Види сучасного електронного бізнесу

Весь електронний бізнес представляє величезний набір підприємств і організацій різних спрямувань діяльності, які прийшли в цифровий формат і тепер працюють в Internet. Віднесення підприємства до того чи іншого виду електронного бізнесу визначається специфікою діяльності даного підприємства, а не технологією, яка ним використовується. З часом все більше організацій перейдуть в електронний формат, навіть якщо сьогодні це здається неймовірним. Технології так швидко удосконалюються, що завдяки їм завтра стане можливим те, що сьогодні і представити не можна.

Перераховані нижче види вибрані з врахуванням того, що вони дока­зали свою життєздатність в Internet. Існують і інші види, але для того щоби досягнути успіху, вони повинні взаємодіяти в різній мірі з вибраними. Наприклад, комерція без маркетингу і налагодженого інформаційного обліку просто не має сенсу. Ці категорії повинні працювати разом як в оглядовому режимі, так і в традиційних формах. Internet передбачає самі широкі можливості для інтеграції видів електронного бізнесу і автома­тизації взаємодії між ними.

До першого виду відносять електронні аукціони. Але при цьому організація і проведення аукціонів в Internet кардинально змінюються. Так, при проведені звичайного аукціону якась частина людей збирається в аукціонному залі і якійсь частині дозволяється приймати участь в торгах по телефону. Крім обмеженості на чисельність учасників, потріб­но заплатити за доступ в аукціонний зал, або за дозвіл на участь по телефону, при цьому вартість може бути надзвичайно високою. Це призводить до того, що коло учасників аукціону є дуже обмеженим.

Internet зробив аукціон більш демократичним, дозволивши кожному, в кого є доступ в глобальну Мережу, приймати участь в торгах. Учасник-користувач попадає в "аукціонний зал" незалежно від того, де фізично знаходиться сервер. Крім цього, Internet прискорює сам процес торгів (по оцінках спеціалістів в десятки разів. Електронні аукціони надають всім бажаючим можливість виставляти на своїх сайтах (а великі підприємства можуть приймати участь в торгах, як продавці, так і покупці одночасно) майно, яке вони хотіли би купити (продати). Такі приватні аукціони проводяться постійно. Мало того кожен користувач, який має доступ в Internet, може не тільки приймати участь в торгах в якості покупця або продавця, а і організувати власний міні-аукціон.

В цілому, Internet поступово змінює концепцію цін. На зміну приходить динамічне ціноутворення. Аукціони на сайтах - це тільки початок. Через декілька років кожен сайт, який пропонує товари, інформацію або послуги, буде встановлювати індивідуальні ціни виключно на основі спожи­вацького попиту.

До другого виду сьогодні відносять електронні банки. Власно банківська справа в Internet - одне з найбільш процвітаючих електронних застосувань. Електронний банк дозволяє клієнтам отримувати доступ до їх рахунків і здійснювати різні фінансові операції за допомогою простого в користуванні Web-сайту. Для цього не потрібно ніяких спеціальних програм достатньо звичайного Web-браузера; тим більш, що сьогодні 60% банків не беруть грошей за надання таких послуг. Більш того оплата в деяких банках за онлайнові операції менша, ніж за тради­ційні. При цьому має місце значна економія часу і грошей як індивіду­альних клієнтів, так і підприємств (організацій). В свою чергу онлайнові послуги дозволяють споживачам детально вивчати стан своїх рахунків, включаючи історію: запис всіх виплат і поступлень в часі; переводити суми, замовляти чеки, оплачувати рахунки і т. ін. Сьогодні єдина операція, яка ще є неможливою в Internet - це отримання наявних грошей, але банки вже працюють над розв'язком і цієї проблеми.

Третім видом за рівнем комп'ютеризації виступає електронна комерція. Як відомо головними факторами обмеження традиційної торгівлі є час і простір. Навіть якщо магазин працює цілодобово, його послугами користуються лише ті, що живуть поблизу. Крім цього, магазин може запропонувати відносно обмежений асортимент товарів, оскільки простір магазину завжди фізично обмежений.

А магазин в Internet не обмежений в просторі, ні в часі. При цьому асортимент товарів, який пропонує магазин, також необмежений. Онлайнові роздрібні торговельні підприємства (в літературі визнача­ються, як електронні продавці (е-продавці)) пропонують більше товарів, ніж традиційні продавці, а також більш широкий комплекс послуг по кожному товару.

Internet змінює традиційну модель продажу. Підприємства виробляють те, що можна продати (товар, інформацію, послуги), а в своїх зусиллях по продажу основуються на чотирьох ключових компонентах маркетингу (ціна, товар, просування на ринку і розповсюдження)

В Internet торгівля набуває більш стратегічного характеру. Замість розгляду товару виключно як засобу задоволення попиту, Internet — заставляє бачити в якості товару весь цикл продажу, а саме: освоєння ринку, створення попиту, задоволення попиту, обслуговування клієнта, утримання споживача. В тактичній моделі всі ці стадії циклу продажу виступають в ролі обов'язкового застосування, яке додається і викону­ється до і після продажу. В стратегічній моделі, навпаки, це найважливіші складові частини, з яких складається комерційна пропозиція. Сьогодні електронна комерція стає важливим різновидом електронного бізнесу, який першим появився в Internet, але при цьому Мережа здатна запро­понувати значно більше ніж просто реалізацію і покупку товарів і послуг.

Четвертим видом електронного бізнесу, який практично неможливо відірвати від попередніх трьох, визначають як електронні дошки об'яв (електронні довідники). Електронні дошки об'яв просто необхідні в пошуках потрібних товарів і послуг. Функції пошуку інформації, товарів, послуг різноманітної довідкової інформації перейшли в Internet. Вся база даних знаходиться в одному місці, забезпечуючи централізоване функціонування, але повідомлення може одержувати будь хто в любий час, в любій точці земної кулі і у вигляді сприятливому до розуміння. Мережа одночасно спрощує і ускладнює одержання потрібних повідом­лень. Спрощує тому, що володіє найпотужнішими в даний час інстру­ментами пошуку. Ускладнює тому, що пошук ускладнюється стрімким зростанням обсягів інформації, яка одночасно поступає в Internet. При цьому Мережа дозволяє тиражувати довідкові матеріали в любих кількостях і систематизувати їх за любими ознаками, утворюючи гігант­ські сховища даних, доступ до яких може здійснювати любий, хто "підключений" до неї. Саме формування таких ..сховищ" і надання послуг їх використання стає прибутковим бізнесом, який постійно зростає як кількісно, так і якісно.

П'ятим за значущістю видом електронного бізнесу виступають функ­ції проектування і організації науково-дослідної роботи. За останні п'ять років надзвичайно різко змінився стиль проведення науково-дослідних і проектно-конструкторських робіт. До цього часу, розробка проектів (причому любих) відносилась до роботи, що потребувала організації відносно великих колективів спеціалістів різного профілю, які повинні бути одночасно знаходитися на обмеженій території, постійно спілкуватися і узгоджувати прийняті рішення, готувати і оформляти документацію, доробляти і переробляти вже прийняті і задокументовані проектно-конструкторські рішення. Все це потребувало величезних затрат ручної праці (а значить і грошових затрат); розробки проводились повільно, супроводжувались постійними помилками і виправленнями. Internet змінила швидкість і вартість розробки проектів. Вона надала аку допомогу, яку не в стані були забезпечити навіть надзвичайно отужні комп'ютери. Сьогодні місцезнаходження спеціалістів-проекту-альників не грає ніякої ролі. Будь-хто в кого є підключення до Internet, може приймати участь в роботі над проектом. Розроблені нові засоби для сумісної роботи, які використовують нові можливості Internet, змінюючи час розробки і швидкість впровадження. Тим самим забезпечується підвищення ефективності суспільної праці і починає працювати „ричаг" науково-технічного прогресу. Завдяки Мережі можна удосконалювати технічні розробки за рахунок підключення до їх виконання спеціалістів із різних країн. Сьогодні відмінно зарекомендували себе відкриті інженерні розробки і програмні засоби, що здійснюються спеціалістами багатьох країн в т. ч. і України. За рахунок різниці в ціні праці, власники проектів і конструкторських розробок заробляють величезні кошти.

Шостим видом електронного бізнесу виділяють електронний франчайзинг. Ще до ери широкої Internet підприємства, які традиційно працюють у франчайзинзі, отримували високі прибутки за рахунок продажу своїх товарів і торговельних марок посередника, які розпов­сюджували виключно товари підприємства-франчайзера. Перевага підприємства-франчайзера полягає в тому, що йому не потрібно вкладати власні засоби в організацію бізнесу на місцях: підприємество-партнер з франчайзингу само несе відповідальність за господарську діяльність. Електронний франчайзинг з переходом в Мережу значно спростився. Передача товарів, процесів і торговельних марок в цифровому форматі здійснюється надзвичайно швидко і прибутково. До позитиву таких систем необхідно віднести повну відсутність витрат на розповсюдження; в будь-який момент можна зв'язатися з підприємством-франчайзером, а споживач про це навіть не здогадається. На логістиці цілого переліку товарів і продукції економляться величезні кошти, які потім знову вкладаються в розвиток підприємства-франчайзера і процес повторю­ється знову, але вже в іншому масштабі.

Сьомим видом електронного бізнесу, який за останні три роки набирає небувалих темпів розвитку, є бізнес пов'язаний з організацією азартних ігор. Сьогодні це один з найбільш прибуткових видів бізнесу в Internet. В звичайному житті азартні ігри обмежені величезною кількістю законів і їх діяльність жорстко контролюється. Власники ігрових закладів сплачують державі величезні податки, так що конкуренція в даній галузі мінімальна.

Але Мережа докорінно змінює цей вид бізнесу. Електронні підпри­ємства азартних ігор більшою частиною знаходяться в країнах, в яких не існує ніяких законів про азартні ігри. Вони володіють сайтами азартних ігор і можуть підключати програми будь-яких ігор без всяких на то обмежень. Крім того ці підприємства зареєстровані в країнах де азартні ігри цілком легалізовані і не мають обмежень з боку держави. Але на відміну від справжніх казино, які знаходяться під пресом місцевих обмежень, електронні казино відкривають свої двері любій кількості бажаючих з усього світу, яким для того, щоби почати грати, достатньо однієї команди. Сервера цих компаній щоденно використовують сотні тисяч гравців.

Восьмим видом сучасного світу електронного бізнесу виступає електронне навчання. Електронне навчання яке все частіше називають навчанням на основі Internet, пропонує принципово новий підхід до підготовки спеціалістів. В ньому навчальний матеріал подається в інтерактивному режимі, а не у вигляді виконуючих файлів, які використо­вуються для пояснення матеріалу дисциплін і тестування. Тести проводяться в режимі реального часу всіма навчаючимися одночасно, при цьому "учні" мають можливість обмінюватися ідеями і задавати питання. Додатково з'являється можливість допомоги інтерактивного педагога (тьютора), який дає пояснення всім "учням" незалежно від того де вони знаходяться. Все це здійснюється в режимі реального часу. Учбовий процес стає більш індивідуальним, більш насиченим і спрямо­ваним на оволодіння конкретною дисципліною. В нових умовах суспільної організації постійне, на протязі всього життя навчання стає необхідністю, а в той же час - знання стають найважливішим фактором доходу. Дана сфера електронного бізнесу оперує міліардними сумами.

Дев'ятим видом електронного бізнесу експерти виділяють електронну пошту. Оскільки в основі будь-якого бізнесу лежить інформація і прямий обмін, Мережа радикально змінює ринки традиційного обміну інформацією. Поштові і телекомунікаційні підприємства зменшують свої долі ринків, а мова йде про сотні міліардів доларів на користь електронних комунікацій і, в першу чергу, електронної пошти. Електронна пошта поєднує в собі переваги телефону (безпосереднього контакту) і листа (інформації в текстовому виді). Мережа надає можливість миттєвого контакту в письмовій формі, будь то електронне повідомлення або чат. Все більша кількість підприємств і організацій, обмінюються електрон­ними повідомленнями. Але на відміну від телефону і звичайної пошти, електронне повідомлення може містити не тільки текст: до електронного листа можна додати (прикріпити) будь-який файл, відформотований доку­мент, презентацію, зображення, звук. Електронна пошта змінює способи спілкування між людьми (що в свою чергу зміщує центр грошових витрат на таке спілкування). Переваги електронної пошти полягають в безпосе­редній реакції на одержані повідомлення, а це значно прискорює прий­няття рішень у всіх сферах господарювання, якість і повнота яких створює значну додаткову вартість і робить даний вид електронного бізнесу надзвичайно прибутковим.

Десятим видом електронного бізнесу автори відмічають електронний маркетинг. В індивідуальному суспільстві все знаходиться в русі: товари, стратегії, ціни - все залежить від потреб клієнтів. В нових економічних умовах всі аспекти діяльності підприємств орієнтовані на споживача. Запити клієнтів напряму впливають на дизайн товарів, маркетингові стратегії, ціноутворення. Традиційний маркетинг орієнту­ється на цільові групи і створює для них позитивний імідж товару або підприємства. До "ери Мережі" передача інформації за допомогою рекла­ми і інших засобів просування відбувалася тільки в одному напрямку: від підприємства до споживача. Підприємство було не в стані отримати

миттєвий результат від споживачів. На той час такий стан був природним і стратегія маркетингу реалізувалась в напрямку, від дослідження ринку до його подальшого аналізу з метою формування довгострокової стра­тегії підприємства і його товарної продукції. Internet дозволяє підпри­ємствам задовольняти потреби кожного окремого споживача. Індиві­дуальний маркетинг став стандартним способом спілкування з спожива­чем в Мережі, а в той же час масовий маркетинг сьогодні вже не спра­цьовує Якщо під організацією маркетингу знаходяться грошові засоби на сотні міліардів доларів і всі вони поступово переходять у сферу електронного бізнесу стає очевидним подальший шлях розвитку елект­ронного маркетингу як прогресуючого виду діяльності - від масовості до індивідуалізації виробництва товарів і послуг, а це не тільки суспільна економія засобів, а і створення значної сукупної додаткової вартості.

Одинадцятим видом експерти виділяють електронний менеджмент операційних ресурсів. Електронний менеджмент операційних ресурсів (Operation Resources Management - ORM), підвищує якість управління операційними ресурсами підприємств. Крім продукції, яка необхідна для виробництва, підприємства повинні закупляти операційні ресурси - невиробничі товари і послуги, які постійно потрібні для виконання повсякденних робочих завдань. Менеджмент операційних витрат здійснюється безперервно кожен день. В процесі покупки опера­ційних ресурсів приймають участь багато підрозділів і відділів в середині підприємства, яким доводиться вести переговори з багаточисельними постачальниками, які надають товари, послуги і інформацію. Поки процес замовлення операційних ресурсів не переведений в електронну форму, підприємство не в стані якісно контролювати витрати і поставки. Internet дозволяє створити інфраструктуру, при якій покупці від підприємства і постачальники можуть працювати напряму разом, координуючи постав­ки. Перевід менеджменту операційних ресурсів в електронну форму доз­воляє істотно покращити контроль над витратами (а вони для великих підприємств і корпорацій складають десятки міліонів дол.). Для цього не потрібно встановлювати додаткового обладнання (програмних і апа­ратних засобів), оскільки більшість електронних систем ORM працює на основі стандартних Web-браузерів для яких підходить будь-яка платформа.

Електронні комунікації істотно зменшують вартість кожної окремої транзакції і дозволяють в значній мірі автоматизувати весь процес управління операційними ресурсами

Останнім видом сучасного електронного бізнесу в наведеній нами ієрархії спеціалісти виділяють електронні брокерські послуги. До появи Internet покупкою і продажем цінних паперів (брокерськими послугами) займалися тільки спеціалісти, які мали доступ до фінансових мереж. Тільки лише вони точно знали, коли потрібно купувати або продавати ті чи інші акції. Всі решта про це взнавали з різних джерел: газет, журналів, фінансових звітів і. т.д. з великим запізненням і не могли приймати участь в грі на фондовій біржі. Мережа змінила стиль роботи з цінними папе­рами. Операції з електронними цінними паперами, що називається електронним брокерством, дозволяють отримати повідомлення про ціни на акції в будь-якій точці світу в режимі реального часу. Користувачі можуть миттєво відреагувати на зміни курсу. Кожний у кого є банків­ський рахунок в Internet, може продавати і купувати акції. Хоча гра на біржі стала більш ризикованою із-за появи електронного брокерства, можливість приймати участь в ньому отримали навіть ті, хто декілька років тому і не підозрювали про те, як здійснюється торгівля цінними паперами.

Таким чином Мережа, побудована на відкритих стандартах, надає можливості для об'єднання ринків, товарів, технологій і бізнес-процесів. Високими темпами здійснюється "електронізація" бізнесу і постійно з'являються нові сфери прикладання. Тяжко сказати, що буде завтра, але з впевненістю можна говорити про те, що процес електронізації бізнесу буде відбуватися зростаючими темпами і не тільки в країнах з розвинутою економікою, а і в усіх країнах