання конкретної головки на конкретний сектор. В середньому цей параметр дорівнює часу, який диск витрачає на свої півоберти, тому даний показник повністю залежить від частоти обертання шпинделя.

Швидкість обміну. Кожний жорсткий диск має два таких показники. Перший визначає швидкість пересилання даних між пластинами диска і кеш-буфером (внутрішня швидкість обміну), а другий - між кеш-буфером диска та контролером на материнській платі (зовнішня швидкість обміну). Максимальне значення зовнішньої швидкості обміну дорівнює пропускній здатності дискового інтерфейсу EIDE залежно від режиму РІО або DМА, який використовується. Режим РІО визначає, наскільки швидко дані можуть передаватися між диском і контролером. При його виборі використовують регістри системи центрпльного процесору. Чим більший номер режиму, тим вища швидкість обміну даними. Робота в режимі DМА (Direct Memory Acces) дає змогу передавати дані безпосередньо від диска до оперативної пам'яті, минаючи центральний процесор (на відміну від режиму РІО). Таким чином, в ОС з реальною багатозадачністю (Windows NТ, Unіх, ОS/2, частково Windows 95) режим DМА може дозволити ЦП займатися іншою корисною роботою під час виконання дискових операцій.

Сучасні НЖМД працюють у режимах РІО 4, DМА 2. Одним з найновіших є режим UltraDМА-ЗЗ (або 66) із теоретичною пропускною здатністю 33(66) Мбайт/с, що в 2(4) рази вища, ніж у режимах РІО0-4 і DМА-2. Швидкісні параметри деяких НЖМД наведено в табл. 2.6.

Попри безсумнівні переваги, інтерфейс ЕIDЕ (дешевизна; простота встановлення; можливість застосування накопичувачів, відмінних від жорстких дисків; наявність вбудованих контролерів на більшості сучасних материнських плат) має і недоліки. Головний з них — нездатність ефективно обслуговувати множинні операції читання (запису), що особливо актуально для користувачів багатозадачних ОС. Поки не буде виконана одна операція, решта вимушена стояти в черзі. Завантаження центрального процесору в багатозадачних ОС залишає бажати кращого. Також неможливо підключити зовнішні пристрої IDЕ, а внутрішніх може бути не більше чотирьох.

У високопродуктивних робочих станціях і серверах альтернативою дискам з інтерфейсом IDЕ є накопичувачі SCSІ. Серед основних переваг - можливість обробляти множинні дискові операції без істотного завантаження ЦП, підключати до одного контролера SCSІ до семи (до 15 при використанні Wide SCSІ) жорстких дисків, інших пристроїв зберігання інформації, сканерів. Існують накопичувачі SCSІ з частотою обертання шпинделя 7200 і навіть 10 000 об/хв, що істотно збільшує продуктивність дискової підсистеми. Диски SCSІ застосовують і в роботі з аудіо- та відеоінформацією в реальному часі, де необхідне забезпечення чіткої пропускної здатності дискового інтерфейсу без затримок. Крім того, до інтерфейсу SCSІ можна підключати зовнішні периферійні пристрої. Недолік — додаткові матеріальні витрати.

При використанні бізнес-додатків під керуванням Windows, а тим більше DOS, у системі без додаткових периферійних пристроїв диски SCSІ, як правило, не забезпечують своїх переваг.

Cтримери. Стример - пристрій для копіювання на магнітну стрічку інформації, що знаходиться на жорсткому диску, з метою створення резервної копії [2, c. 48].

За конструктивною схемою він близький до побутового касетного відеомагнітофона. У стримерах використовують найрізноманітніші формати запису та типорозміри касет (картріджів). Ємність касети може бути від кількох десятків мегабайтів до кількох гігабайтів. Різні моделі стримерів забезпечують як послідовний, так і блоково-орієнтований довільний доступ до даних. У пристроях цього типу застосовують інтерфейс для флоппі-дисководів, власний нестандартний інтерфейс (стример комплектується контролером), а також сучасний інтерфейс (АТАРІ) або SCSI. Стримери бувають внутрішнього та зовнішнього виконань, останні нерідко підключаються до комп'ютера через LРТ-порт.

Інтерес до стримерів дещо спадає у зв'язку з появою дискових накопичувачів зі змінними (особливо такими, що перезаписуються) носіями порівнянної ємності, але з переважаючими швидкісними параметрами.

Накопичувачі CD-ROM. Накопичувачі на компакт-дисках (CD-ROM) здатні тільки прочитувати дані, занесені на диск. Маючи велику ємність (до 700 Мбайт) та високу швидкість зчитування, вони ефективні при зберіганні й поширенні великих обсягів інформації (великі програмні комплекси, довідники, словники тощо).

Цифрова інформація відображається на пластиковому диску з покриттям у вигляді западин (невідбивних плям) та острівців, що відбивають світло. На відміну від вінчестера, доріжки якого мають вигляд концентричних кіл, компакт-диск має одну безперервну доріжку у формі спіралі.

Зчитування інформації з компакт-диска відбувається іа допомогою лазерного променя. Потрапляючи на острівець, що відбиває світло, він відхиляється на фотодетектор, який інтерпретує це як двійкову одиницю. Промінь лазера, що потрапляє в западину, розсіюється і поглинається - фотодетектор фіксує двійковий нуль. Як відображальна використовується алюмінієва поверхня.

У сучасних накопичувачах CD-ROM використовують кілька стандартів запису інформації, найпоширенішим з яких є стандарт ІSО 9660, особливо в частині рівня файлової системи. Стандарт дає змогу зберігати інформацію на компакт-диску і звертатися до неї так само, як і до інформації на жорсткому диску або дискеті.

Пристрої CD-ROM мають, як правило, внутрішнє виконання, застосовується інтерфейс IDЕ, рідше — SCSІ. У першому випадку використовується модифікація IDЕ — АТАРІ (АТА Pacet Interface, пакетний інтерфейс АТА). Однією з важливих характеристик пристроїв цього типу є частота обертання шпинделя, з якою прямо пов'язана швидкість обміну даними з пристроєм. За стандартної частоти обертання швидкість передачі даних становить близько 150 Кбайт/с. У дво- і більш швидкісних CD-ROM диск обертається з пропорційно більшою частотою, і пропорційно підвищується швидкість передачі даних. Наприклад, швидкість 1200 Кбайт/с (восьмишвидкісний пристрій) позначається 8х. Сучасні 24- і навіть 36-швидкісні накопичувачі CD-ROM за швидкістю довільного доступу до даних (80—250 мс) відстають від НЖМД.

Нові дискові накопичувачі. З 1995 р. на вітчизняному ринку з'явилися нові дискові накопичувачі: СD-R (СD-Recordable), СD-E (СD-Erasable) та DVD (Digital Video Disk). Перші дають змогу виконати одноразовий запис на спеціальний диск і потім зробити необмежену кількість зчитувань. Накопичувачі СD-R зовні схожі на накопичувачі СD-ROM і сумісні з ними за дисками та форматами запису.

Деякі типи накопичувачів допускають багаторазовий перезапис даних на диску; в них використовуються різні фізичні принципи запису і читання даних, різноманітні формати, типорозміри та ємності дискет (касет, картріджів, дисків, часто несхожих на СD-ROM ). Накопичувачі СD-RW (СD-Rewitable) сумісні зі звичайними компакт-дисками, але дають змогу форматувати, записувати, перезаписувати і прочитувати спеціальні диски. Деякі моделі накопичувачів фірми IOМЕGА: ZІР drive (ємність носія 100 Мбайт); JAZ drive (1 Гбайт); магніто-оптичні пристрої фірми Fujitsu (230, 640 Мбайт); дисковод Mitsubishi LS-120, сумісний із звичайними 3.5-дюймовими дискетами (120 Мбайт), не поступаються НЖМД за багатьма швидкісними параметрами.

Накопичувач СD-ROM - пристрій для читання цифрових відеозаписів. Зовні DVD-диск схожий на звичайний СD-ROM (діаметр - 120 мм, товщина -1.2 мм), однак відрізняється від нього тим, що на одному боці DVD-диска може бути записано до 4.7 Гбайт інформації, а на обох – 9.4 Гбайт. У разі використання двошарової схеми запису на одному його боці можна розмістити вже до 8.5 Гбайт інформації, відповідно на обох боках - близько 17 Гбайт. DVD-диски допускають також перезапис інформації.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Курс лекцій з інформатики

Зміст Інформатика як наука Носії... Блок...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Таблиця 6.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Заняття № 1.
Тема:   Інформатика як наука.   Мета: 1. Познайомити учнів з таким предметом як “Основи інформатики та обчислювальної

Структура уроку.
  1. Організаційний момент................................................................................................   2 хв.

Предмет інформатики та її структура.
І н ф о р м а т и к а - це наука, яка вивчає закони i методи накопичення, опрацювання i передачi iнформацiї в природних, технiчних i соцiальних системах з використанням комп’ют

Поняття інформації.
В сучасних умовах виробництва, коли комп’ютери застосовуються практично у всiх галузях народного господарства, особливе значення набувають задачi i методи розробки, проектування, створення та оцiнк

Комп’ютер та його складові.
Комп’ютер – це електронний пристрій, який призначений для автоматизованої обробки інформації у формі, зручній для користувача. Кожний комп’ютер містить п’ять о

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Види інформації.
В сучасних умовах роботи, коли у всі сфери життя та виробництва впроваджується велика кiлькiсть комп'ютерної технiки, будь-яка iнформацiя подiляється таким чином (див. рис.3) [12, c. 6]:

Носії інформації, форми і способи подання інформації.
Носій інформації – це фізичне середовище, у якому поширюється чи фіксується інформація. Розрізняють магнітні, оптичні, перфоровані, паперові та екранні носії (див. рис.4) [7, c

Нформація й шум та їх взаємоперетворення.
Одна й та сама інформація може бути подана за допомогою різних повідомлень. Повідомлення – це різні форми подання якої-небудь інформації. Повідомлення не обов’язково має скл

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Кодування повідомлень, за допомогою яких передається інформація.
Одна й та сама інформація може бути подана за допомогою різних повідомлень. Повідомлення – це різні форми подання якої-небудь інформації [8, c. 67]. Повідомлення не обов’язк

Властивості інформації.
При обробцi iнформацiї необхiдно знати її властивостi (див. рис. 8) [12, c.7;19, c.3]: 1)

Ціна та цінність інформації.
Інформація – це ключ до всіх знань, джерел енергії, сировини, нових машин, технологій; вона – продукт праці, який має загальну споживчу вартість, є специфічним товаром, який пі

Нформаційні процеси.
Діяльність сучасної людини тісно пов’язана з різними інформаційними процесами. Кожен з нас щодня бере участь в них. Цими процесами є, наприклад, читання газети чи журналу, прослуховування ра

Заняття № 4.
Тема:   Застосування комп’ютерів. Мета: Закріпити матеріал попереднього уроку, розібратись у функціональному призначенні осно

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Коротка історія розвитку обчислювальної техніки.
Історію розвитку обчислювальної техніки можна розділити на два основні етапи [2, c. 8]. Початком першого етапу вважають 18 ст., коли Б. Паскаль і Г. Лейбніц створил

Характеристика різних поколінь комп’ютерів.
Як вiдомо, комп’ютер складається з досить великої кiлькостi електронних складових, якi виконують самi простi функцiї. Самi цi функцiї за останнi 40...50 рокiв майже не змiнювались, а в цей час їхнi

Основні галузі застосування комп’ютерів.
Застосуваня комп’ютерів можна узагальнити до трьох основних напрямків [7, c. 10]: 1. Створення принципово нових знарядь виробництва “оживленням” машин і механіз

Таблиця № 1. Застосування комп’ютерів.
Загальні сфери застосування Підготовка текстів і документів; перевірка орфографії; переклад текстів; планування персональної діяльності; поштові послуги; телефонні послу

Контрольні питання
1. На які етапи поділяють історію розвитку обчислювальної техніки? Охарактеризуйте їх. 2. З чим пов’язаний другий етап у розвитку обчислювальної техніки? 3. Що лежить в основі змі

Заняття № 5.
Тема:   Інформаційна система. Мета:   Розібратися в структурі інформаційної системи та в принципах взаємодії складових

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Техніка безпеки під час роботи з персональним комп’ютером.
При роботі з персональним комп’ютером суворо ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ: 1. Торкатися до екрана і тильного боку дисплея, проводів живлення і пристроїв заземлення, з’єднувальних

Структура інформаційної системи.
Інформаційною системою називають сукупність взаємозалежних засобів (пристроїв, засобів, персоналу), що зберігають та опрацьовують інформацію [8, c. 13]. Також справедливим є на

Апаратна та програмна складові інформаційної системи, їх взаємодія.
До інформаційної системи, побудованої на базі локальної мережі, входять такі основні апаратні компоненти [8, c.14]: · Набір комп’ютерів; · Пристрої введення інформації;

Прикладне програмне забезпечення.
Прикладне ПЗ поділяють на дві частини: - прикладні програми загального призначення; - прикладні програми спеціального призначення.

Мікропроцесор, основні функції мікропроцесора.
Мікропроцесор – це основний пристрій ПК, він являє собою сукупність арифметико-логічного пристрою і пристрою керування [7, c. 24]. Мiкропроцесор керує роботою

Контрольні запитання.
1. Що забороняється під час роботи з комп’ютером? 2. Яка має бути відстань від очей до середини екрану монітора? 3. Яких правил необхідно дотримуватись під час роботи з пеpсональн

Заняття № 6.
Тема: Пристрої введення-виведення інформації. Мета: Засвоїти новий матеріал по темі “Пристрої введення-виведення інформації”

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Клавіатура. Типи клавіатур.
Основним пристроєм введення інформації для людини, яка безпосередньо працює з комп’ютером, є к л а в і а

Вплив клавіатури на здоров’я користувача.
Як залишатися здоровим, працюючи з комп’ютером? В даному питанні розмова піде про реальні міри профілактики. Постійна робота з комп’ютером, зрозуміло, не так небезпечна, як деякі ін

Мишка”.
У 1964 році Дуглас Енгельбарт (Douglas Englebart), що працював у Stanford Research Institute (SRI), винайшов “мишку”. Офіційно вона була названа покажчиком XY-координат для дисплея. У 1973 р

Дисплей. Типи, основні характеристики та принципи роботи дисплею.
Дисплей призначено для відображення інформації на екрані електронно-променевої трубки [7, c.58]. Дисплей керується відеоконтролером, який знаходиться в системному блоці. Відеоконтролер має власну п

Друкарські пристрої.
Друкарські пристрої призначені для виведення на папір символьної та графічної інформації. Їх прийнято поділяти на такі групи (рис.16): - принтери; - плотери.  

Сканери.
Майже кожен користувач комп’ютера постійно зіштовхується з проблемою перетворення документів з паперової форми в електронну. Однак процедура введення інформації вручну віднімає величезну кількість

Пристрої для організації комп’ютерного зв’язку. Модем.
Загальновідомо, що декілька комп’ютерів можна підключити в комп’ютерну мережу. Для організації комп’ют

Правила підготовки комп’ютера до роботи.
Існує ряд правил підготовки комп’ютера до роботи та правил його експлуатації, от вони: ü обов’язково має бути виконано заземлення до початку експлуатації комп’

Клавіатурний тренажер.
Оскільки в сучасне життя усе глибше і глибше проникають комп’ютерні технології, то хочемо ми того чи ні а приходиться освоювати нові, досі невідомі раніше практичні навички. Якщо ази комп’ютерної г

Контрольні запитання.
1. Для чого служить клавіатура? Які типи клавіатур Ви знаєте? 2. Які Ви знаєте типи стандартних клавіатур? 3. Які Ви знаєте типи альтернативних клавіатур? 4. Основні груп

Теоретичні відомості.
Призначення керуючих клавіш клавіатури: Esc - відміни команди або дії (іноді виходу з програм). Tab - використовується при роботі з таблиц

Завдання 1
1. Для запуску тренажера клавіатури потрібно знайти його ярлик на робочому столі і подвійним кліком лівою кнопкою миші запустити програму. 2. Потрібно на запит "Ваше имя" ввести

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Внутрішня та зовнішня пам’ять комп’ютера.
Обсяг інформації, що зберігається та обробляється на комп’ютерах, постійно і швидко зростає. Це обумовило інтенсивний пошук нових методів та засобів її збереження. Не випадково, що в останні роки з

Оперативна пам’ять.
Оперативний запам’ятовуючий пристрій (OЗП), або оперативну пам’ять (від англ. RАМ, Random Access Memory, пам’ять із довільним доступом, що передбачає читання і запис даних у довільні ділянки

Зовнішні запам’ятовуючі пристрої комп’ютера.
Зовнішня пам'ять - це перш за все накопичувачі на магнітних стрічках і магнітних дисках. Магнітні стрічки і диски виготовляються із тонкої пластмасової плівки, на яку наноситься мікроскопічн

Дискові накопичувачі, їх основні хорактеристики і принципи роботи.
Накопичувачі — це запам’ятовуючі пристрої, призначені для тривалого (що не залежить від електроживлення) зберігання великих обсягів інформації, коли ємність накопичувача в десятки, сотні раз

Розміщення інформації на магнітних дисках.
Диски є носіями інформації у пристроях зовнішньої (довгострокової) пам'яті, іншими словами, у накопичувачах. Як зазначалось вище, розрізняють носії таких типів: тверді магнітні диски, гнучкі

Контрольні питання.
1. Які є вимоги до пам’яті комп’ютера? 2. Що розуміють під внутрішньою і зовнішньою пам’яттю комп’ютера? 3. Призначення оперативної пам’яті. 4. Які типи мікросхем Ви знає

Структура уроку.
  1. Організаційний момент...........................................................................................   2 хв.  

Основні характеристики персонального комп’ютера.
ПК — це універсальний комп’ютер, конструкція, набір апаратних компонентів та програмне забезпечення якого орієнтовані на роботу з окремим користувачем у діалоговому режимі. Універсальність ПК

Так, процесор Pentium ІІІ-600 виконує 600*106 тактів/сек.
  Таблиця № 7. Основні характеристики мікропроцесорів. Модель Тактова частота Розрядність Розрядність шини даних

Магістрально-модульний принцип будови ПЕОМ.
Персональний комп’ютер складається з блоків-модулів, кожний з яких виконує певні функції в роботі комп’ютера. Модулі – це логічно і конструктивно завершені пристрої, які виконують певні функ

Принципи роботи ЕОМ.
Створення ЕОМ багатьох поколінь базується на основних принципах фон Неймана, видатного математика і фізика-теоретика [1, c. 21]. ЕОМ фон Неймана (рис. 23) складається з оперативної пам'яті,

Сумiснiсть персональних комп’ютерiв.
В зв’язку з масовим випуском комп’ютерiв рiзними фiрмами та органiзацiями в багатьох країнах свiту виникла потреба у розробцi єдиних стандартiв на продукцiю, яка випускається. Тривалий час випускал

Контрольні запитання.
1. В чому полягає універсальність ПК? 2. Які Ви знаєте основні технічні характеристики ПК? 3. Перелічіть основні модулі, з яких складається ПК. 4. Що являє собою системна

Заняття № 10.
Тема: Тематичне оцінювання по темі: “Вступ. Інформація та інформаційні технології” Мета: Визначити рівень навчальних досягнень учнів

Структура уроку.
  1. Організаційний момент........................................................................................   2-3 хв.  

Тематичне оцінювання (35 хвилин).
3.1.Проводиться 5-ти хвилинна розминка у вигляді усного опитування. Усні питання з інформатики: 3.2. Проводиться тестуван

Використана література
1. Алтухов Е.В., Рыбалко Л.А., Савченко В.С. Основы информатики и вычислительной техники. - М.: Высш. шк., 1992. - 303 с. 2. Арисава Макото. Что такое компьютер/ Пер. с яп. М.А. Терешина.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги