СТАТИСТИКА

для студентів всіх форм навчання

 

Галузь знань: 0305 Економіка та підприємництво

Напрям(и) підготовки: 6.030504 Економіка підприємства, 6.030507 Маркетинг

Спеціалізація (ї) Економіка підприємства паливно-енергетичного комплексу (ЕПЕК, ЕПЕКпр, ЕПЕКз), Маркетинг підприємства (ЕПМпр, ЕПМз),

Економіка підприємства сфери послуг (ЕПСП),

Маркетинг (МПР, МПРз)

Маркетинг інформаційних технологій (МІТ)

Маркетинг в банківській сфері і страхуванні (МБС)

 

  Розглянуто на засіданні кафедри «Економіка і маркетинг» Протокол №____ від «_29» «____04______» 2009р.     Затверджено на засіданні Навчально-видавничої Ради ДонНТУ Протокол №_3__ від «_24» «___06________» 2009р.  

 

Донецьк, 2009

УДК 31+519.22 (07)

 

 

Курс лекцій з нормативної навчальної дисципліни циклу природничо-наукової та загальноекономічної підготовки «Статистика» для студентів всіх форм навчання галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво», напрями підготовки: 6.030504 «Економіка підприємства», 6.030507 «Маркетинг» і спеціалізації «Економіка підприємства паливно-енергетичного комплексу (ЕПЕК, ЕПЕКпр, ЕПЕКз)», «Маркетинг підприємства (ЕПМпр, ЕПМз)», «Економіка підприємства сфери послуг» (ЕПСП), «Маркетинг» (МПР, МПРз), «Маркетинг інформаційних технологій» (МІТ), «Маркетинг в банківській сфері і страхуванні» (МБС) «/ Укл.: О.В. Мізіна. - Донецьк: ДоНТУ, 2010. – 134 с.

 

 

У посібнику розглянуто базові питання й положення організації та проведення статистичного дослідження соціально-економічних явищ і процесів, висвітлено теоретичні аспекти статистичного дослідження ринкових перетворень. Викладено основні теми курсу «Статистика». Розглянуті методи розрахунку й аналізу абсолютних, відносних і середніх величин, питання статистичного вивчення варіації і форми розподілу, вибірковий метод і статистична оцінка параметрів розподілу, методи перевірки статистичних гіпотез про форму розподілу, статистичні методи вимірювання взаємозв'язків, статистичні індекси, ряди динаміки.

Зміст узгоджено з типовою нормативною програмою дисципліни «Статистика». Навчальний посібник призначений для студентів напрямів підготовки 6.030504 „Економіка підприємства” та 6.030507 „Маркетинг” галузі знань 0305 „Економіка та підприємництво” всіх форм навчання. Призначення спеціальності: підготовка фахівців-маркетологів і економістів для роботи на підприємствах різних галузей промисловості, в комерційних банках, державних і комерційних організаціях.

 

Укладач О.В. Мізіна, доц.

 

 

Відповідальний

за випуск В.І. Тутова

 

 

.

 

 

ПЕРЕДМОВА

 

 

Вдосконалення господарського механізму на сучасному етапі, розвиток ринкових відносин в економіці, перехід економіки до інтенсивного шляху розвитку, необхідність підвищення ефективності суспільного виробництва поставили задачі підвищення рівня професійних, економічних і спеціальних знань керівників всіх галузей народного господарства. Необхідний системний, комплексний підхід до аналізу виробничої діяльності об'єднань, підприємств і їх структурних підрозділів. Збільшується потреба економічної практики у взаємозв'язаному аналізі результатів виробничої і фінансової діяльності на всіх рівнях управління. Це вимагає не тільки оцінки формування зведених показників, але і кількісної оцінки участі стурктурных підрозділів в загальній динаміці.

Особливе значення при цьому набуває вивчення методології економіко-статистичного аналізу. Статистика виявляє кількісні зміни масових суспільних явищ. Головним прийомом в статистичному дослідженні є формування і вивчення узагальнюючих статистичних показників. Такі показники, з одного боку, виступають предметом дослідження, а з іншою – служать спеціальним прийомом дослідження. Статистичні показники відображають суспільно-економічні явища, які знаходяться в складних взаємозв'язках. Взаємозв'язок явищ вимагає сумісного застосування різних статистичних методів і показників. Абсолютні, відносні, середні показники, показники структури і динаміки, доповнюючі їх взаємозв'язані системи показників в дослідженні повинні застосовуватися комплексно. До основних задач статистичного вивчення відносяться вимірювання об'ємів і рівня, структурних зрушень, динаміки і зв'язку суспільних явищ, чинників, що впливають на загальну динаміку і величини їх впливу. Подальше вдосконалення методології розрахунку показників, розширення застосування статистичних методів при соціально-економічній оцінці організаційно-технічних і господарських рішень та в цілому в економічній практиці є важливою передумовою підвищення рівня управління суспільним виробництвом.